Jak karmić niemowlę? 7 błędów, które najczęściej popełniamy
Karmiąc niemowlęta, popełniamy błędy, które mogą powodować u dziecka nadwagę, otyłość, a w przyszłości cukrzycę i choroby serca. Najważniejsze są pierwsze trzy lata: to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe na całe życie.
Parówki, kotlety schabowe, ogórki konserwowe, napoje owocowe, chipsy: takie rzeczy jedzą dzieci już pod koniec pierwszego roku życia! Błędy, które popełniają rodzice, wyszły na jaw przy okazji pierwszego w Polsce badania sposobu odżywiania niemowląt, które przeprowadzono w Centrum Zdrowia Dziecka. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mszczą się w dorosłości. Dlatego lepiej ich nie popełniać.
Błąd 1: dosypywanie za dużo mleka w proszku do wody
Co piąta mama wsypuje za dużo mleka w proszku do wody, przygotowując dziecku mieszankę! Chce dobrze: by dziecko było "lepiej odżywione", dostało więcej witamin i składników mineralnych. Niestety, okazuje się, że za duża ilość witamin i składników mineralnych jest szkodliwa (m.in. dla nerek), a za duża ilość białka może spowodować otyłość.
Błąd 2: za częste karmienie niemowlęcia
W drugim półroczu życia dziecko powinno jeść nie więcej niż 5-6 razy dziennie. Rodzice często popełniają błąd: gdy dziecko nie chce zjeść całego przygotowanego posiłku, po godzinie podsuwają mu znów coś do zjedzenia. Mali rekordziści jedzą nawet kilkanaście razy dziennie, co całkiem rozregulowuje przemianę materii. Pamiętaj, że mały żołądek musi odpocząć!
Błąd 3: podawanie niemowlęciu słodkich napojów
Przyzwyczajaj niemowlę do picia wody. Od czasu do czasu może wypić herbatkę owocową lub ziołową, ale najlepiej niesłodzoną (uwaga: gotowe herbatki dla niemowląt najczęściej zawierają cukier, sprawdź to na opakowaniu). Jeśli chcesz podać dziecku gotową słodzoną herbatkę, wsyp o połowę mniej granulatu niż to zaleca producent.
Błąd 4: podawanie za dużej ilości soków niemowlęciu
Gdy dziecko karmione mlekiem modyfikowanym skończy cztery miesiące (a karmione piersią – sześć miesięcy), możesz wprowadzić do jego diety soki. Ale nie za dużo: półroczne dziecko może wypić ok. 60 ml soku, a roczne – nie więcej niż 120 ml. Nie musi pić soku każdego dnia: lepiej zamiast niego podać owoce.
Błąd 5: dosładzanie posiłków
Co robisz, gdy dziecko nie chce jeść kaszki, owoców? Jeśli dodajesz do nich cukier, to popełniasz błąd. Co prawda dziecko rzeczywiście chętniej zje słodkie danie, ale w ten sposób przyzwyczaisz je do nadmiernego słodzenia. Są mamy, które dodają cukier nawet do zupki jarzynowej. Za duża ilość cukru to najczęstsza przyczyna nadwagi, próchnicy, problemów z apetytem. Są badania świadczące o tym, że cukier osłabia też odporność!
[CMS_PAGE_BREAK]
Błąd 6: dosalanie posiłków niemowlęcia
Niemowlę nie ma tak wyrobionego smaku jak ty. Dlatego rzeczy, które tobie wydają się mdłe (np. gotowane warzywa, zupa jarzynowa bez dodatku soli), dla niego mają słony smak! Do niemowlęcych dań nie dodawaj więc soli (gdy dziecko się do niej przyzwyczai, nie zechce potem nieposolonych dań). A nadmiar soli, zjadany przez lata, sprzyja nadciśnieniu i chorobom serca. Zamiast soli dodawaj naturalne przyprawy: natkę pietruszki, koperek, szczypiorek.
Błąd 7: podawanie niemowlęciu zbyt długo posiłków przez smoczek
Półroczne dziecko, które samodzielnie już siedzi, może już uczyć się jeść łyżeczką, a pić z kubeczka.