Jeśli twoje dziecko usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, i interesuje się tym, co jest na talerzu, to znak, że może już zacząć uczyć się jeść samo. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, gdy dziecko skończy pół roku. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i maluch może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Mały człowiek, który je samodzielnie, czuje się niezależny, nabiera wiary w siebie – to dla niego ważny bodziec do rozwoju.

Reklama

Zupkę od początku podawaj łyżeczką

Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu niemowlakowi podawać zupkę przez smoczek. Jedzenie łyżeczką pozwoli szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków.

Wypróbuj 5 przepisów na zupki dla niemowląt.

Łyżeczkę wkładaj do buzi dziecka poziomo

I tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza na dziecku zamykanie buzi, aby mogło zgarnąć jedzenie, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi ułatwia dziecku wymawianie głosek „m”, „p”, „b” i pomaga w prawidłowym rozwoju mowy.

Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach

Aby niemowlak uczył się prawidłowo zgarniać jedzenie z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Powinna mieć zaokrąglone brzegi, wygodny uchwyt, który nie może być ustawiony pod nietypowym kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku – są bezpieczniejsze do nauki, bo nie urażą delikatnej buzi dziecka.

Zobacz także

Wcześnie zacznij naukę picia z kubka

Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku picia w butelce, ale od razu w kubeczku. 7-miesięczny niemowlak, który ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, a jego ruchy są bardziej precyzyjne, sam poradzi sobie z piciem z kubeczka. Najpierw daj mu do rączki tzw. kubek niekapek – trudniej z niego pić niż ze zwykłego kubeczka z dzióbkiem, ale maluch ma tak silny odruch ssania, że poradzi sobie z piciem. Jeśli tego nie zaakceptuje, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu ponów próbę za tydzień lub dwa. Dziecko, które dostaje picie tylko z butelki, może się od niej uzależnić – w 2. roku życia nie będzie chciało pić z kubeczka, a także samodzielnie jeść.

Zobacz 9 zaskakujących gadżetów do karmienia dzieci.

karmienie dziecka, nauka samodzielnego jedzenia
benc.pl

[CMS_PAGE_BREAK]

Pozwól dziecku jeść rączkami wprost z miski

Około 8., 9. miesiąca dziecko zwykle chce samo wkładać sobie rączką jedzenie do buzi. To dobre ćwiczenie ułatwiające naukę gryzienia i połykania. Dlaczego? Jeżeli podajesz jedzenie o stałej konsystencji wprost do buzi, dziecko nie wie, co ma z nim zrobić. Nie da się go przecież przełknąć jak mleka czy zupki. Gdy natomiast kawałki jedzenia maluch sam sobie wkłada rączką do ust, robi to niezbyt głęboko, dzięki czemu zacznie prawidłowo gryźć i przełykać. Do trenowania tej umiejętności najlepsze są kawałki gotowanych jarzyn, np. marchewki, kalafiora, cząstki obranych jabłek, chrupki kukurydziane, bezglutenowe biszkopty itp.

Nie zabraniaj dziecku bawienia się jedzeniem

Może i niemowlak więcej rozchlapie, niż zje, będzie rozmazywał po stole, pacał, wywracał talerzyk, zrzucał smakołyki na podłogę. Ale nie znaczy to wcale, że nie nauczy się dobrych manier przy stole. Nie denerwuj się i uzbrój w cierpliwość – takie zabawy wynikają z naturalnej potrzeby poznawania wszystkiego, co nowe, kolorowe, ciekawe. Podawaj dziecku posiłki w kuchni, gdzie łatwo zmyć stół i podłogę, zakładaj mu nieprzemakający śliniak z kieszenią, do której będą wpadać kawałki jedzenia. Nie warto toczyć bojów o takie zabawy (one i tak wkrótce się skończą) i w ten sposób zniechęcać malucha do samodzielnego jedzenia.

Daj dziecku do rączki drugą łyżeczkę

Na początku możecie jeść na dwie łyżki, a nawet na dwa talerzyki! Nakładaj jedzenie do dwóch miseczek: z jednej maluch będzie jadł sam, z drugiej ty będziesz go karmić. Praktyczne są miseczki i talerzyki z przyssawkami lub z obciążonym dnem – trudno je wywrócić. Gdy dziecko nie umie jeszcze nabrać jedzenia łyżeczką, dawaj mu do rączki już napełnioną łyżeczkę. Nawet się nie obejrzysz, jak samo się tego nauczy!

Nie zmuszaj dziecka do siedzenia przy stole do końca posiłku

Nawet roczne dziecko po prostu nie jest w stanie tego zrobić! Pozwól mu robić przerwy, jeść na stojąco, odchodzić od talerzyka. Najlepszy sposób na takiego malucha to wspólne jedzenie z innymi domownikami. Dziecko, uczestnicząc w rodzinnych posiłkach, obserwuje, jak zachowują się inni, i szybciej uczy się jeść samodzielnie.

Jak układać dietę rocznego dziecka - radzi pediatra:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama