Zupka na początek
Malec może jeść gotowe zupki ze słoiczków. Jednak warto też sprawdzić swoje siły w kuchni. A ugotowanie pierwszej zupki dla niemowlęcia jest dziecinnie proste!
- Katarzyna Pinkosz
Pod jednym warunkiem: że jej nie przypalisz! Przyznam, że zdarzało mi się to często, bo zajęta zabawą z synkiem często zapominałam, że jednocześnie coś gotuję. Nieraz więc kończyło się obiadkiem ze słoiczka (warto go mieć w zapasie). Dobrze jest jednak przyzwyczajać malca do posiłków gotowanych w domu, bo ich smak jest niepowtarzalny.
Dziecko to jednak nie „mały dorosły”. Zupkę dla niego trzeba przygotować inaczej. Najważniejsze są dobre składniki.
Warzywa
Powinny wyrosnąć bez chemii. Kupuj je więc w sklepach z ekologiczną żywnością, a jeśli nie masz takiej możliwości, to wybieraj te najmniej dorodne. Zamiast marchwi, która waży pół kilograma, weź tę mniejszą, „pokręconą”. Większa szansa, że wyrosła bez nawozów.
To szczególnie marchew kumuluje azotany (w organizmie zmieniają się one w azotyny, które gdy przedostaną się do krwi, uniemożliwiają hemoglobinie transport tlenu do komórek). Jeśli masz marchew kupioną w zwykłym sklepie, to dość grubo ją obierz i dodaj do zupy tylko środkową część.
Pierwsza zupa powinna się składać tylko z 1–2 warzyw: np. marchwi i ziemniaka, albo ziemniaka i dyni. W kolejnych dniach dodawaj (po jednym) następne warzywa: kawałek pietruszki, brokułu, kalafiora, pora, selera, buraka. Z każdą nowością poczekaj 2–3 dni. To ważne, bo gdyby malec zareagował uczuleniem, zauważysz, co powoduje kłopoty.
Kaszka
Możesz dodać mannę, kukurydzianą lub kleik ryżowy. Manna zawiera gluten, a obecnie lekarze polecają, by podawać go już w 5–6. miesiącu (łyżeczkę do zupki), bo to najlepsza ochrona przed celiakią. O tym jednak, czy smyk powinien tak wcześnie dostać gluten, porozmawiaj z lekarzem. Zamiast manny do pierwszych zup możesz dodawać kaszę kukurydzianą lub kleik ryżowy (uwaga: działa lekko zapierająco).
Tłuszcz
Dobre są: masło (jeśli dziecko nie jest uczulone na mleko), olej, oliwa z oliwek.
Mięso
Dodaj je w 6–7. miesiącu (w dwa tygodnie po tym, jak dziecko zaczęło jeść zupy). Wybieraj chude gatunki, na początek te, które rzadko alergizują, jak królik, indyk, kurczak. W 7. miesiącu malec może jeść cielęcinę i wołowinę (jeśli nie ma alergii na mleko). W 6–8. miesiącu dodawaj do zupy ok. 10 g mięsa (dwie posiekane łyżeczki), od 9. miesiąca – 15 g. Ugotuj je osobno.
Żółtko
Dodawaj je (po pół) co drugi dzień, a od 9. miesiąca – codziennie. Żółtko początkowo musi być ugotowane na twardo, po dwóch tygodniach możesz już je dodawać na surowo (ale całą zupę przed podaniem zagotuj).
Ryby
Podawaj je raz w tygodniu zamiast mięsa (np. pstrąga, łososia, halibuta, mintaja).
Przyprawy
Dobre są: natka pietruszki, koperek, kminek, a po 9. miesiącu także majeranek, bazylia, oregano. Nie dodawaj za to soli ani pieprzu.
Nie tylko papki
Pierwsze zupki muszą być dokładnie zmiksowane, jednak już w 8–9 miesiącu mogą się w nich pojawiać miękkie cząstki warzyw. Dzięki temu maluszek będzie uczył się gryźć. Około 11. miesiąca musisz już miksować mięsa, wystarczy je drobno posiekać.
Wypróbuj nasze przepisy:
Przysmak z marchewki »
Jarzynowa z soczewicą »
Zupa z indykiem i żółtkiem »
Rosół z lanymi kluseczkami »
Dyskutuj na forum: Dla tych co gotują same dla dziecka »