


Mleko
Do 6. miesiąca życia maluch powinien zadowolić się w zasadzie wyłącznie mlekiem mamy, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników, witamin, wspomaga system odpornościowy, a samo karmienie piersią jest niezwykle ważne dla budowania więzi między mamą i dzieckiem. Po 6. miesiącu powinno się stopniowo wprowadzać do diety dziecka kolejne składniki, ale nie znaczy to, że należy przerwać karmienie piersią (lub mlekiem zastępczym).
Czytaj też: Kompleksowy przewodnik po karmieniu piersią

Woda
Przez pierwsze pół roku mleko mamy wystarcza dziecku i nie trzeba malucha niczym dopajać (wyjątkiem jest sytuacja, gdy panują duże upały). Później można zacząć podawanie innych płynów, ale pod żadnym pozorem nie powinny to być napoje lub woda gazowana, napoje zawierające cukier, barwniki czy konserwanty. Należy unikać też wszelkiego rodzaju płynów, które mogą pobudzać malucha, czyli tych zawierających kofeinę lub teinę (czarna herbata). Dla dziecka najlepsza będzie przegotowana woda mineralna z atestem, herbatki owocowe (uważaj z ziołowymi) lub soki, jednak tylko te przeznaczone dla niemowląt lub przygotowane w domu z dokładnie sparzonych owoców.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka?

Warzywa
Oczywiście nie wszystkie. Zupki ze zmiksowanych warzyw to doskonały posiłek dla kilkumiesięcznego niemowlaka. Zacznij od ziemniaka, marchewki, korzenia pietruszki, później wprowadzaj kolejne i nie zrażaj się niepowodzeniami - dziecko potrzebuje kilku prób, by przyzwyczaić się do nowego smaku (dyni, cukinii, groszku, kalafiora...).
Czytaj też: 10 pierwszych dań niemowlaka

Jabłko
Zmiksowane, skrobane lub upieczone i przetarte jabłko to świetny deser i bomba witaminowa dla malucha. Jeśli chcesz podać dziecku deser, podwieczorek lub przekąskę, nie sięgaj po słodzone kaszki czy biszkopty - podaj mu jabłko. Dodatkową zaletą tego owocu jest fakt, że niemal wszystkie jabłka na polskim rynku pochodzą z naszego kraju, nie ma więc potrzeby stosowania silnych konserwantów, by przetrwały daleką podróż (jak np. w przypadku bananów) i środków chemicznych w dojrzewalniach.
Czytaj też: 5 produktów zakazanych w diecie niemowlaka

Kaszki
Warto podawać dziecku kaszki, które sycą na długo. Kaszka zjedzona na kolację pomaga uniknąć nocnych pobudek spowodowanych burczącym brzuszkiem. Przygotowanie kaszy manny czy kleiku ryżowego jest dziecinnie proste, po ugotowaniu można kaszkę mieszać z przetartymi owocami. Nie polecamy jednak podawać kilkumiesięcznemu maluchowi gotowych produktów - cukier nie jest konieczny w diecie dorosłych, a co dopiero niemowlaka.
Sprawdź przepis na kaszkę waniliową



Nie przyzwyczajaj do podjadania Ucz dziecko jedzenia pięciu posiłków dziennie – trzech większych (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwóch mniejszych (drugie śniadanie i podwieczorek). Nie karm malca bez przerwy: nie biegaj za nim z bananem, batonikiem, sokiem. Pomiędzy posiłkami smyk nie powinien nic jeść, bo jego żołądek musi chwilę odpocząć od trawienia. Jeśli sam ci powie, że jest głodny, a do posiłku została jeszcze godzina, daj mu jakiś owoc, kilka chrupek kukurydzianych, oskrobaną marchewkę. Ale nie słodycze! Cukier powoduje, że we krwi bardzo szybko wzrasta poziom glukozy, więc maluszek szybko przestaje odczuwać głód. Potem jednak poziom glukozy bardzo szybko spada i organizm znów domaga się czegoś słodkiego. Zrezygnuj z miksowania W drugim roku życia dziecko potrafi już gryźć, dlatego powinno jeść pokarmy stałe. To prawda, że podanie mu zmiksowanej zupy początkowo ułatwi ci życie, bo malec szybciej ją zje niż osobno warzywa, ziemniaki i mięso. Jednak papki szybko mu się znudzą. Lepiej, by dziecko poznawało nowe smaki i przyzwyczajało się do nich. Nie przesadzaj z białkiem Szczególnie zwierzęcym, czyli tym, którego duże ilości znajdują się w mięsie, rybach, nabiale. Białko jest bardzo potrzebne maluszkowi (wchodzi ono w skład wszystkich komórek). Jednak jego nadmiar może być jedną z przyczyn otyłości. Uwaga: dziecko, które codziennie dostaje kurczaka, parówkę i wędlinę, na pewno zjada za dużo białka! Porcja mięsa (lub ryby) plus dwa–trzy plasterki szynki dziennie (albo jajko) całkowicie wystarczą! Ucz picia wody To właśnie wodą dziecko powinno zaspokajać pragnienie, a nie słodkimi napojami. Woda musi być nisko- lub średniozmineralizowana, niegazowana (chociaż gazowanej smyk może czasem spróbować). Podawaj dziecku też soki, kompoty, owocowe i ziołowe herbatki, a czasem także słaby napar zielonej herbaty. Czarna herbata jest...