Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę je warzywa
Fotolia
Dieta

Naukowcy znają sposób, by niemowlę polubiło warzywa

Co robi większość rodziców, by zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Słodzi je, w przekonaniu, że lepiej, żeby dziecko zjadło warzywa na słodko niż nie zjadło ich wcale. Jest inny, skuteczniejszy sposób, by dziecko polubiło warzywa: udowodnili naukowcy.

Sposób, by niemowlę polubiło warzywa, jest bardzo prosty: trzeba mu je po prostu często podawać, nie zniechęcając się wcale tym, że nie chce ich jeść.
Niemowlę nie chce jeść warzyw? Nie zmuszaj dziecka dziś do ich jedzenia, ale jutro spróbuj jeszcze raz. To skuteczny sposób: udowodnili naukowcy.
Zobacz też: Moda na zdrowe warzywa

Przełomowe badania: niemowlę można przyzwyczaić do warzyw

Badania wykonali brytyjscy naukowcy z University of Leeds. Badali grupę niemowląt i małych dzieci w wieku od 4 do 38 miesięcy. Podzielili dzieci na 3 grupy. Każdej podawali karczochy (wybór padł na to warzywo, ponieważ dzieci wcześniej ich nie dostawały - to jedno z warzyw, z którymi dzieci najrzadziej jedzą. Naukowcy postanowili przekonać się, czy uda im się przekonać dzieci do jedzenia tych warzyw.
Pierwszej grupie dzieci podawano samo puree z karczochów, drugiej - puree warzywne z dodatkiem cukru, trzeciej - puree z dodatkiem oleju. Każdemu dziecku warzywa 5-10 razy. Początkowo - zgodnie z intuicją rodziców - rzeczywiście dzieci najwięcej jadły słodkie puree z dodatkiem cukru. Jednak wraz z upływem czasu stopniowo zacierała się różnica pomiędzy dziećmi: tyle samo warzyw jadły te dzieci, które dostawały same puree, co te, które jadły słodzone puree warzywne.
Naukowcy doszli do wniosku, że smaku warzyw nie trzeba niczym maskować. Nie trzeba dodawać do warzyw cukru. Niemowlę tak samo może polubić warzywa, które nie są słodkie. Musi tylko przyzwyczaić się do nowego smaku - czasem jest potrzebnych 5-10 prób, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego smaku.

Warzyw dla niemowlęcia nie trzeba słodzić

Dzieci w Polsce jedzą źle: jedzą za dużo produktów słodkich, słonych, tłustych, za mało nabiału, a przede wszystkim owoców i warzyw. Rodzice często, gdy dziecko nie chce jeść warzyw, szybko rezygnują z prób namawiania dziecka do jedzenia warzyw albo dodają do nich cukier w przekonaniu, że lepiej, żeby dziecko zjadło słodkie warzywa niż nie zjadło ich wcale.
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku w Centrum Zdrowia Dziecka, we współpracy z Fundacją Nutricia, wynika, że większość rodziców popełnia wiele błędów w karmieniu niemowląt. Jednym z nich jest dosładzanie wszystkich produktów dziecka, w tym także warzyw.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport
Badania brytyjskich naukowców pokazują, że można dziecko przyzwyczaić do jedzenia warzyw i nie trzeba dodawać do nich cukru. Po to, by nauczyć niemowlę jedzenia warzyw, trzeba tylko podawać je często.
Przeczytaj koniecznie: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt 2014

Obalamy mit: zdrowe dziecko może się zagłodzić! [WIDEO]

dziecko, warzywa, jak, zachęcić
Żywienie
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów
Twoje dziecko nie lubi warzyw? Pluje marchewką? Ucieka na widok papryki? Uważa, że surówka, to coś, co jada się za karę? Są na to sposoby. Doświadczone mamy je znają!

  1. Zacznij podawać warzywa jak najwcześniej Już od 6, 7 miesiąca życia. Wprowadzaj warzywa jedno po drugim, najlepiej wtedy gdy malec jest w formie (wyspany i w dobrym humorze).  Nie ograniczaj się do marchewki, pietruszki  i ziemniaków. Podawaj smykowi także dynię, pora, pomidory, brokuły, szpinak, zielony groszek, bakłażany, cukinię itd. Korzystaj z warzyw świeżych i mrożonych, nie bój się słoiczków. Nie zwlekaj z wprowadzaniem warzyw zbyt długo, by do maksimum wykorzystać  ciekawość malca i jego otwartość na nowe smaki.     EWA: Przekonałam się, że im później poda się jakieś warzywo, tym trudniej malca oswoić z jego smakiem. Paweł bez problemów zjada wszystko, co poznał w 1 i 2 roku życia. Przeoczyłam buraczki i teraz mój synek nie chce ich tknąć.   2. Nie rozdrabniaj warzyw dłużej niż trzeba To jasne, że sześciomiesięczne niemowlę musi jeść zmiksowane potrawy, ale podawanie papek starszemu smykowi nie ma sensu.    JUSTYNA: Gdy tylko Kasia nauczyła się gryźć,  dawałam jej do łapki ugotowane i ostudzone kawałki marchewki. Jadła aż miło! 3. Pozwalaj dziecku na podkradanie warzyw z własnego talerza, ale... ...uważaj, co na nim kładziesz. ANKA: Antoś chciał próbować wszystkiego, co jedliśmy. Dlatego zamiast papryki marynowanej i grzybków w occie (uwielbiammmm!) zaczęłam kłaść jadać warzywa gotowane i surówki. Przeczytaj także: Grzyby nie są dla dzieci! 4. Uważaj na nieuczciwą konkurencję Nie dosładzaj kaszek i herbatek, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na warzywa. Gdy podrośnie, nie pozwalaj mu opychać się słodyczami. Uważaj też na słodzone serki i soczki. JOANNA:  Uważam na cukier, bo takiej konkurencji żaden kalafior czy brokuł nie wytrzyma! Przyzwyczaiłam chłopców do picia wody i soków warzywnych (np. z...

schemat żywienia niemowląt
Anna Kołacz
Dieta
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia zgodnie z nowymi zasadami
Dlaczego rozszerzanie diety niemowlęcia lepiej zacząć od warzyw niż od owoców, co zrobić, gdy dziecko pluje zupką i jak ustrzec niemowlę przed alergią: mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dlaczego tak ważne jest żywienie dziecka w 1. roku życia? Żywienie niemowlęcia jest ważne dla rozwoju dziecka, ma swoje odległe konsekwencje. Pewnych zaniedbań z 1. roku życia nie jesteśmy już potem w stanie odrobić. Jak w takim razie żywić dziecko w 1. roku życia? Niedawno opracowaliśmy w grupie ekspertów wytyczne żywienia niemowląt. Mówią one nie tylko, jakie składniki są ważne dla niemowlęcia, jakie produkty podawać dziecku, ale również w jaki sposób to robić. Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015 W pierwszych miesiącach życia nic się nie zmieniło? Nadal najważniejsze jest karmienie piersią? Karmienie piersią jest złotym standardem, w pierwszych 6 miesiącach życia jest najważniejsze dla dziecka. W 5-6. miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty do diety, ale w małej ilości po to, by dziecko poznało nowe smaki. Wprowadzenie tych produktów może zapobiec rozwojowi alergii u niemowlęcia. Czytaj też: Objawy alergii u niemowlęcia 5-6. miesiąc to dobry czas na wprowadzenie nowości do diety niemowlęcia? To pierwszy moment. Nowe dania głównie pojawiają się po 6. miesiącu życia.  Wtedy też zmienia się konsystencja produktów: są one grudkowate. W wytycznych żywienia niemowląt zwracamy uwagę, że dziecko w drugim półroczu życia zmienia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też pod względem umiejętności jedzenia. I te umiejętności też trzeba ćwiczyć, bo jeśli dziecko będzie jadło tylko papki, to potem ma problemy z jedzeniem produktów stałych. Od czego zacząć, co podać na początek: warzywa, owoce, zupę, kaszkę? Największym problemem jest spożywanie przez dzieci warzyw: dzieci starsze nie chcą ich jeść, dlatego trzeba je przyzwyczaić już w okresie niemowlęcym. Lepiej więc najpierw wprowadzić warzywa. Owoce też należy wprowadzać, ale owoce są słodkie, zwykle dzieci je lubią. Jak wprowadzać...

Korzyści karmienia piersią
Fotolia
Aktualności
O tej jednej zalecie karmienia piersią jeszcze nie słyszałaś!
Karmienie piersią to mnóstwo korzyści dla mamy i dziecka. Okazuje się, karmienie piersią ma jeszcze jedną zaletę... To dobra wiadomość dla mam, które boją się, że ich maluchy będą niejadkami!

Każda mama słyszała o zaletach karmienia piersią. Badacze z Filadelfii odkryli kolejną z korzyści: dzieci karmione piersią chętniej jedzą warzywa. Jest jednak jeden haczyk – żeby maluch jadł warzywa, jego mama sama musi je jeść podczas karmienia. Sposób na niejadka – warzywa w diecie mamy Dla dzieci przyzwyczajonych do smaku mleka mamy każdy inny smak wprowadzanych do diety produktów jest intensywny. Naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii odkryli, że dzieci wyczuwają w mleku mamy smak warzyw i przyzwyczajają się do niego. Dzięki temu maluchy, których mamy jadły dużo warzyw i owoców podczas karmienia piersią, chętniej jedzą warzywa w przyszłości. Na czym polegało badanie? W badaniu wzięło udział 97 kobiet. W okresie karmienia piły sok marchwiowy i jadły buraki oraz seler. Następnie obserwowały wybory żywieniowe swoich dzieci. Kobiety zostały podzielone na pięć grup. Trzy z nich piły pół szklanki soku przed karmieniem przez miesiąc. Każda z tych trzech grup rozpoczęła picie soku w innym momencie – kolejno w 2., 6., i 10. tygodniu życia dziecka . Czwarta grupa zaczęła pić sok w 2. tygodniu życia dziecka i piła go przez trzy miesiące. Piąta grupa była grupą kontrolną, która nie piła soku. Drugim etapem badania było obserwowanie wyborów dzieci, gdy w ich diecie pojawiły się produkty stałe. Każdemu z maluchów zaproponowano trzy rodzaje płatków: zbożowe naturalne, z dodatkiem marchewki i z brokułem. Dzieci, których mamy piły sok marchwiowy , wybierały płatki z dodatkiem warzyw. Te z dzieci, których mamy zaczęły pić sok najwcześniej (w 2. tygodniu życia), zjadały więcej i szybciej niż pozostałe maluchy. Co myślicie o tym badaniu? Czy wasza dieta w czasie karmienia miała wpływ na wasze dzieci? Piszcie komentarze! Zobacz także: Anna Lewandowska ekspertką od diety karmiących? Krewetki z chili podzieliły fanów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak