Dlaczego tak ważne jest żywienie dziecka w 1. roku życia?

Żywienie niemowlęcia jest ważne dla rozwoju dziecka, ma swoje odległe konsekwencje. Pewnych zaniedbań z 1. roku życia nie jesteśmy już potem w stanie odrobić.

Reklama

Jak w takim razie żywić dziecko w 1. roku życia?

Niedawno opracowaliśmy w grupie ekspertów wytyczne żywienia niemowląt. Mówią one nie tylko, jakie składniki są ważne dla niemowlęcia, jakie produkty podawać dziecku, ale również w jaki sposób to robić.
Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015

W pierwszych miesiącach życia nic się nie zmieniło? Nadal najważniejsze jest karmienie piersią?

Karmienie piersią jest złotym standardem, w pierwszych 6 miesiącach życia jest najważniejsze dla dziecka. W 5-6. miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty do diety, ale w małej ilości po to, by dziecko poznało nowe smaki. Wprowadzenie tych produktów może zapobiec rozwojowi alergii u niemowlęcia.
Czytaj też: Objawy alergii u niemowlęcia

5-6. miesiąc to dobry czas na wprowadzenie nowości do diety niemowlęcia?

To pierwszy moment. Nowe dania głównie pojawiają się po 6. miesiącu życia. Wtedy też zmienia się konsystencja produktów: są one grudkowate.
W wytycznych żywienia niemowląt zwracamy uwagę, że dziecko w drugim półroczu życia zmienia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też pod względem umiejętności jedzenia. I te umiejętności też trzeba ćwiczyć, bo jeśli dziecko będzie jadło tylko papki, to potem ma problemy z jedzeniem produktów stałych.

Od czego zacząć, co podać na początek: warzywa, owoce, zupę, kaszkę?

Największym problemem jest spożywanie przez dzieci warzyw: dzieci starsze nie chcą ich jeść, dlatego trzeba je przyzwyczaić już w okresie niemowlęcym. Lepiej więc najpierw wprowadzić warzywa.
Owoce też należy wprowadzać, ale owoce są słodkie, zwykle dzieci je lubią.

Zobacz także

Jak wprowadzać warzywa, by dziecko nie wypluwało zupki?

Dzieci często za pierwszym razem nie chcą jeść zupy warzywnej, jednak próby podawania warzyw trzeba powtarzać. Nie tego samego dnia, tylko następnego. Dziecko początkowo będzie wypluwać zupkę, ale potem zechce ją jeść.
Dzieci bronią się przed produktami gorzkimi, mają awersję do gorzkiego smaku. Jeśli jednak mama często podaje warzywo, dziecko przyzwyczaja się do nowego smaku i zaczyna go akceptować.

Gdy dziecko wypluwa zupkę, podać ją jeszcze raz?

Tak, ale nie tego samego dnia. Po to, by dziecko przyzwyczaiło się do smaku mówimy, że już 5-6. miesiącu można podać dziecku łyżeczkę nowego dania z warzyw. To nie zastępuje karmienia piersią, bo dziecko zje niewiele. Ma jednak szansę przyzwyczaić się do nowego smaku, a wtedy po 6. miesiącu zje już całą porcję nowego dania.

Zobacz film, na którym prof. Piotr Socha wyjaśnia, jak rozszerzać dietę niemowlęcia.

Reklama

Czytaj też: Jadłospis i przepisy dla niemowlęcia w 5. miesiącu

Konsultacja merytoryczna

prof. dr hab. n. med. Piotr Socha

Specjalista pediatrii, gastroenterologii, gastroenterologii dziecięcej, transplantologii, pracuje w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Żywieniowych i Pediatrii oraz jest Zastępcą Dyrektora ds. Nauki w Instytucie Zdrowia Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama