Mus, powidła, sok, ciasto, knedle – to tylko część potraw, do których przygotowania warto wykorzystać śliwki. Ze względu na wysoką zawartość błonnika i witamin z grupy B śliwki stanowią doskonałą przekąskę dla dziecka, także dla niemowlaka. Podpowiadamy, od kiedy i w jakiej formie można podać niemowlakowi śliwki.

Reklama

Czy niemowlę może jeść śliwki?

Tak! Kiedy można je w takim razie podać? Według schematu żywienia niemowląt śliwki można podać dziecku, które ukończyło 9. miesiąc życia. Jeśli chcesz zaserwować je dziecku po raz pierwszy, najlepiej zrobić to w formie gładkiego musu. Możesz kupić gotowy mus śliwkowy w słoiczku albo przygotować go samodzielnie.

Śliwki zawierają bardzo dużo błonnika. Warto podać je szczególnie wtedy, kiedy dziecko ma problemy z wypróżnieniem się.

Jak podawać śliwki niemowlakowi?

Z podawaniem surowych śliwek warto wstrzymać się do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia, a przynajmniej do czasu, kiedy dziecko będzie już mogło je pogryźć. Włączając je do diety, zacznij od podania niemowlakowi musu. Bacznie obserwuj reakcje niemowlaka – śliwki są dość silnym alergenem, więc mogą uczulić.

Przepis na mus śliwkowy dla niemowlaka (od 9. miesiąca)

Składniki:

Zobacz także
  • 4 śliwki

Przygotowanie: śliwki dokładnie umyj, obierz ze skórki i pozbaw je pestki. Pokrój je na mniejsze kawałki, po czym wrzuć do garnka. Wstaw garnek na gaz i gotuj śliwki do miękkości. Mieszaj je co jakiś czas, aby się nie przypaliły. W trakcie gotowania śliwki puszczą dużo soku – możesz go odlać (i wykorzystać do np. domowego soku śliwkowego) albo gotować tak długo, aż płyn się zredukuje. Gotuj je do momentu, w którym to śliwki będą miały konsystencję przecieru. Mus ze śliwek podawaj w temperaturze pokojowej. Gotowy mus możesz podawać solo, ale też wykorzystać np. jako nadzienie do omletów czy naleśników.

Przepis na słodkie, śliwkowe „ślimaczki” dla niemowlaka (od 10. miesiąca)

Składniki:

  • Jajko
  • Mąka pszenna/ryżowa/jaglana
  • Masło/olej
  • Mus śliwkowy (z przepisu powyżej)

Przygotowanie: oddziel żółtko od białka. Białko ubij na sztywną pianę. Do piany z białek dodaj żółtko i łyżkę wybranej przez siebie mąki. Wymieszaj całość delikatnie, tak aby piana nie opadła – dzięki temu omlet będzie puszysty. Wstaw na gaz patelnię, rozsmaruj na niej kilka kropli oleju lub odrobinę. Pozwól, aby tłuszcz się rozgrzał. Na rozgrzaną patelnię wlej masę jajeczną. Smaż przez chwilę z obu stron, tak, aby masa całkowicie się ścięła. Zdejmij omlet z patelni i rozsmaruj na nim mus śliwkowy. Zroluj omlet i pokrój go wszerz. Kawałki powinny być takiej wielkości, aby zmieściły się do malutkiej rączki. „Ślimaczki” podawaj w temperaturze pokojowej.

Pamiętaj, że niemowlęta nie powinny jeść smażonych potraw. Taki omlet najlepiej podać dziecku po ukończeniu roku. Możesz również podać go wcześniej, po 10. miesiącu życia, jednak powinien on pojawiać się na talerzu malca sporadycznie. Omlet dla niemowlaka możesz również przygotować na parze, bez smażenia.

Śliwki dla niemowlaka: właściwości zdrowotne

Dojrzała śliwka jest miękka i słodka. Ze względu na słodki smak z pewnością przypadnie ona do gustu maluszkowi. Śliwka ma naprawdę wiele odmian (znawcy tematu zdradzają, że ok. sześciu tysięcy). Dla dziecka polecamy szczególnie popularne, sezonowe węgierki. Są one podłużne, ciemnofioletowe na zewnątrz i żółtozielone w środku. Rozpoznasz je bez trudu, bo to właśnie z nich najłatwiej usuwa się pestki. Bardzo podobna do węgierek jest odmiana Stanley, która ma większe owoce z intensywnym fioletowym nalotem na ciemnogranatowej skórce.

Śliwki zawierają witaminę PP, B1, B6, A, C, kwas foliowy i potas. Obfitują też w beta-karoten, czyli prowitaminę A, która pomaga chronić organizm przed wirusami i bakteriami.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama