Reklama

W szóstym miesiącu dla dzieci karmionych butelką nowością jest mięsko. Ale po konsultacji z pediatrą możesz też wprowadzić produkty z glutenem. Maluchy karmione piersią, które w piątym miesiącu nie dostały kaszki manny, teraz mogą jej spróbować (porozmawiaj o tym z lekarzem). Nowe badania dowiodły, że wczesne wprowadzenie glutenu związane jest ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju celiakii (trwałej nietolerancji glutenu).

Reklama

Pyszne mięsko

Na początek najlepszy będzie delikatny kurczak, indyk lub królik. Mięso gotuj osobno, dodawaj je do jarzyn i dopiero wtedy miksuj. Aby otrzymać 10 g gotowanego mięsa (ilość dla sześciomiesięcznego malca), przygotuj przed gotowaniem 20 g surowego mięsa. Do zupek nie dodawaj soli – gdy chcesz urozmaicić ich smak i zapach, wykorzystuj warzywa w różnych proporcjach.

Zdrowa ryba

Jeden, dwa razy w tygodniu mięso w zupce możesz zastąpić gotowaną rybą, np. solą, dorszem, ewentualnie łososiem (lepiej dzikim niż hodowlanym). To nowość w żywieniu niemowląt – polscy eksperci uznali ostatnio, że nie ma powodów, by ryby podawać dzieciom dopiero po pierwszym roku życia. Pamiętaj jednak, że są one silnym alergenem pokarmowym, więc ich wprowadzenie skonsultuj z pediatrą.
Zanim ugotujesz rybę (również osobno), starannie usuń z niej ości. Wystarczy 10 minut, by była miękka. Przed dodaniem jej do ugotowanych warzyw jeszcze raz sprawdź, czy nie ma w niej ości. Wtedy już tylko zmiksuj zupkę, zagotuj i ostudź przed podaniem.

Owoce i kaszki

Dziecko może jeść już różne owoce. Sama przygotowuj z nich przeciery. Nie dodawaj do nich cukru – w diecie niemowląt należy ograniczać jego ilość. Jeśli nie ma jeszcze ze świeżych owoców, korzystaj z gotowych przecierów i soków. Otwarte słoiczki i butelki przechowuj w lodówce nie dłużej niż 48 godzin.
Małe ilości kaszek glutenowych (np. manny), podobnie jak bezglutenowych (np. ryżowej), możesz dodawać do zupek. Ale jeśli twój maluszek, który jest karmiony mlekiem modyfikowanym, często nocą się budzi, być może jest głodny. Wtedy wieczorem możesz podać mu mleko z kleikiem (kaszką) lub gotową kaszkę mleczno-ryżową. Taki posiłek jest bardziej sycący.

Co nowego podawać niemowlęciu?

Do menu dziecka karmionego butelką można wprowadzić:
- zmiksowane gotowane mięso (bez wywaru), np. z kurczaka, indyka, królika,
- zmiksowaną gotowaną rybę, np. solę, dorsza,
- produkty zbożowe: kleik lub kaszkę glutenową, np. mannę,
- warzywa: przetarte brokuły, kalarepkę, cukinię, por jako dodatek do zupki jarzynowej,
- owoce: przeciery z jagód, porzeczek, gruszek.

Polecamy: Pierwsze zupki dla niemowlaka. Jak je przygotować?

Jadłospis na szósty miesiąc (zgodny ze schematem żywienia niemowląt z 2007 r.)

Dziecko karmione butelką
- 4 x dziennie 180 ml mleka początkowego
- 1 x dziennie 180 ml zupy
– przecieru jarzynowego z dodatkiem kleiku glutenowego lub kaszki manny (ok. łyżeczki
– 3–5 g) i 10 g gotowanego mięsa bez wywaru lub ryby (1–2 razy w tygodniu)
l do 150 g dziennie przecieru owocowego lub soku (najlepiej przecierowego).

Dziecko karmione piersią
- karmienie piersią na żądanie
- 1 x dziennie 100 ml przecieru jarzynowego z połową łyżeczki (2–3 g) rozgotowanej kaszki manny
Uwaga! Jeśli w piątym miesiącu życia malca nie wprowadziłaś kaszki lub kleiku glutenowego, możesz to zrobić właśnie teraz. Pamiętaj, że taką decyzję zawsze powinnaś skonsultować z pediatrą opiekującym się dzieckiem.

Wypróbuj nasz przepis: Mus warzywny z rybą

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama