Wieprzowina w diecie dziecka - co warto wiedzieć?
Mięso ze względu na wysoką zawartość białka, żelaza i witamin jest jednym z rekomendowanych przez WHO składników piramidy żywienia. O ile włączenie go do diety starszych dzieci czy dorosłych jest w miarę prostym zadaniem, rodzice niemowlaków mają w tym temacie mnóstwo pytań i wątpliwości.
Trendy żywieniowe w ciągu ostatnich lat zmieniają się błyskawicznie, czasem można odnieść wrażenie, że nawet szybciej niż modowe. Rodzicom, zwłaszcza tym mniej doświadczonym, trudno odnaleźć się w natłoku informacji, następnie przetworzyć je, by na końcu opracować zbilansowaną dietę dla dziecka. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, przygotowaliśmy listę praktycznych porad na temat mięsa wieprzowego w codziennym żywieniu malucha. Przekonaj się dlaczego warto wybierać właśnie ten gatunek mięsa.
Kiedy wprowadzić mięso do diety dziecka?
Maluch spróbować mięsa może już od 6. miesiąca życia. Według wytycznych żywienia niemowląt najpierw jest to porcja około 10 gramów, następnie stopniowo można zwiększać do około 20 gramów. W procesie włączania nowych produktów do diety dziecka najważniejsze są jednak nie podręcznikowe ilości, ale odpowiednio zbilansowane składniki. Zwracaj przede wszystkim uwagę na proporcje poszczególnych grup produktów i dobór odpowiedniej ilości tłuszczy, nabiału, białka i węglowodanów.
Jak często podawać dziecku mięso i jak je przygotować?
Mięso w diecie dziecka nie musi występować codziennie. Wystarczy, gdy będziesz podawać je 2-3 razy w tygodniu. Zwracaj uwagę by mięso było chude, jędrne i miało różowo-czerwoną barwę. Doskonałym przykładem jest szynka wieprzowa lub schab. Początkowo należy je gotować, koniecznie bez użycia soli, a następnie miksować. Z czasem, w kolejnych miesiącach można drobno siekać nożem. Dobrym pomysłem jest również zupa gotowana na mięsie. Gdy dziecko podrośnie i oswoi się z nowymi smakami, mięso można również dusić czy piec w folii. Zecydowanie unikaj smażenia.
Dlaczego właśnie wieprzowina?
Mięso wieprzowe to nie tylko kotlet schabowy i boczek. To także zdrowe, chude i cenne w składniki odżywcze porcje, które możesz bez obaw podawać niemowlakom. Kluczowe znaczenie ma to, na jaką część wieprzowiny się decydujesz. W mięsie wieprzowym znajdziesz cenną witaminę B1, która wpływa na pracę tarczycy, układ nerwowy i procesy metaboliczne, a także witaminę B6. Żelazo hemowe, które znajduje się właśnie w mięsie wieprzowym wchłania się na poziomie nawet 50%, natomiast to z produktów roślinnych tylko w granicach 1 – 8%. Wysoka kaloryczność wieprzowiny to również mit. Czy wiesz, że 100g szynki to tylko 118 kcal, natomiast 100g schabu ma zaledwie 152 kcal.
Co mówią badania?
Według ostatnich badań Uniwersytetu w Kolorado, dzieci między 6 a 12 miesiącem życia, które są karmione mięsem wieprzowym, wyróżniały się szybszym wzrostem.
Badania trwały 7 miesięcy i przeprowadzono je na grupie 64 niemowląt karmionych mlekiem zastępczym i stałymi pokarmami takimi jak puree z szynki czy produkty mleczne.
Dzieci karmione wieprzowiną były o około 2 cm wyższe od dzieci karmionych produktami mlecznymi1.
Kilka rad przydatnych podczas kupowania mięsa
Korzystaj ze sprawdzonych dostawców, którzy oferują świeże mięso dobrej jakości. Zdecydowanie unikaj miejsc, gdzie nie możesz uzyskać informacji na temat pochodzenia mięsa. Niezwykle ważną cechą współczesnego rolnictwa jest transparentność procesu produkcji – dzięki niej jako konsument masz pełną wiedzę na temat produktu. Najwyższą jakość gwarantuje mięso certyfikowane - PQS (Pork Quality System) czy QAFP (Quality Assurance for Food Products).
Rada: warto wybierać wieprzowinę oferowaną przez polskich producentów, nie tylko ze względu na jej smak czy kruchość, ale również walory dietetyczne. Rodzimi rolnicy inwestują w rasy o większym udziale masy mięśniowej, w efekcie czego mięso zawiera mniej tłuszczu i cholesterolu niż jego zagraniczne odpowiedniki. Dla przykładu, łopatka, szynka i schab mają od 31 do 35% mniej cholesterolu w porównaniu z amerykańskimi normami USDA.
1 Wieprzowina dobra dla dzieci
Artykuł powstał z udziałem Związku Polskie Mięso
Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego