Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Panthermedia
Karmienie

Kłopoty z karmieniem butelką

Masz dobrą wodę, smoczek, butelkę i mleko. Karmienie powinno być dziecinnie proste. Ale albo on nie chce jeść, albo nie wtedy, kiedy przygotowałaś mieszankę.

Albo chce w nocy co godzinę wypić po kilka łyków. No cóż, pogódź się z tym, że twoje dziecko po prostu nie jest niemowlęciem „z reklamy”, które je co trzy godziny, zawsze wypija wszystko, co jest w butelce, i nie domaga się ani pół łyczka więcej.

A potem śpi zadowolone aż do następnego karmienia. Pociesz się: twój smyk od urodzenia jest po prostu dzieckiem z charakterem! Musisz tylko teraz umiejętnie z nim postępować. A wtedy problemy, które dziś wydają ci się nie do przezwyciężenia, dadzą się pokonać. Dasz sobie radę, zobaczysz!

W nocy ciągle chce jeść
Problem: Asia ma prawie miesiąc. Co najmniej dwa razy w nocy daję jej butelkę. Jestem wykończona!
Rozwiązanie: Maluchy „na butelce” co prawda zwykle szybciej niż karmione piersią rezygnują z nocnego karmienia, jednak musisz liczyć się z tym, że przez całe pierwsze półrocze (a często dłużej) dziecko będzie chciało jeść także w nocy. Niedługo liczba nocnych karmień powinna zmniejszyć się do jednego, a kiedy już zaczniesz podawać na kolację mleko z dodatkiem kaszki lub kleiku (od piątego miesiąca), być może malec w ogóle zrezygnuje z jedzenia w nocy. Niektóre niemowlęta nie potrafią jednak obejść się bez takiego posiłku. Przygotuj wieczorem wszystko tak, by w nocy stracić jak najmniej czasu na przygotowanie mleka. Butelkę i smoczek dobrze umyj, sparz wrzątkiem. Zagotuj wodę, ostudź do temperatury ok. 40°C, wlej do butelki, szczelnie ją zamknij i wstaw do podgrzewacza, ustawiając termostat
na ok. 40ºC. Gdy dziecko obudzi się, wsyp mleko modyfikowane i potrząśnij butelką, by proszek dokładnie się rozpuścił. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę. Wylej kilka kropli na przegub dłoni; powinny być ciepłe.

Ssie bardzo łapczywie
Problem: Synek „pochłania” zawartość butelki w pięć minut, a potem strasznie płacze, bo boli go brzuch.
Rozwiązanie: Przyczyną problemu jest to, że malec je zbyt szybko, a przez to niechcący połyka dużą ilość powietrza. To ono potem jest przyczyną bólów brzuszka. Nie dopuszczaj do sytuacji, że dziecko długo płacze z głodu (wtedy będzie jeść szybko i łapczywie). Lepiej proponować mu butelkę, gdy dopiero się obudziło i jest tylko trochę głodne. Zwróć uwagę, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża. Dla niemowlęcia w pierwszych czterech miesiącach kup smoczek „mini”, koniecznie o anatomicznym kształcie. Wybierz silikonowy. Jest twardszy, więc dziecku nieco trudniej go ssać niż kauczukowy i będzie się musiało przy tym trochę więcej napracować. Dzięki temu wolniej wypije mleko. Po każdym karmieniu potrzymaj przez kilka minut malca w pozycji pionowej lub półpionowej (przytul go do siebie, podtrzymując główkę i kręgosłup). Poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze.

Zjada połowę porcji
Problem: Córeczka wypija nie więcej niż pół butelki. Boję się, że będzie słabo przybierać na wadze.
Rozwiązanie: Policz, ile zjada w sumie w ciągu dnia. Niektóre maluchy na jeden posiłek rzeczywiście wypijają niewiele, za to jedzą częściej i potem okazuje się, że w ciągu doby uzbierało się tego sporo. Jeśli dziecko codziennie zjada mniej, niż to zalecają normy dla jego wieku, porozmawiaj z pediatrą. Zważy maluszka, sprawdzi, jak się rozwija. Jeśli waga mieści się w normie, to nie martw się, wszystko jest w porządku. Ważne, by malec rozwijał się i rósł harmonijnie. Jeżeli smyk słabo przybiera na wadze, pediatra poradzi ci, co robić. Być może konieczna będzie zmiana mleka.

Nasze historie: karmienie piersią [WIDEO]

Karmienie
Vademecum butelkowej mamy
Czy maluch zawsze powinien wypić całą porcję mleka? I jak często mu je podawać? Rozwiązaliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się, gdy karmisz mieszanką.

Głodny, na pewno będzie głodny! A może jest chory lub potrzebuje innego mleka – zamartwiasz się, widząc że Twoje maleństwo nie dopiło porcji w butelce. Starasz się (jak każda mama), by malec był zawsze najedzony. Podpowiemy Ci, jak najlepiej podawać mleko modyfikowane, by szkrab miał pełen brzuszek i był zdrowy. PROBLEM: Chcę odstawić dwumiesięczną córkę od piersi. Czy mogę jej podać tę samą mieszankę, którą moja siostra karmi swoje dzieci? ROZWIĄZANIE: Nie. Zapytaj lekarza, jakie mleko powinno pić Twoje maleństwo (to konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż pięć miesięcy). Tylko pediatra oceni, czy córeczka może pić zwykłe mleko modyfikowane, czy też preparat mlekozastępczy, bo ma objawy alergii na białko mleka krowiego. PROBLEM: Moja mama twierdzi, że powinnam karmić synka butelką co trzy godziny. Ale czasem mam wrażenie, że mały jest częściej głodny. ROZWIĄZANIE: Karm smyka, kiedy się tego domaga. Jeszcze niedawno pediatrzy zalecali, by podawać niemowlęciu mleko modyfikowane co trzy godziny. Obecnie radzą karmić na żądanie. Maleństwo przecież o różnych porach może odczuwać głód. Jedno woli wypić mniejszą porcję co dwie godziny, inne je więcej i starcza mu na dłużej. Początkowo może Ci być trudno przewidzieć, kiedy dziecko będzie miało ochotę na mleczko. Ale po kilku tygodniach pory karmienia ustabilizują się, a Ty lepiej poznasz apetyt maluszka. Pamiętaj, że karmienie na żądanie nie oznacza podsuwania dziecku butelki co pół godziny, gdy tylko zapłacze. PROBLEM: Ania często zjada mniej niż zalecają normy. Boję się, że będzie się źle rozwijać. ROZWIĄZANIE: Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze przybywa na wadze, nie martw się, jeśli za którymś razem zje mniej – może tego dnia po prostu nie ma apetytu. O tym, ile i jak często je, powinno decydować samo dziecko. Maluchy już od urodzenia różnią się apetytem. Dlatego nie...

mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie
Rady na kłopoty - karmienie butelką
Maluch zamiast ssać smoczek oblizuje go? Albo karmienie trwa 40 minut? A może za mało wypija? Spokojnie. Na kłopoty, zawsze jest jakaś rada.

Będąc w brzuchu, malec nie nauczył się ssać smoczka i pić modyfikowanego mleka. Pierwsze dni z butelką mogą więc być trudne, ale kłopotom da się zaradzić. 1. Problem: Malec nie chce jeść co trzy godziny Byłoby dziwne, gdyby chciał, dziecko to przecież nie zegarek! Bobas każdego dnia ma nieco inny apetyt. Gdy więcej zje na jeden posiłek, chętnie poczeka cztery godziny, aż wszystko ułoży mu się w brzuszku. Rozwiązanie: Karm na żądanie Noworodek ma jeść MNIEJ WIĘCEJ co trzy godziny. Raz może to jednak być dwie i pół, innym razem – cztery. W miarę jak dziecko będzie rosło, powoli zacznie się przyzwyczajać do stałych pór posiłków. Jaka butelka dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców 2. Problem: Zjada dużo mniej niż to jest zalecane dla jego wieku Każde dziecko ma inny apetyt, podawane normy są pewną średnią dla danego wieku. Czasem jednak odmowa jedzenia może być spowodowana chorobą dziecka lub jakąś nietoleracją pokarmową. Rozwiązanie: Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie – nie martw się Dziecko zgłodnieje i kolejną porcję zje całą. Jeżeli jednak maluszek często zostawia w butelce połowę mleczka, policz, ile w sumie go wypija przez całą dobę. Zważ dziecko w przychodni. Jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. 3. Problem: Malec strasznie długo je, karmienie zajmuje czterdzieści minut Dzieci jedzą w różnym tempie. Jednak czterdzieści minut to rzeczywiście trochę za długo – nawet mleko już będzie zimne. Taka sytuacja zwykle jest spowodowana tym, że dziecko albo bawi się, albo śpi – a nie je. Rozwiązanie: Sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za mała i mleko nie wypływa zbyt wolno Może maluszkowi będzie bardziej odpowiadać smoczek z nieco większą dziurką? Nie dawaj malcowi podsypiać podczas karmienia. Budź go łaskotaniem w policzek, bródkę, piętkę. Jeśli widzisz, że...

niemowlę, butelka, karmienie butelką
Panthermedia
Karmienie
Karmienie butelką - jak postępować z niejadkiem
Maluch wypluwa smoczek, ssie od niechcenia albo wypija tylko połowę swojej porcji mleka? Podpowiadamy, co wtedy robić.

Na szczęście małe niejadki zazwyczaj wyrastają na zdrowe i silne dzieci – zanim jednak tak się stanie, karmienie malucha może kosztować cię sporo nerwów. Tymczasem stres to zły doradca – może podpowiadać ci rozwiązania niebezpieczne dla zdrowia dziecka, np. powiększanie dziurki w smoczku. A jakie pomysły są dobre? Oto piątka najważniejszych. 1. Mądrze czytaj schemat Chodzi oczywiście o schemat żywienia niemowląt. Jeśli martwi cię, że twoja pociecha je mniej niż zaleca się w nim dla dzieci w jej wieku, pamiętaj, że w tabelach podaje się jedynie średnie wartości: są maluchy, które jedzą trochę mniej, a są i takie, które nieco więcej. Skoro dziecko prawidłowo przybiera na wadze i zdrowo się rozwija, najpewniej wystarczają mu mniejsze porcje jedzenia. Inaczej jest, jeśli w parze z małym apetytem idzie słaby przyrost wagi – wtedy nie obejdzie się bez pomocy lekarza. Być może konieczne będą badania (np. krwi lub moczu) lub zmiana mleka. 2. Trzymaj się przepisu Maluch zjada mało, niech więc jego posiłek będzie bardziej wartościowy – myślisz i sypiesz dodatkową łyżeczkę mlecznego proszku do butelki. Uważaj, bo zagęszczanie mieszanki jest niekorzystne dla dziecka. Jego układ trawienny nie poradzi sobie ze zbyt dużą ilością białka i składników mineralnych. Takie mleko może wywołać np. zaparcia i dodatkowo osłabić apetyt dziecka. 3. Ucz jeść świadomie Podając butelkę śpiącemu dziecku, sprawiasz, że je nieświadomie, tymczasem już dwu-, trzymiesięczny maluch powinien uczyć się kontrolować swój apetyt. Nie budź też dziecka w nocy, gdy prześpi swoją porę karmienia. Wyjątkiem są niemowlęta, które np. mają żółtaczkę albo rzeczywiście bardzo słabo przybierają na wadze. 4. Pozwól, by jadło, ile chce Według psychologów karmienie na siłę jest jedną z form przemocy, jeżeli więc dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj