Reklama

Co powinno jeść dziecko, które do tej pory było karmione mlekiem – piersią lub modyfikowanym? Jak przekonać malucha do nowych dań? Jakich błędów unikać? – takie pytania zadaje sobie chyba każdy rodzic. Postaramy się odpowiedzieć na te najczęściej powtarzane.

Reklama

To już... czyli kiedy?

Pokarmów uzupełniających nie należy wprowadzać przed ukończeniem 17. tygodnia życia. Należy jednak wprowadzić je przed ukończeniem 26. tygodnia życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka – to ideał. To ważne, ponieważ pod koniec pierwszego półrocza samo mleka przestaje zaspokajać potrzeby żywieniowe – niemowlę potrzebuje więcej energii, białka, składników mineralnych i witamin.

Warto wiedzieć: Nowy schemat żywienia niemowląt 2014!

Zasady gry w nowe smaki

Właściwe postępowanie przy rozszerzaniu diety ułatwi twojemu dziecku zaakceptowanie nowych smaków i konsystencji. Dlatego pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • Wybierz odpowiedni moment – maluszki z reguły są najbardziej skłonne do kulinarnych eksperymentów przed południem, gdy nie są zbyt głodne. Warto podać dziecku połowę porcji mleka, a drugą część posiłku może stanowić właśnie nowy składnik pokarmowy. Ważne jest także, żeby malec był zdrowy (nawet mały katar może sprawić, że będzie na "nie"). Ponadto wprowadzanie nowości do diety rano ułatwia rodzicom wyłapanie skłonności do alergii lub jej objawów, bo mają cały dzień na obserwowanie reakcji dziecka.
  • Jeśli dziecko grymasi możesz mieszać nowe danie z tym, które dziecko już zna – np. do nowej propozycji warzywnej dodaj trochę znanego już dziecku mleka.
  • Wydaje Ci się, że danie jest bez smaku? Na przyprawy jeszcze przyjdzie czas.
  • Dbaj o właściwą konsystencję potraw – na samym początku rozszerzania diety danie powinno mieć formę gładkiej papki. Taką półpłynną konsystencję łatwiej będzie maluszkowi zaakceptować.
  • Nowe produkty podawaj pojedynczo i w małej ilości – jedna łyżeczka jednoskładnikowego przecieru wystarczy. Uważaj na wybór produktu – jeśli dziecko jako pierwsze dostanie coś słodkiego, czyli jakiś owoc, może potem kręcić noskiem, gdy zaproponujesz mu choćby brokuły. Uważnie także obserwuj reakcje dziecka – notuj co i kiedy mu podajesz, a łatwiej wytropisz ewentualne produkty wywołujące objawy alergii pokarmowej.
  • Nie przekarmiaj dziecka – 5 posiłków w tym 4 mleczne wystarczą na początek. Podtykanie dziecku cały czas czegoś do jedzenia rozreguluje maluchowi metabolizm, a wraz z nim apetyt.

Złota zasada, czyli próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj!

Nawet jeśli malec dziś odwraca główkę na widok marchewki, nie znaczy, że jutro jego gust kulinarny będzie taki sam. W końcu dziecko dopiero poznaje nowe smaki i potrzebuje czasu, by się do nich przekonać. Zanim więc uznasz, że skoro niemowlę wypluło banana, to na pewno już nigdy nie będzie go lubiło, spróbuj podać mu go raz jeszcze. Ponawiaj próby nawet kilka razy! To najlepszy sposób aby zwiększyć akceptację. A może jednak okaże się jego fanem? Bo z dziećmi nigdy nic w końcu nie wiadomo...

O tym pamiętaj, czyli 9 zasad prawidłowego rozszerzania diety niemowlęcia

  1. Wybierz odpowiedni moment.
  • Dbaj o konsystencję potraw.
  • Nowe produkty podawaj pojedynczo i w małych ilościach.
  • Nie dosalaj i nie dosładzaj potraw.
  • Nie karm malca zbyt często (powinien jeść 5-6 posiłków).
  • Nie unikaj zdrowego tłuszczu w posiłkach. Najlepiej, żeby były zarówno tłuszcze zwierzęce (masło) jak i roślinne (oliwa, olej rzepakowy).
  • Pamiętaj o wprowadzaniu mięsa do jadłospisu dziecka po ukończeniu 4. miesiąca życia.
  • Po 6 miesiącu życia wprowadź rybę
  • Nigdy nie karm leżącego dziecka i nie zostawiaj go samego!
  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozszerzania diety dziecka, zapraszamy do magazynu Limango.

    Reklama

    Polecamy: I ty możesz zostać Super Mamą!

    Reklama
    Reklama
    Reklama