Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, dziecko, owoce, owoce sezonowe
zaretskaya - Fotolia.com
Dieta

Kalendarz podawania owoców sezonowych

Sezon na świeże owoce rozpoczęty. Truskawki, jagody, maliny - to dobry moment, by oswajać z nimi dziecko. Sprawdź, kiedy i jak je podawać, oraz kiedy owoce są najświeższe.

Świeże owoce to ważny składnik diety, głównie ze względu na doskonale przyswajalne witaminy (głównie C i A) oraz składniki mineralne (m.in. żelazo, wapń, potas, a także miedź, mangan) oraz błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Warto wiedzieć, jak je podawać małemu dziecku, a kiedy lepiej tego nie robić.

Jak kupować owoce?

Wybieraj dojrzałe, jędrne, bez śladów zepsucia, sezonowe, lepiej krajowe niż importowane, które pokrywa się substancją chroniącą przed psuciem się w transporcie. Trzeba je dobrze myć - podobnie zresztą jak krajowe, bo zwykle są pryskane. Jeżeli możesz, kupuj owoce z zaprzyjaźnionego gospodarstwa lub ekologiczne.

Poznaj 5 produktów niezbędnych w diecie niemowlaka.

Czy dziecko może jeść owoce w całości czy raczej jako mus?

Niemowlęciu podaj owoce w postaci musu owocowego lub soku przecierowego. Dziecko karmione piersią może zjeść skrobane jabłuszko w 7. miesiącu życia, a karmione mlekiem modyfikowanym - już w 5. miesiącu życia. Po kilku dniach może spróbować też innych owoców, np. zmiksowanych jagód, porzeczek, malin. Jeśli dziecko nie ma wysypek, bólów brzuszka, biegunek, może je jeść 1-2 razy dziennie. Gdy będzie miało 10-11 miesięcy, zaproponuj mu kawałki owoców, np. brzoskwini, moreli, śliwki (bez skórki) oraz winogrona (bez pestek).

Owoce ze skórką czy bez?

Pod skórką jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Ale nieobrane owoce mogą jeść dopiero 3-4-latki, bo skórką łatwo się zakrztusić, np. gdy niedokładnie pogryziona przez dziecko przyczepi się do podniebienia.

Kiedy podawać owoce?

Jako samodzielne danie na drugie śniadanie, deser czy podwieczorek - zależnie od wieku w różnej postaci. Owoce są też świetnym dodatkiem do koktajli mlecznych i jogurtowych, kaszek, budyniów, kisieli, placków, naleśników, dań mięsnych. Warto nauczyć się piec proste owocowe ciasta.

Wypróbuj 7 przepisów na proste ciasta dla dzieci.

Czy po wykrojeniu nadpsutej części można zjeść owoc?

Nie! Trzeba go w całości wyrzucić. Nie wolno jeść owoców z wykrojoną zgniłą czy spleśniała częścią, bo szkodliwe substancje (tzw. mykotoksyny) obecne w pleśni i brązowej zgniliźnie przedostają się do całego owocu. Są odporne na działanie wysokiej temperatury, więc nie można też zrobić z nich przetworów. Zjedzenie zepsutego owocu może spowodować zatrucie. Toksyny mają też działanie rakotwórcze.

Czy gotowane owoce działają inaczej niż surowe?

Niektóre tak, np. jabłka i jagody. Surowe jabłka są polecane na zaparcia, a duszone przy biegunce. Świeże jagody (podobnie jak jabłka) działają przeczyszczająco. Dlatego warto je jeść przy zaparciach. W przypadku biegunki pomaga kisiel lub kompot ze świeżych, mrożonych lub suszonych jagód.

Czy niektóre owoce mogą powodować alergię?

To się zdarza. Najbezpieczniejsze są owoce, które rosną w naszej strefie klimatycznej - wyjątkiem są jedynie truskawki i poziomki. Dlatego podając je dziecku pierwszy raz, ugotuj je, bo to zmniejsza ich właściwości alergizujące. Jeśli wszystko będzie dobrze, dziecko może je jeść. Częściej uczulają cytrusy i owoce egzotyczne (kiwi, melony), dlatego lepiej podawać je dziecku po 1. roku życia.

Czy dziecko może jeść owoce bez ograniczeń?

Najlepiej z umiarem. Zbyt mała ilość owoców w diecie nie jest korzystna, ale ich nadmiar też nie służy, bo może zmniejszyć apetyt na inne wartościowe jedzenie (owoce zawierają sporo sycących cukrów). Poza tym zbyt duża ilość owoców zjedzona jednorazowo może przyczynić się do biegunki. Niemowlę nie powinno pic więcej niż 150 ml soku przecierowego dziennie, starsze dziecko do 250 ml.

Jak przechowywać owoce?

Niezbyt długo, by straciły jak najmniej witamin i składników mineralnych. Lepiej pójść do warzywniaka co drugi dzień niż jeść zepsute owoce. Dbaj, by nie wyciekł z nich sok podczas przechowywania. Myj krótko pod bieżącą wodą.

Sprawdź kalendarz podawania owoców sezonowych.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

Dieta
Owoce dla niemowlęcia: które najlepsze?
Truskawki, czereśnie, jagody... Pyszne, soczyste, zdrowe letnie skarby.

Truskawki, czereśnie, jagody... Pyszne, soczyste, zdrowe letnie skarby. Właśnie teraz są najlepsze i trzeba je jeść. Jak najczęściej. Nie tylko na deser. Wypróbuj przepisy: - Knedle jak z bajki - Zupa jagodowa Maluchów zwykle nie trzeba specjalnie namawiać do jedzenia świeżych, letnich owoców. Kuszą barwą, smakiem, są słodkie i... malutkie, jakby stworzone specjalnie dla najmłodszych! A kryje się w nich niezwykła siła. Skarby z krzaczka To przede wszystkim witamina C, wzmacniająca odporność malca. Poza tym witaminy z grupy B (potrzebuje ich mózg i układ nerwowy). Wielkim bogactwem owoców są też karotenoidy (czyli barwniki nadające kolor). Wymiatają one m.in. z organizmu wolne rodniki, uszkadzające komórki. W owocach jest także sporo potasu, wapnia, magnezu. Dzięki temu, choć w smaku są kwaskowate, zapobiegają zakwaszeniu organizmu (a objawia się ono m.in. bólami głowy, utratą apetytu i zmęczeniem). Kiedy zacząć Pierwsze owoce podaj niemowlęciu, gdy zaczynasz rozszerzać jego dietę (między piątym a siódmym miesiącem): jabłka i jagody. Agrest, maliny, porzeczki, wiśnie, czereśnie dziecko może zjeść od siódmego miesiąca życia, a truskawki i poziomki – trzy miesiące później (jeśli jest alergikiem, wstrzymaj się z tym do drugiego roku życia). Początkowo owoce miksuj. Z czereśni i wiśni wyjmuj pestki. 2–3 razy dziennie. Jedna porcja truskawek dziennie to za mało. Więcej korzyści zyska malec, jeśli zje dwie mniejsze porcje owoców niż jedną dużą. Ważne mycie Nie dawaj jagód i poziomek prosto z krzaczka. Mogą być zanieczyszczone (ziemią i zwierzęcymi odchodami, co niesienie ze sobą ryzyko zakażenia się pasożytami). Owoce je myć! Wypróbuj przepisy: - Knedle jak z bajki - Zupa jagodowa          

niemowlę, owoce, rozwój niemowlaka
Panthermedia
Dieta
8 sposobów, jak podać niemowlakowi owoce
Owoce mogą być głównym składnikiem posiłku lub tylko dodatkiem do niego. Choć zimą świeżych owoców jest niewiele, można z nich zrobić wiele pysznych (i wartościowych) dań. Spróbuj, bo to wcale nie takie trudne.

Dziecku, które umie już gryźć, najłatwiej podawać świeże owoce do rączki. Jabłko czy gruszkę wystarczy umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić. Małemu niemowlakowi trzeba je skrobać łyżeczką. Łatwo jest też zrobić sałatkę z różnych owoców . Ale możesz też przygotować dużo więcej posiłków. Owoce i dodatki muszą być odpowiednie do wieku, w jakim jest dziecko. 1. Duszony miks owocowy Pokrojone na cząstki różne owoce, np. jabłka, gruszki, pomarańcze, winogrona (pod koniec duszenia, żeby się zupełnie nie rozpadły, możesz też dodać mrożone śliwki, truskawki, maliny) wrzuć do garnuszka, dodaj łyżeczkę brązowego cukru (niekoniecznie, jeśli owoce są dojrzałe i tak będą słodkie) i dwie łyżki wody. Duś na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy będą miękkie (nie powinny się rozpadać!), zdejmij pokrywkę, by część soku wyparowała – końcowa konsystencja deseru ma być gęsta. Podawaj z jogurtem, posypane zmielonymi orzechami, jako dodatek do musli, naleśników. Świetne na: deser lub jako dodatek do śniadania. 2. Owoce pieczone w piekarniku Takie danie polubi najzagorzalszy przeciwnik owoców. Pieczenie wydobywa ich naturalną słodycz. Możesz upiec zarówno jabłko czy gruszkę, jak i banana. Najprostszy sposób na pieczone jabłko to wydrążenie go (bez przekrawania na pół!) i włożenie do środka kilku rodzynek oraz łyżeczki miodu lub odrobiny konfitury. Do jabłek dla starszych dzieci możesz dodać też orzechy lub migdały, a nawet kulkę lodów waniliowych . Banany zaś możesz upiec bez skórki zawinięte w folię aluminiową lub bez obierania (uwaga, w środku będą gorące!) i podać lekko rozgniecione z jogurtem i zmielonymi orzechami. Świetne na: podwieczorek. 3. Owoce pod pierzynką Czyli kruszonką zrobioną z płatków owsianych lub klasycznie, z mąki i masła. W naczyniu do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak