Butelka dla noworodka: szklana czy plastikowa, o jakiej pojemności? [RANKING]
Jeśli planujesz karmić noworodka mlekiem modyfikowanym, będzie ci potrzebna butelka o niewielkiej pojemności i odpowiednio wyprofilowanym smoczku. Do karmienia mieszanego, butelką i piersią, warto wybrać inną butelkę, tak aby noworodek nie odzwyczaił się od ssania piersi. Polecamy sprawdzone rodzaje i modele butelek dla noworodka.
Butelka dla noworodka przyda ci się, jeśli od razu po porodzie planujesz karmić dziecko mlekiem modyfikowanym lub odciągniętym pokarmem. Taki zakup powinien być przemyślany, bo od jakości butelki dla noworodka będzie zależeć efektywność karmienia, komfort dziecka, a nawet to, czy noworodek będzie miał kolki. Dobrze, jeśli butelka dla noworodka jak najbardziej przypomina pierś mamy, smoczek jest odpowiednio wyprofilowany, a rodzicom łatwo utrzymać butelkę w dłoniach. W rankingu butelek dla noworodka przodują butelki antykolkowe oraz butelki z funkcją aktywnego ssania.
Spis treści:
- pojemność butelki dla noworodka
- butelka dla noworodka: szklana czy plastikowa?
- smoczek do butelki dla noworodka
- butelka antykolkowa dla noworodka
- butelka z funkcją aktywnego ssania dla noworodka
- butelka termiczna dla noworodka
Jak wybrać butelkę dla noworodka?
Butelka dla noworodka nie musi być duża, bo dziecko w pierwszym miesiącu życia wypija mniej niż 100 ml mleka podczas jednego karmienia. Kupując butelkę, warto też zwrócić uwagę na jej kształt, tworzywo, z jakiego jest wykonana, oraz smoczek.
Pojemność butelki dla noworodka
Wybierz butelkę o pojemności ok. 100-150 ml. Dla noworodka to całkowicie wystarczająca ilość mleka na jedną porcję. Nie ma sensu kupować większej butelki dla noworodka, choć w sklepach znajdziesz nawet takie o pojemności ponad 300 ml. Dla noworodka taka butelka byłaby niewygodna i niepraktyczna.
Butelka dla noworodka – szklana czy plastikowa?
Kupując butelkę dla noworodka, możesz wybierać spośród butelek szklanych, silikonowych i plastikowych. Przewagą szklanej butelki dla noworodka jest łatwość jej wyparzania i czyszczenia. Z kolei butelki z tworzyw sztucznych są lżejsze, więc łatwiej zabrać je na spacer albo w podróż, ale będziesz je musiała wymieniać co 2-3 miesiące. Optymalnym wyborem wydaje się silikonowa butelka dla noworodka, której zaletą jest elastyczność (można ją lekko naciskać, co często pomaga w karmieniu).
Każda butelka dla noworodka musi posiadać certyfikat, który potwierdza, że została wykonana z bezpiecznych materiałów (BPA Free).
Smoczek do butelki dla noworodka
Butelka dla noworodka może być wyposażona w smoczek dość twardy i trwały (silikonowy) albo miękki, ale mniej trwały (lateksowy). Anatomiczny smoczek do butelki dla noworodka sprawdzi się za to w karmieniu mieszanym (zamiennie butelką i piersią), bo kształtem przypomina pierś i brodawkę sutkową mamy. Taki smoczek powinien być miękki i giętki, by jak najlepiej imitować pierś.
Najlepszy dla noworodka jest smoczek o małym przepływie, czyli z jedną małą dziurką, przez którą leci mleko. Powolne sączenie się pokarmu zmniejsza ryzyko zakrztuszenia.
Rodzaje butelek dla noworodka
Podczas karmienia noworodka butelką ważne jest m.in. dopasowanie smoczka do potrzeb dziecka, zachowanie u noworodka odruchu ssania, zapobieganie kolce czy utrzymanie odpowiedniej temperatury mleka. Oto najpopularniejsze butelki dla noworodka, które potrafią sprostać wymaganiom dzieci i rodziców:
Butelka antykolkowa dla noworodka
Butelka antykolkowa jest wyposażona w mechanizm, który nie pozwala na przedostanie się powietrza do pokarmu. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że noworodek nabawi się kolki. Działanie niektórych systemów antykolkowych polega na wypełnianiu mlekiem specjalnej komory i wypychaniu z niej do butelki zbędnego powietrza. Inne pozwalają się wyrównanie ciśnienia w butelce i zmniejszaniu ilości powietrza, jakie połyka noworodek.
Rodzice potwierdzają antykolkowe działanie tej butelki Tommee Tippee:
Butelka z funkcją aktywnego ssania dla noworodka
Taka butelka jest dobrym rozwiązaniem dla mam, które karmią noworodka na zmianę piersią i butelką. Funkcja aktywnego ssania to mechanizm, dzięki któremu dziecko podczas picia mleka pracuje podobnie, jak w czasie ssania piersi, aktywizując te same mięśnie języka i warg. Butelka z funkcją aktywnego ssania nie pozwala dziecku odzwyczaić się od ssania piersi.
Polecamy butelkę dla noworodka z funkcją aktywnego ssania Lovi.
Butelka termiczna dla noworodka
Na szczególne okazje warto mieć butelkę termiczną dla noworodka. Taka butelka wykonana ze stali nierdzewnej przyda się na długim spacerze albo podczas wyjazdu, bo utrzymuje temperaturę mleka nawet do 6 godzin. Butelka termiczna dla noworodka powinna mieć wygodny smoczek niekapek.
Poza domem wypróbuj tę butelkę termiczną Miniland z uchwytami lub bez.
Zestaw butelek dla noworodka
Jeśli planujesz zakup butelki dla noworodka, postaw na praktyczny zestaw butelek. Nie tylko zapłacisz mniej, ale i zapewnisz sobie wygodę podczas kolejnych karmień. Na początek wystarczy zestaw dwóch butelek o pojemności 100-150 ml każda albo zestaw z dodatkową butelką o większej pojemności (np. 220 ml – przyda się dla starszego niemowlaka). Kup też komplet zapasowych smoczków do butelek.
Zobacz też:
- Karmienie butelką - poradnik na początek
- Kłopoty z karmieniem butelką
- Karmienie butelką: jak postępować z niejadkiem?