Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką, mleko
Dieta

Rozwój układu kostnego dziecka

W pierwszych trzech latach życia małe dziecko rośnie najintensywniej. Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że maluch rozwija się zdrowo i nic złego mu nie grozi?

Kiedy i jak tworzą się kości?

Podpowiada pani ekspert, dr Urszula Zdanowicz, ortopeda dziecięcy
Zaczątki kości zaczynają tworzyć się już w czasie życia płodowego. Już w 4.-6. tygodniu życia zarodka powstają ogniska chrząstkowe, a od 7. tygodnia chrząstka zostaje stopniowo zastępowana przez kość. W 3. miesiącu życia płodowego w większości kości są już wyraźne punkty kostnienia. Najintensywniejszy wzrost obserwuje się w okresie wczesnodziecięcym. Dziecko w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia urośnie średnio o 20 cm, do roku o 15 cm, a w 2. i 3. roku życia średnio ok. 9–10 cm. Są to nie tylko największe przyrosty w wartościach bezwzględnych, ale również procentowo w stosunku do całkowitej długości ciała.

Potencjał na całe życie

Wzrost kości i nabywanie wytrzymałości zachodzą w dzieciństwie, ale szczytowa masa kostna zostaje osiągnięta dopiero około 35. roku życia. Masa kostna osiągnięta we wczesnym dzieciństwie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy stan kości przez całe życie.

W wieku rozwojowym, kiedy szkielet rozwija się najintensywniej, kości przyrastają jednocześnie na długość i objętość. Wzrost kości odbywający się na grubość następuje poprzez odkładanie się kolejnych warstw kości od okostnej oraz poprzez przebudowę wewnętrznej struktury kostnej. W efekcie tych procesów zwiększa się również ich gęstość i stopień uwapnienia. Okres dzieciństwa i dojrzewania to także okres rozwoju innego ważnego elementu kośćca - zębów stałych.

Możemy wyróżnić kilka etapów rozwoju kości człowieka:

  • szybki wzrost kośćca u dzieci i młodzieży,
  • umocnienie masy i siły kości (do 25. - a nawet do 35. roku życia),
  • okres stabilizacji tkanki kostnej (wiek dojrzały do ok. 50. – 60. roku życia),
  • okres degeneracji kośćca (wiek podeszły).

Jak pomóc kościom rosnąć?

Biorąc pod uwagę fakt, że 90 proc. masy kostnej powstaje w dwóch pierwszych dekadach życia, niezwykle ważne jest, aby w tym okresie stworzyć organizmowi warunki sprzyjające mineralizacji i wzrostowi szkieletu. Jednym z najważniejszych elementów w tym procesie jest dobrze zbilansowana dieta, bogata w wapń i witaminę D, a także inne pierwiastki i składniki pomocne w budowie kośćca (m.in. fosfor, kolagen, witaminę C).

Zobacz też: Przykłady produktów żywnościowych o wysokiej zawartości wapnia, które można wprowadzać do diety dziecka powyżej 6. miesiąca życia

Niedobór wapnia jest groźny! Tych produktów nie może zabraknąć w diecie twojego dziecka (i twojej!)

dziecko, karmienie, kuchnia, łyżeczka
Dieta
Co wiesz o karmieniu dziecka - test
Pytań jest sporo. A o właściwą odpowiedź nie zawsze łatwo. Teraz jest okazja. Sprawdź swoją wiedzę o karmieniu malca.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' W pierwszym roku życia można doprawiać maluchowi dania: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='koperkiem'; odp[0][1]='solą'; odp[0][2]='cukrem'; prawidlowe[0] = '0'; odpowiedzi[0] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: koperkiem Najwcześniej, bo już około ósmego–dziewiątego miesiąca życia, dziecko może spróbować odrobinę bardzo drobno posiekanego koperku lub natki pietruszki dodanych do zupki jarzynowej (możesz je zmiksować z jarzynami, jeśli boisz się, że nie uda ci się ich drobno posiekać). Natomiast sól i cukier są niepożądane w pierwszym roku życia. Nerki dziecka niezbyt dobrze radzą sobie solą, bo razem z nią jest wchłaniana duża ilość wody, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Sód pogarsza też przyswajanie wapnia. Specjaliści dopuszczają dodawanie niewielkich ilości soli do potraw dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Podobnie jest z cukrem, który sprzyja próchnicy i nadwadze. Lepiej przyzwyczajać maluszka do naturalnego smaku potraw przygotowywanych z różnych warzyw, mięs i owoców.'; pyt[1]=' Zsiadłe mleko można podać: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='w 11–12. miesiącu życia'; odp[1][1]='po pierwszych urodzinach'; odp[1][2]='dopiero w trzecim roku życia'; prawidlowe[1] = 0; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: w 11–12. miesiącu życia Zsiadłe mleko maluszek może dostać w tym samym czasie co inne przetwory mleczne, np. jogurt, kefir, czyli w 11–12. miesiącu życia. Są one łatwiej strawne niż słodkie mleko. Ale mają też inne zalety. Przetwory zawierające bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach i wspomagają pracę układu pokarmowego.'; pyt[2]=' Dziecko może być wyłącznie na piersi przez pierwsze: '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='osiem–dziewięć miesięcy';...

Produkty mleczne, mleko, ser, zboże, wapń
Fotolia
Starania o dziecko
Wapń w diecie kobiety starającej się o dziecko
Odpowiednia dawka wapnia to kapitał, z którego będzie czerpał płód. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, w jakich produktach jest najwięcej wapnia.

Dlaczego wapń jest ważny dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Wapń stabilizuje ciśnienie i zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi . Jest pierwiastkiem niezbędnym przede wszystkim do prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka (ich zawiązki tworzą się już od 4. tygodnia życia płodowego , kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze, że są w ciąży), ale również mięśni, serca i układu nerwowego. Natura zabezpieczyła maluszka na wypadek, gdyby zabrakło wapnia w diecie mamy. Przez pewien czas maleństwo zaspokaja swoje potrzeby kosztem twojego organizmu i czerpie z niego wapń (zostaje on "wypłukany" z twoich kości i przetransportowany do ciała dziecka). Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgromadzić odpowiednią ilość wapnia w organizmie jeszcze przed zajściem w ciążę . Wapń jest niezbędny dla budowy kości mamy i maluszka, ale również część naukowców jest zdania, że pozytywnie wpływa na owulację . Wykazano też dużą zależność pomiędzy odpowiednim poziomem wapnia w organizmie a płodnością kobiet. Przeczytaj: Jak często uprawiać seks w dni płodne?   Jaka dzienna dawka wapnia jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Kobietom, które pragną zajść w ciążę zaleca się, aby w ich diecie znalazło się co najmniej 1000 mg wapnia dziennie .   Jakie produkty spożywcze zawierają wapń? Najwięcej wapnia jest w mleku i przetworach mlecznych (jogurt, maślanka, kefir , ser biały, ser żółty). Sporo wapnia jest też w jajkach, rybach o jadalnym szkielecie, jarmużu, brokułach, migdałach, orzechach, ziarnach sezamowych, figach suszonych, soi, fasoli, grochu.  Ważne! O wiele lepiej przyswajalny jest wapń pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Na lepszą przyswajalność tego pierwiastka ma też wpływ witamina D3. Natomiast szczawiany i fityniany ograniczają wchłanianie tego pierwiastka.   Pamiętaj! Nadmierne spożycie...

dziecko, mama, mleko, kuchnia
Żywienie
Czy mleko szkodzi - wreszcie koniec z mitami!
Z jednej strony słyszysz: mleko ma mnóstwo wapnia. Z drugiej: powoduje u dzieci alergię, katary i infekcje. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

Chyba żaden inny produkt nie ma tylu zwolenników i tylu wrogów, co mleko (i jego przetwory). „Pij mleko, będziesz wielki” – mówi jedna reklama. A druga: „Pij mleko, będziesz kaleką”. Zapytaliśmy dietetyka, gdzie leży prawda. Do końca 3. roku dziecko powinno pić mieszanki modyfikowane PRAWDA/MIT Dla dzieci do końca 3. roku życia poleca się mleko modyfikowane . Jego skład jest najbardziej dostosowany do potrzeb dziecka. Jeśli jednak dziecko nie ma alergii, to pod koniec 1. roku życia można mu zacząć podawać mleko krowie . Szczególnie do posiłków, w których konieczne jest zagotowanie mleka (np. budyń, kasza). Modyfikowanych mieszanek nie powinno się gotować.   Mleko jest konieczne w diecie dziecka PRAWDA Jeśli dziecko nie ma alergii na białko mleka krowiego lub nietolerancji laktozy, to podawaj mu mleko, sery, jogurty. Z produktów mlecznych bowiem najlepiej przyswaja się wapń , tak potrzebny kościom i zębom. Mleko zawiera też fosfor, który również wchodzi w skład kości i zębów, oraz potas regulujący prawidłową pracę serca. W mleku jest dużo dobrze przyswajalnego białka, komplet witamin z grupy B (ważne dla skóry i dobrego funkcjonowania układu nerwowego). Są również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A (ważna dla wzroku), D (zapobiega krzywicy i ułatwia przyswajanie wapnia).     Wielu dzieciom mleko mocno szkodzi PRAWDA/MIT Szkodzi tylko dzieciom uczulonym na białko mleka lub mającym nietolerancję laktozy. Rzeczywiście one nie powinny pić mleka. Objawy nietolerancji laktozy lub alergii mogą być różne:   „kruczenie” w brzuszku, biegunka, wysypka, katar, kaszel, częstsze infekcje. Jeśli podejrzewasz, że maluszek może mieć alergię lub nietolerancję laktozy , porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Na własną rękę nie rezygnuj jednak z podawania mleka i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak