Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kawa a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie

Kawa a karmienie piersią: czy można pić kawę podczas laktacji? Jaką wybrać?

W temacie „kawa a karmienie piersią” mamy dwie informacje: zła brzmi – karmiąca mama powinna unikać kofeiny, dobra – naukowcy dopuszczają picie kawy podczas laktacji pod warunkiem, że dawka kofeiny będzie ograniczona. Nadmiar kofeiny wpływa na samopoczucie dziecka i może zakłócać jego sen. Jaka dawka kofeiny jest w takim razie optymalna dla mamy karmiącej?

Kawa pita z umiarem ma korzystne skutki dla zdrowia. Spożywana w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację i pamięć. Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wytwarzanie dopaminy, czyli hormonu, który nakręca i pobudza do działania. Ponadto kawa zawiera sporo antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki, które w nadmiarze powodują wiele poważnych chorób (m.in. raka). A co w przypadku, kiedy kawa pita jest w trakcie laktacji? Czy w ogóle można ją pić, karmiąc piersią? Jak oddziałuje na dziecko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Spis treści:

Dieta podczas karmienia piersią – czy w czasie laktacji można się odchudzać? [WIDEO]

Czy karmiąc piersią, można pić kawę?

Picie kawy w nieograniczonej ilości nie jest wskazane w przypadku karmiących mam. Jeśli nie możesz żyć bez kawy, a karmisz piersią, jedna, maksymalnie dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą wystarczyć. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych to maksymalnie 300 mg na dzień. Jedna filiżanka zwykłej kawy w uśrednieniu zawiera ok. 130 mg kofeiny. Idąc tym tropem, w trakcie karmienia piersią powinnaś ograniczyć się do dwóch kaw dziennie.

Kofeina wypita w kawie przez mamę najmocniej wpływa na dzieci do ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt dopuszczalne 300 mg kofeiny może okazać się zbyt dużą ilością. W tym momencie życia dziecka warto ograniczyć kawę do minimum lub całkowicie z niej zrezygnować. Niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia są już mniej wrażliwe na kofeinę. 

Dlaczego w czasie laktacji należy ograniczyć kawę?

Kawa nie jest najlepszym napojem dla karmiącej nie tylko z uwagi na zawartość kofeiny. W okresie laktacji kobieta jest narażona na niedobory niektórych składników mineralnych. Kawa, pomimo swoich prozdrowotnych właściwości, ma także swoje ciemne strony. Jakie są wady nadmiernego picia kawy? Nadmiar kawy:

  • wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B i witaminę C,
  • utrudnia przyswajanie wapnia, potasu, cynku,
  • podnosi ciśnienie krwi.
Pamiętaj też o tym, że kofeina jest też w herbacie (zwłaszcza w białej, czarnej, czerwonej i zielonej). Szklanka czarnej herbaty to aż 45 mg kofeiny! Jeśli pijasz herbatę, należy wliczyć ją do dziennego spożycia kofeiny. 

Czy kawa przenika do mleka mamy?

Kawa jako taka nie przenika do matczynego pokarmu, ale kofeina zawarta w kawie przenika do krwi matki, z niej dostaje się do pokarmu, a wraz z nim do organizmu dziecka.

Do pokarmu kobiecego przedostaje się ok. 1 proc. kofeiny, którą ma we krwi karmiąca mama. Kofeina działa pobudzająco, dlatego też może wpływać na dziecko. Niektóre niemowlęta są na nią szczególnie wrażliwe, dlatego też, pijąc kawę, należy przede wszystkim obserwować zachowanie i samopoczucie dziecka. Jeśli zauważysz, że po karmieniu poprzedzonym wypiciem kawy dziecko zachowuje się nieswojo i jest niespokojne,  to znak, że powinnaś odstawić kofeinę. Poniżej w tabeli ściągawka z informacją, ile kofeiny mogą zawierać różne rodzaje kawy:

Orientacyjna ilość kofeiny w różnych rodzajach kawy

Rodzaj kawy ilość kofeiny [mg]
kawa parzona (237 ml)
kawa rozpuszczalna (237 ml)
kawa bezkofeinowa (237)
espresso (30 ml)
latte, mocha (237 ml)
95-200
27-173
2-12
47-75
63-175

Nie ma znaczenia, czy pijesz kawę parzoną, czy rozpuszczalną. Kluczowa jest właśnie ilość kofeiny, jaką przyjmujesz w ciągu dnia. Działanie kofeiny potęguje nikotyna obecna w dymie tytoniowym i teobromina, która jest zawarta np. w czekoladzie. Zatem kawa z papierosem czy czekoladowym ciasteczkiem wpływa na organizm jeszcze mocniej.

Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią

W czasie karmienia piersią można pić kawę rozpuszczalną. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej wybierać jej bezkofeinową wersję lub pilnować, aby nie przekroczyć dobowej dawki kofeiny zalecanej przez ekspertów kobietom karmiącym.

Kawa bezkofeinowa a karmienie piersią

Karmiące mamy powinny pamiętać, że wbrew temu, co sugeruje nazwa, kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny. Ilość kofeiny jest jednak dużo mniejsza i ściśle uregulowana przez przepisy prawne. Prawo Unii Europejskiej stanowi, że ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej nie może przekroczyć 0,1 proc. (zielone ziarna) i 0,3  proc. (kawa rozpuszczalna). Oznacza to, że w jednej filiżance kawy bezkofeinowej znajduje się od 1 mg do 5 mg kofeiny.

Ponieważ do mleka matki przenika tylko niewielka część kofeiny, kawa bezkofeinowa (choć nie jest jej całkiem pozbawiona tego związku) nie powinna wpływać na dziecko.

Kawa a karmienie piersią – kawa zbożowa

Dieta matki karmiącej może zawierać dowolną ilość kawy zbożowej. Jeśli dziecko jest zdrowe, można pić kawę zbożową bez ograniczeń, nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak niemowlę jest alergikiem i lekarz zaleci specjalną dietę, kawę należy wprowadzać do swojego menu ostrożnie i najlepiej po konsultacji z pediatrą.

Kawę zbożową (wciąż popularnie nazywaną „inką”, choć na rynku dostępne są inne kawy tego typu) produkuje się z palonych ziaren żyta, pszenicy (także z orkiszu) lub jęczmienia, a niekiedy również z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ma mnóstwo wartości odżywczych. 

Kawa zbożowa zawiera:

  • błonnik pokarmowy,
  • witaminy z grupy B,
  • magnez,
  • potas,
  • fosfor,
  • inulinę (​prebiotyk).

Kawa zbożowa korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, a dodatkowo, jeśli pije się ją z mlekiem, poprawia wchłanianie wapnia. Warto wiedzieć również, że ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest zalecana w diecie chorych na cukrzycę. Kawa zbożowa zazwyczaj zawiera gluten, stąd muszą jej unikać osoby cierpiące na celiakię lub nadwrażliwość na gluten.

Rodzaje kaw zbożowych

Na rynku dostępnych jest wiele kaw zbożowych, np.:

  • rozpuszczalne instant (np. Inka, Caro, Grande, Celinka);
  • granulowane (np. Poranna);
  • ekspresowe w torebkach (np. Anatol);
  • sypane (np. Kujawianka, Żołędziówka).

Skład poszczególnych kaw zbożowych

Kawy zbożowe produkuje się z różnych rodzajów zbóż:

  • Kawa Anatol i Poranna zawierają cykorię i żyto;
  • Breakfast zawiera jęczmień i żyto;
  • Kawa Caro zawiera jęczmień, słód jęczmienny, cykorię i żyto;
  • Kawa zbożowa Celinka zawiera jęczmień, żyto i pszenicę;
  • Cykoria zawiera prażoną cykorię, żyto i buraki cukrowe;
  • Kawa Inka i Kujawianka zawierają jęczmień, żyto, cykorię i buraki cukrowe;
  • Kawa Żołędziówka zawiera prażone żołędzie (98 proc.), kardamon, imbir, cynamon i goździki.

Jak przyrządzić kawę zbożową?

Możesz przygotować kawę zbożową na wiele sposobów: z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku, na ciepło lub zimno, samą lub z mlekiem. W przypadku kawy rozpuszczalnej sprawdź skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących.

Kawa zielona a karmienie piersią

Kawa zielona, podobnie jak klasyczna czarna kawa, nie powinna być spożywana w nadmiarze w czasie karmienia piersią. Miłośniczki zielonej odmiany kawy mogą pozwolić sobie na maksymalnie dwie filiżanki dziennie (jedna filiżanka zielonej kawy parzonej dostarcza ok. 64-133 mg kofeiny).

Zielona kawa swój nietypowy kolor i smak zawdzięcza temu, że nie jest prażona. Im dłuższemu procesowi wypalania poddawane są ziarna kawy, tym stają się one ciemniejsze. Dodatkowo w procesie tym dochodzi do zmniejszania ilości kofeiny. To oznacza, że im ciemniejsze ziarna, tym kawa zawiera mniej kofeiny, a im są jaśniejsze, tym jest jej więcej (choć te różnice nie są bardzo duże).

Wpływ kawy na dziecko

Warto wiedzieć, że kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale także herbata (w tym przypadku substancja ta nazywa się teiną) oraz napoje gazowane typu cola, pepsi. Nieco kofeiny jest też w czekoladzie, a całkiem sporo w napojach energetyzujących (ale z nich powinnaś całkiem zrezygnować). Warto użyć kalkulatora kofeiny, który podpowie, ile jej przyjmujesz.

Jeśli pijesz zbyt dużo mocnej kawy, u dziecka mogą pojawić się:

  • pobudzenie,
  • niepokój,
  • kolki,
  • problemy ze snem niemowlaka.

Jeśli jesteś kawoszką, w czasie laktacji nie tylko powinnaś przestrzegać zalecanych norm, ale także obserwować, jak picie kawy wpływa na dziecko. Niektóre młodsze niemowlęta mogą reagować nawet na jedną filiżankę kawy. 

Zobacz także:

owoce podczas karmienia piersią
Adobe Stock
Karmienie
Jakie owoce można jeść karmiąc piersią – pestkowe, surowe, cytrusy?
Owoce powinny pojawiać się w diecie karmiącej mamy codziennie. Jednak wokół jedzenia owoców podczas karmienia piersią narosło wiele mitów i wątpliwości. Czy karmiąca mama może jeść truskawki, które często powodują alergię? Co z cytrusami i owocami południowymi? Wyjaśniamy, które owoce są bezpieczne w okresie karmienia piersią i ile można ich jeść.

Owoce w diecie karmiącej mamy powinny znaleźć się codziennie. Spośród zalecanych przez dietetyków 5 porcji owoców i warzyw, mama karmiąca piersią powinna jeść owoce świeże lub suszone 1-2 razy dziennie . Owoce są nie tylko źródłem witamin i składników mineralnych, ale też wielu związków, które wspomagają odporność i mają ważne znaczenie dla zdrowia – zapobiegają nowotworom, wzmacniają pracę serca, obniżają ciśnienie.  Każdy owoc ma inne właściwości, dlatego najlepiej jeść różnorodne owoce. Po niektóre z nich w czasie laktacji można sięgać codziennie, po inne – sporadycznie. Które owoce są najlepsze w czasie karmienia piersią. Owoce pestkowe Owoce pestkowe to niezwykle cenny składnik zdrowej diety. Są uprawiane w Polsce i dostępne od początku lata (czereśnie) aż do późnej jesieni (śliwki). Czereśnie mogą u niektórych osób powodować wzdęcia. Przypomnijmy, że wzdęcia mamy nie powodują wzdęć u dziecka (gazy z jelit mamy nie przenikają do jej mleka). Jeśli karmiąca mama cierpi na tę dolegliwość, powinna unikać produktów wzdymających tylko z troski o swoje samopoczucie . Jeśli nic jej nie dolega, usuwanie na wszelki wypadek z diety owoców, żeby nie zaszkodziły dziecku, nie jest wskazane (czytaj więcej o diecie mamy karmiącej piersią ).  Wybierz owoc pestkowy z listy i czytaj więcej: brzoskwinie czereśnie morele śliwki wiśnie Owoce jagodowe Owoce jagodowe szybko tracą świeżość, powinny więc być zjadane krótko po zerwaniu. Mają cienką skórkę, przez którą łatwo wchłaniają wszelkie pestycydy i środki konserwujące, dlatego najlepiej jeść owoce z pewnego źródła, a przed zjedzeniem dokładnie je umyć pod bieżącą wodą. Owoce jagodowe dojrzewają latem, są więc dla karmiącej mamy doskonałym źródłem cennych witamin i minerałów o tej porze roku. W pozostałych miesiącach warto...

jagody a karmienie piersią
AdobeStock/LIGHTFIELD STUDIOS
Karmienie
Jagody a karmienie piersią: czy można jeść jagody, karmiąc piersią?
Mamy często nie wiedzą, czy można jeść jagody, karmiąc piersią. To owoce bogate w witaminy i żelazo, ale czy nie zaszkodzą karmiącej mamie i dziecku? Ponieważ świeże czarne jagody są bardzo krótko dostępne, koniecznie sprawdź, czy podczas laktacji można korzystać z ich dobrodziejstw.

Jagody i karmienie piersią – wiele mam zastanawia się, czy to dobre połączenie. Jagody zawierają wprawdzie prowitaminę A, witaminy B1, B2, B6 oraz kwas foliowy, ale działają też lekko przeczyszczająco. Wyjaśniamy, czy można jeść czarne jagody, karmiąc piersią. Czy można jeść jagody, karmiąc piersią? Jagody (inaczej borówki czarne, czernice, czarne jagody) oraz owoce jagodowe to jedne z najzdrowszych owoców i można je jeść w czasie karmienia piersią. Świeże  czarne jagody działają korzystnie zwłaszcza w przypadku zaparć, bo mają łagodne działanie przeczyszczające.  Jagody na biegunkę to też dobre rozwiązanie – podczas biegunki dobrze jest pić sok z jagód lub napar z suszonych jagód.  Jagody są bogatym źródłem łatwo przyswajalnego potasu, wapnia, cynku i żelaza oraz antyoksydantów.  Jagody oraz wyciągi z liści zawierają też substancję działającą podobnie jak insulina, regulującą poziom cukru we krwi. A żelazo w nich zawarte ma dobry wpływ na produkcję czerwonych krwinek, co zapobiega anemii . Jagody w czasie laktacji mają dobry wpływ na wzrok. Jagody w trakcie karmienia piersią to wartościowa przekąska. Jedna szklanka jagód (ok. 130 g) pokrywa: ok. 17 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C, ok. 9 proc. dziennego zapotrzebowania na żelazo, ok. 17 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy. Pamiętaj: jagody można zbierać w lasach głównie w lipcu. To bardzo nietrwałe owoce, dlatego poza sezonem w zasadzie nie da się ich zjeść w postaci świeżej. Jak jeść jagody w czasie karmienia piersią? Najlepiej jeść jagody na surowo, np. z jogurtem naturalnym. To smaczny i pożywny posiłek dla karmiącej mamy. Jagody sprawdzą się też na przetwory – przyrządza się z nich kompoty, konfitury, soki...

Czekolada a karmienie piersią
Martinan/Adobe Stock
Karmienie
Czekolada a karmienie piersią – czy można jeść czekoladę w czasie laktacji
Czy można jeść czekoladę, karmiąc piersią? A może w czasie laktacji dozwolone są tylko niektóre rodzaje czekolady? Wątpliwości karmiących mam wynikają z faktu, że czekolada uchodzi za produkt, który może przyczyniać się do występowania alergii. Sprawdzamy, czy i jaką czekoladę można jeść w czasie karmienia piersią.

O czekoladzie mówi się, że potrafi uczulać, jednak przedstawianie czekolady jako groźnego alergenu jest mocno przesadzone. Uczulenie na czekoladę ma niecały procent populacji ludzkiej. Ani czekolada, ani kakao nie znajdują się na liście produktów odpowiedzialnych za 90 procent wszystkich alergii. Z resztą czekolada ma wiele cennych składników odżywczych, które mogą uzupełnić dietę matki karmiącej. Czekolada a karmienie piersią Nie ma przeciwwskazań do jedzenia czekolady w czasie karmienia piersią. Sięganie po czekoladę przez karmiącą mamę  sprzyja uzupełnianiu w organizmie żelaza, magnezu i manganu.  Jedyne poważniejsze zastrzeżenia może tylko budzić cukier, którego dodaje się do wyrobu czekolady oraz tłuszcz – w niektórych czekoladach obecny jest olej palmowy, który do zdrowych nie należy. Jaka czekolada dla karmiącej mamy? W okresie karmienia piersią  można jeść każdy rodzaj czekolady – białą, gorzką, mleczną, z orzechami, owocami, deserową. Czekolady nie trzeba też jakoś bardzo ograniczać w diecie matki karmiącej , choć na pewno warto zachować umiar w jej jedzeniu ze względu na to, że jest bardzo kaloryczna. Nie tylko dla mam karmiących najlepsza jest czekolada gorzka z zawartością ok. 70 proc. kakao. Jest mniej dosładzana niż inne rodzaje czekolady. Dobrym pomysłem jest też przestudiowanie składu czekolady. Jeśli kakao znajduje się na pierwszym miejscu listy składników, nie ma na niej oleju palmowego ani sztucznych słodzików, taka czekolada będzie zdrowym wyborem. Nawet jeśli nie będzie to czekolada gorzka. Ile czekolady można zjeść, karmiąc piersią? Niektórzy dietetycy uważają, że nie trzeba ograniczać czekolady podczas karmienia piersią, inni twierdzą, że dobrze jest nie przekraczać ilości 450 g . Ale kto zje prawie pół kilo czekolady naraz? I skąd pomysł na ograniczanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz