5 sprytnych sposobów na kasze
Zwykła kasza wcale nie musi smakować zwyczajnie. Co zrobić, by nie zbrzydła? Oto kilka pomysłów na pyszne dania z kaszą dla dzieci w różnym wieku.
- Twoje dziecko
1 z 5
Kasza z owocami lub warzywami
Kasza z owocami lub warzywami
Przecierem owocowym możesz polać już pierwsze kaszki dla niemowlaka. Różne owoce (odpowiednie do wieku dziecka!) sprawią, że danie za każdym razem będzie smakować inaczej, a ty będziesz kształtować smak niemowlęcia. Później świeże lub gotowane owoce możesz dodawać do kasz, np. manny, kuskusu czy jaglanej. Nie dosładzaj dań z owocami. Cukier naturalnie zawarty w owocach powinien wystarczyć, ewentualnie dodaj mleko. Neutralną w smaku kaszkę lub kleik (np. ryżowy) podawaj też dziecku z przecierem z warzyw – sprawdź, jak na taki smak zareaguje twój maluch.
Jakie kaszki po 5. miesiącu - sprawdź opinie rodziców
Wypróbuj przepis na kaszkę z musem jabłkowym.
2 z 5
Kasza jako dodatek do zup
Kasza jako dodatek do zup
Zupki dla niemowlaka powinny zawierać dodatek kaszy – możesz je zagęszczać nie tylko kaszą ryżową czy kukurydzianą, ale także kaszą manną. Na początku (od 5.–6. miesiąca życia) wystarczy odrobina (pół łyżeczki), od 10. miesiąca możesz podawać większe ilości. Z kaszy krakowskiej ugotujesz pierwszy krupniczek dla dziecka w 9.–10. miesiącu życia. Potem dodawaj do zupy drobną kaszę jęczmienną, np. mazurską. A może twoje dziecko polubi kostki z kaszy manny lub jaglanej?
Wypróbuj przepis na krupniczek krakowski.
3 z 5
Zapiekanka z kaszą
Kasza w formie zapiekanek
Bardzo często jedzą je wegetarianie – warto brać z nich przykład. Najlepiej nadaje się do tego kasza jaglana, ale niezłe zapiekanki wychodzą również z kaszy gryczanej czy jęczmiennej. Ugotowaną kaszę (najlepiej uprażoną – musi wchłonąć całą wodę) wsyp do żaroodpornego naczynia i przełóż duszonymi warzywami i ewentualnie także mięsem. Teraz wystarczy krótko zapiec. Takie danie nadaje się dla dwulatka.
4 z 5
Kasza w sałatkach
Kasza w sałatkach na zimno i ciepło
Dla trzylatka skomponuj arabską sałatkę z kuskusem (dla alergików może być z kaszą jaglaną). Przygotuj kaszę zgodnie z przepisem na opakowaniu (warto ją przez moment zagotować), dodaj świeże warzywa – pokrojony ogórek, paprykę, pomidor, natkę, miętę, bazylię – i polej oliwą. Do sałatek dobra jest też kasza gryczana.
5 z 5
Nadzienie z kaszy
Kasza jako składnik nadzienia
Na przykład do pierogów czy naleśników. Kaszę gryczaną można połączyć z białym serem, cebulką i przyprawić. Możesz ją też dodać do nadzienia do gołąbków, a wydrążony pomidor czy cukinia również świetnie komponują się z takim farszem.