Kalafior należy do warzyw z rodziny kapustnych. Jego właściwości prozdrowotne zostały odkryte jeszcze w czasach przed naszą erą. Badania naukowców, które ukazały się w piśmie „Journal of the National Cancer Institute”, wykazały, że kalafior wykazuje silne działanie antynowotworowe dzięki ogromnej ilości przeciwutleniaczy znajdujących się w tym warzywie. Kalafior warto wprowadzić do diety już w niemowlęctwie. Od którego miesiąca można podać kalafior? W jakiej formie powinien zostać wprowadzony do diety niemowlaka i z czym go podawać? Co lepsze – papka czy ugotowane różyczki? Rozwiewamy wątpliwości.

Reklama

Czy kalafior jest zdrowy dla dziecka?

Kalafior to bardzo zdrowe i wartościowe warzywo, które powinno pojawiać się w diecie dziecka możliwie często, również niemowlaka. Oprócz wysokiej zawartości cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy kalafior to bogactwo minerałów i witamin, takich jak: potas, fosfor, magnez, witamina B, witamina C i kwas foliowy. Do tego jest niskokaloryczny: 100 gramów gotowanego kalafiora to zaledwie 19 kcal.

Kalafior dla niemowlaka: od kiedy można go podać?

Papkę czy też purée z gotowanego kalafiora można podać dziecku już na początku rozszerzania diety, czyli po ukończeniu 6. miesiąca życia (jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, rozszerzanie diety możesz zacząć nieco wcześniej). Należy mieć jednak na uwadze, że kalafior, mimo licznych wartości prozdrowotnych jest warzywem ciężkostrawnym. Można z powodzeniem podać go na obiad, jednak na kolację może być zbyt ciężki.

Po podaniu kalafiora należy obserwować reakcje dziecka. Może zdarzyć się, że tego dnia będzie miał wyjątkowo wzdęty brzuszek, a to wszystko przez gazotwórcze właściwości warzywa. To sygnał, że następnym razem należy podać mniejszą ilość tego warzywa.

Jak przyrządzić kalafiora dla niemowlaka: lepszy będzie gotowany czy pieczony?

W trakcie pierwszych miesięcy rozszerzania diety lepszym rozwiązaniem będzie gotowany kalafior. Na początku warto podać go w formie papki czy też purée. Jak zrobić papkę z kalafiora? Wystarczy ugotować warzywo do miękkości, odcedzić z wody i zblendować na gładki krem, ewentualnie rozgnieść go widelcem. Na koniec można polać go niewielką ilością zdrowego tłuszczu (np. nierafinowanym olejem rzepakowym lub masłem). Pamiętaj, by go nie solić!

Zobacz także

Jeśli rozszerzasz dietę metodą BLW, możesz podać dziecku kalafiora pokrojonego na małe różyczki, oczywiście, w pełni wystudzonego. W takiej formie malec nie będzie miał problemu ze złapaniem warzywa w rączkę.

Gdy dziecko dobrze toleruje gotowanego kalafiora w formie papki, możesz mu podać zupę z kalafiora dla niemowlaka albo pieczone różyczki kalafiora. Pieczony kalafior to prawdziwy rarytas! Przed upieczeniem należy natrzeć go olejem, oliwą albo rozpuszczonym masłem. Kalafiora natartego tłuszczem należy wstawić do piekarnika nagrzanego na 200°C (grzanie góra-dół) i piec przez około 30 minut. Nie solić!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama