Zdrowe rozszerzanie diety
Koniec 6 miesiąca to czas na podanie pierwszych posiłków innych niż mleko. Ale jaka tak naprawdę powinna być wówczas dieta dziecka?
- Materiał: NUTRICIA
Zgodnie z nowym schematem żywienia, niemowlętom do ukończenia 6 miesiąca życia jako pożywienie w zupełności wystarcza mleko matki, po tym okresie zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, co wiąże się z intensywnym wzrostem i rozwojem. To czas na podanie pierwszych posiłków innych niż mleko – bardziej kalorycznych i zawierających różne niezbędne dziecku składniki odżywcze.
Wprowadzanie nowych posiłków do jadłospisu powinno następować stopniowo, we właściwej kolejności, by dziecko miało czas na zaakceptowanie poznawanych smaków i konsystencji oraz naukę jedzenia za pomocą łyżeczki. W procesie tym użyteczne są kaszki, jak i gotowe dania w słoiczkach, zapewniające odpowiednią jakość produktów.
Na każdym etapie rozwoju malucha należy pamiętać, aby dieta była zrównoważona i odpowiednio zbilansowana, zgodnie z najnowszymi wytycznymi lekarzy pediatrów oraz ekspertów ds. żywienia:
→ Dziecięce potrawy nie powinny być przygotowywane z użyciem soli kuchennej, ani dosładzane, a także przygotowywane wyłącznie z użyciem tłuszczów zwierzęcych.
→ Rodzice powinni pamiętać, że gotowe produkty dla małych dzieci nie wymagają dodatku soli i cukru.
→ Dzieciom na etapie rozszerzania diety, a na pewno juniorom, trzeba podawać codziennie warzywa i owoce.
→ Na stoliku malucha każdego dnia powinno zagościć 3-5 porcji owocowo-warzywnych – czy to w formie surowej, gotowanej, czy to jako przecier.
→ Dla ugaszenia pragnienia lub popijania w czasie posiłków najlepiej podawać dziecku czystą wodę lub mleko.
→ Układając jadłospis malucha, nie można przesadzać z podażą mięsa – zawsze chudym i podawanym na przemian z (bogatymi w kwasy nienasycone omega-3) rybami.
→ Istotnym elementem diety powinno być mięso czerwone dostarczające najlepiej wchłanianego żelaza.
→ Pieczywo i inne przetwory zbożowe, np. kaszki, powinny pochodzić głównie ze zbóż z pełnego przemiału.
Oprócz odpowiedniego składu, należy pamiętać także o regularności posiłków w ciągu doby. Rano – sycące śniadanie to podstawa udanego, wypełnionego aktywnościami dnia, na którego zakończenie idealny będzie lekki, ale także sycący wieczorny posiłek, który zapewni dziecku spokojny sen.