Od kiedy surowe warzywa dla niemowlaka? Radzi dietetyk
Warzywa to jedne z pierwszych nowości, które można podać niemowlakowi na początku rozszerzania diety. Początkowo gotowane, dopiero później surowe. Czy surową marchewkę może zjeść już niemowlak? Wyjaśnia dietetyk, dr inż. Anna Harton z SGGW w Warszawie.
Warzywa to ważny element diety - nie może ich zabraknąć w diecie niemowlęcia. Na początku rozszerzania diety surowe warzywa nie są jednak polecane dla niemowląt. Wyjaśniamy, od kiedy niemowlak może jeść surowe warzywa.
Dlaczego niemowlak początkowo powinien jeść gotowane warzywa?
Warzywa można i należy wprowadzać do diety dziecka już po 17. tygodniu życia (nie później niż w 26. tygodniu życia). Zaczynamy od gotowanych warzyw, m.in. dlatego że produkty podawane tuż po mleku mamy powinny mieć konsystencję płynnej, a potem półpłynnej papki. Na tym etapie dziecko nie potrafi jeszcze gryźć, więc nie poradziłoby sobie z surowymi produktami.
Od kiedy można podawać dziecku surowe warzywa?
Gotowane warzywa są mniej odżywcze od surowych, ale obróbka termiczna (np. gotowanie) niszczy niektóre szkodliwe związki i zwiększa strawność - a w żywieniu niemowląt wysoka jakość produktów i bezpieczeństwo są numerem jeden. Gdy dziecko lepiej radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i dobrze siedzi, czyli ok. 10-11. miesiąca życia, można mu podawać też produkty surowe, np. surowego obranego ogórka czy pokrojoną w drobne paski marchewkę. Warto pozwolić dziecku jeść je rączką. Do surowych warzyw można podać dip z jogurtu naturalnego doprawiony świeżymi ziołami, np. posiekanym szczypiorkiem czy koperkiem.
Zobacz też: Rozszerzanie diety po nowemu - nowe zalecenia na 2017