Płatki jaglane dla niemowlaka: z czym i od kiedy je podać dziecku
Płatki jaglane są wygodniejszą wersją kaszy jaglanej, bo przygotowuje się je zdecydowanie krócej od kaszy. Sprawdź, od kiedy niemowlę może jeść płatki jaglane, i poznaj nasze sprawdzone przepisy.
Płatki jaglane są niemal tak samo zdrowe i pożywne jak kasza jaglana – zawierają witaminy z grupy B, a także krzem, fosfor i cynk. Różnica między tymi dwoma produktami polega na tym, że kasza powstaje z łuskanego ziarna prosa bez poddawania jej obróbce termicznej. To sprawia, że aby wyszła smaczna, trzeba ją odpowiednio przygotować (kilka godzin wcześniej należy zalać ją wodą, by pozbyć się charakterystycznej goryczki). Do tego gotuje się ona naprawdę długo.
Jeśli nie masz czasu na przygotowanie niemowlęciu kaszy jaglanej, świetną alternatywą są płatki jaglane. Oto co powinnaś wiedzieć, zanim zrobisz z nich zdrowe danie dla niemowlaka.
Płatki jaglane dla niemowlaka: od kiedy
Płatki jaglane, podobnie jak kaszę jaglaną, można podać dziecku, które skończyło 6 miesięcy. Ważny jest jednak wybór płatków – jeśli chcesz podać je niemowlakowi, kup takie, które nie mają na opakowaniu napisu „ekspresowe”. Płatki ekspresowe są wysoko przetworzone, mają też znacznie wyższy indeks glikemiczny, dlatego lepiej wybrać zwykłe płatki jaglane, a najlepiej takie, które pochodzą z ekologicznej, certyfikowanej uprawy. Zwykle dostępne są w dużych dyskontach, a także w sklepach ekologicznych, również w internecie.
Jak przygotować płatki jaglane dla niemowlaka: przepis
Dania dla niemowlaka muszą być delikatne i lekkostrawne, dlatego zwykle są także proste. Aby były jak najsmaczniejsze i najzdrowsze, skorzystaj z poniższych przepisów.
Płatki jaglane dla niemowlaka na wodzie: od 6. miesiąca życia
Składniki:
- ½ szklanki płatków jaglanych
- szklanka wody
Przygotowanie: wlej wodę do garnka i zagotuj ją. Do gotującej się wody wsyp płatki jaglane. Mieszaj płatki energicznie, aby się nie przypaliły. Kiedy płatki wchłoną wodę, są gotowe. Przelej gotowe płatki do miseczki. Podawaj danie w temperaturze pokojowej.
Płatki jaglane dla niemowlaka z bananem: od 7. miesiąca życia
Składniki:
- szklanka płatków jaglanych
- banan
- pół szklanki mleka modyfikowanego
Przygotowanie: przygotuj mleko modyfikowane zgodnie z instrukcją producenta. Banana obierz i zgnieć widelcem na gładką papkę – możesz także użyć blendera. Płatki jaglane ugotuj na wodzie tak jak w przepisie powyżej. Do ugotowanych płatków dodaj przygotowane wcześniej mleko modyfikowane i papkę z banana. Danie przelej do miseczki. Podawaj w temperaturze pokojowej.
Płatki jaglane dla niemowlaka: dobre triki
Powyższe przepisy wielokrotnie testowałam na swojej córeczce – z świetnym rezultatem, bo wszystko zawsze zjadała co do łyżeczki. Ponieważ mam już duże doświadczenie w przygotowaniu posiłków jaglanych, podrzucam ci jeszcze kilka rad i pomysłów:
- płatki jaglane możesz też przygotować na mleku roślinnym (oprócz ryżowego, bo zawiera za dużo niebezpiecznego arsenu), a kiedy dziecko skończy roczek, na mleku krowim,
- wspaniale smakują też na mleku kokosowym, z dodatkiem sezonowych owoców,
- do jaglanki, czy to z płatków, czy z kaszy, warto dodać łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek, która pomoże w szybszym transporcie witamin do organizmu – wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach.
Zobacz też: