Eksperci: jak stosować nowy schemat żywienia niemowląt
Nowy schemat żywienia niemowląt, zalecany od 2014 roku, został stworzony na podstawie najnowszych badań naukowych. Najważniejsza zasada: dziecko decyduje, ile je. Rodzic zaś — co podaje dziecku.
- Zalecenia żywienia niemowląt zmieniają się, bo zmienia się wiedza lekarzy i dietetyków na temat tego, co dziecko powinno jeść i w jakiej ilości. Dlatego konieczna jest aktualizacja zaleceń - mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra i gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najważniejsza zasada w nowym schemacie to: dziecko decyduje zjada, a rodzic - co podaje dziecku. Ale trzeba pamiętać, że jedzenie ma być dla dziecka przyjemnością.
Czytaj też: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt
Kolejność wprowadzania nowości: nie jest ważna
W poprzednim schemacie żywienia niemowląt było dokładnie napisane, ile posiłków powinno jeść niemowlę. Były podane też orientacyjne porcje, ile dziecko w danym wieku powinno zjeść. W nowym schemacie mówi się wyraźniej, że wielkości porcji trzeba dostosować do dziecka.
- Okazało się, że nie ma też tak dużego znaczenia kolejność wprowadzania nowych potraw, to znaczy np. to, czy dziecko najpierw dostanie marchewkę, pietruszkę, albo np. z mięsa: kurczaka czy indyka - mówi dr n. med. Andrea Horvath, pediatra i gastroenterolog z WUM.
Jajko i gluten w nowym schemacie
Według nowego schematu, dziecku, które skończyło 6 miesięcy, można podać całe jajko (a nie jak do tej pory samo żółtko). Nic się też nie stanie, jeśli podasz dziecku od czasu do czasu łyżeczkę czy dwie jogurtu albo serka (najlepiej naturalnego, nie zaś słodzonego). Jednak jako posiłek podaj go dopiero, gdy dziecko skończy 10 miesięcy.
Zmieniły się też zalecenia dotyczące glutenu. Jeszcze do niedawna specjaliści radzili, by posiłki glutenowe wprowadzać do diety dziecka karmionego piersią w 5-6. miesiącu (pod osłoną mleka mamy), a karmionemu butelką po skończeniu 5. miesiąca - w niewielkiej ilości (pół łyżeczki kaszki pszennej lub manny). Miało to chronić dziecko przed celiakią.
Obecnie zasady zostały zmienione: specjaliści zalecają, by kaszkę pszenną lub manną podawać tak samo, jak np. kaszkę ryżową.
Czytaj też: Gluten może zahamować wzrost dziecka
Programowanie na całe życie
Nie znaczy to jednak, że jest możesz dawać dziecku wszystko, czy zupełnie dowolne dania. Wręcz przeciwnie: to, co dziecko zjada w pierwszym roku życia jest bardzo ważne, nie tylko teraz, ale też w przyszłości - programuje bowiem metabolizm organizmu. Czyli: od tego, co teraz dziecko je, w dużej mierze zależy, czy jako dorosły nie będzie miało problemów np. z otyłością, miażdżycą, cukrzycą.
- Konsekwencje sposobu odżywiania mogą nawet oddziaływać na kolejne pokolenia: o tym mówi epigenetyka - przekonuje prof. Piotr Socha, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Np. Nadmiar białka w pierwszych 2 latach życia może spowodować, że dziecko w wieku 2 lat będzie miało wyższe BMI i tendencję do otyłości.
Czytaj też: Cukrzyca u dzieci - cukrzyca typu 1
Najczęstsze błędy rodziców niemowląt
Najczęstsze błędy, które popełniają rodzice niemowląt, wprowadzając nowe produkty do diety to:
- podawanie dziecku zbyt dużej liczby posiłków (karmienie bez przerwy),
- monotonna dieta, podawanie wciąż tych samych zupek,
- podawanie zbyt małej ilości warzyw,
- nadmiar cukru,
- nadmiar soli.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport