Karmienie

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Młoda mama może martwić się, że dziecko jest głodne po karmieniu piersią, gdy maluszek wciąż płacze, grymasi i co chwila chce ssać pierś. Ale prawdą jest, że im częściej przystawia niemowlaka do piersi, tym więcej mleka się produkuje, by zaspokoić tę potrzebę.

Karmienie piersią często związane jest z obawą niedoświadczonej mamy, że dziecko się nie najada. Tymczasem, zdaniem dr inż. Danuty Gajewskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki w Warszawie, lęk, stres i negatywna atmosfera wokół karmienia piersią nie sprzyja produkcji mleka. By była ona niezakłócona, kobieta powinna być spokojna i zrelaksowana. Jeśli niemowlę prawidłowo przybiera na wadze, jest pod kontrolą pediatry i wygląda zdrowo, nie trzeba się obawiać, że dziecko jest głodne po karmieniu piersią.

„Karmię piersią i dziecko ciągle jest głodne”

Dr Danuta Gajewska uspokaja karmiące mamy, które boją się, że mają zbyt małą ilość pokarmu albo że jest on kiepskiej jakości. „Jeśli karmicie piersią na żądanie i odżywiacie się w sposób prawidłowy, nie stosując żadnych diet eliminacyjnych, nie chudniecie w sposób gwałtowny, to z pewnością wasza pierś produkuje tyle mleka, ile potrzeba – mówi dietetyk Danuta Gajewska.

Mleko kobiece ma skład dobrany do potrzeb dziecka

Dietetyk tłumaczy, że „nie jest tak, że jedna mama ma gorszej jakości mleko, a inna lepszej, bo skład mleka kobiecego jest w miarę stały”. Dostosowuje się ono do potrzeb dziecka i zmienia wraz z nimi. Właśnie dlatego, że mleko matki ma tak unikalny skład, jest bardzo trudne do zastąpienia. 

Karmieniu piersią sprzyjają spokój i dobre nastawienie

Specjalistka przekonuje, by nie próbować na siłę regulować karmienia piersią. Rozsądne podejście, oparte na zaufaniu naturze, jest tu o wiele bardziej wskazane. Owszem, jeśli mama ma silne obawy, że dziecko karmione piersią się nie najada, może ważyć je przed jedzeniem i po jedzeniu, by wiedzieć, ile mniej więcej gramów mleka niemowlę wypiło. „Jednak nie popadajmy w przesadę i panikę. Spokój i dobra atmosfera sprzyja karmieniu piersią i to jest najlepsze dla dziecka” – podkreśla ekspertka. 

Zobacz także:

Karmienie piersią dziecka z żółtaczką
Fotolia
Zdrowie
Czy karmienie piersią przedłuża żółtaczkę u dziecka? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego, mówi dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover w Warszawie. Przeciwnie – karmienie piersią jest takim maluchom zalecane.

Karmienie piersią przedłuża żółtaczkę? Noworodek z żółtaczką  powinien pić przegotowany pokarm z piersi? To bzdury i to bardzo szkodliwe!  Mit o zaprzestaniu karmienia piersią podczas żółtaczki fizjologicznej u noworodka krąży między mamami już od wielu lat, tymczasem lekarze apelują, żeby nie tylko nie odstawiać od piersi dziecka z żółtaczką, ale przeciwnie nawet: karmić je jak najwięcej.  – W zaleceniach medycznych absolutnie nie ma czegoś takiego jak przerwanie karmienia w okresie żółtaczki fizjologicznej. Im więcej dziecko będzie jadło, tym szybciej będzie z jego organizmu wydalana bilirubina, która powoduje zażółcenie skóry – tłumaczy dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. Rzeczywiście kiedyś lekarze zalecali karmiącym mamom, aby na dzień czy dwa odstawiły od piersi noworodka z żółtaczką, przepajały go wodą albo odciągały mleko z piersi i przegotowywały je przed podaniem dziecku. Dzisiaj jednak wiadomo, że te sposoby nie leczą żółtaczki fizjologicznej u noworodków, za to mogą np. doprowadzić do kłopotów z laktacją.  Zobacz także: Karmienie piersią a żółtaczka noworodka – mówi doradca laktacyjny Co to jest żółtaczka pokarmu kobiecego? Źródłem mitów może być występowanie u niemowląt poza żółtaczką fizjologiczną także tzw. żółtaczki pokarmu kobiecego. Żółtaczka fizjologiczna zwykle pojawia się w 2. dobie życia dziecka i zwykle  zaczyna stopniowo ustępować po 5. dobie od narodzin. Z kolei o tzw. żółtaczce pokarmu kobiecego mówimy wtedy, kiedy wysoki poziom bilirubiny utrzymuje się długo. – Wtedy rzeczywiście próbą diagnostyczną i leczniczą jest przerwanie karmienia piersią, ale tylko na kilka godzin i kontrola poziomu bilirubiny – mówi ekspertka. Tłumaczy jednak, że nawet jeśli poziom bilirubiny po tych kilku...

filmik-1.jpg
Fotolia
Wcześniak
Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

Wcześniaki, które są karmione naturalnie, lepiej się rozwijają i rzadziej chorują. Mleko mamy ma dla wcześniaka znaczenie lecznicze: w porównaniu z  pokarmem kobiet rodzących w terminie, mleko mam wcześniaków posiada wyższą wartość energetyczną oraz wyższy poziom lipidów, białek, azotu, kwasów tłuszczowych oraz niektórych witamin i minerałów. – Kluczowa jest oczywiście siara – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela – Można ją podawać wcześniakowi tuż po urodzeniu: podaje się ją mu do ust, na śluzówkę.  Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka? Wszystkie badania wykazują, że wśród wcześniaków karmionych naturalnie występuje o wiele mniejsza zachorowalność na choroby typowo wcześniacze. Naukowcy są pewni, że mleko mamy: zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit (NEC)  – jednej z najczęstszych chorób wcześniaczych, grożącej poważnymi powikłaniami a nawet zgonem dziecka! zmniejsza ryzyko sepsy i zakażeń bakteryjnych, których ryzyko w szpitalu jest bardzo duże przyśpiesza dojrzewanie jelit wpływa na prawidłowy rozwój tkanek (także mięśni i kości) zmniejsza ryzyko retinopatii wcześniaczej. Czytaj także: Jak karmić piersią wcześniaka? Co to jest NEC: martwicze zapalenie jelit? Martwicze zapalenie jelit , w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), grozi głównie najmniejszym wcześniakom, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka: szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit, wynosi ok. 25 proc. Martwicze zapalenie jelit NEC rozwija się najczęściej w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać....

karmienie piersią, pozycja do karmienia piersią, pozycja leżąca do karmienia piersią
rys. Piotr Kanarek
Karmienie
5 pozycji do karmienia piersią
Na leżąco czy na siedząco? Może być i tak, i tak. Każda „para” przy piersi znajdzie taką pozycję, w której będzie jej wygodnie. Wy też. A więc – spróbujmy!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz