Kawa pita z umiarem ma korzystne skutki dla zdrowia. Spożywana w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację i pamięć. Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wytwarzanie dopaminy, czyli hormonu, który nakręca i pobudza do działania. Ponadto kawa zawiera sporo antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki, które w nadmiarze powodują wiele poważnych chorób (m.in. raka). A co w przypadku, kiedy kawa pita jest w trakcie laktacji? Czy w ogóle można ją pić, karmiąc piersią? Jak oddziałuje na dziecko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Reklama

Spis treści:

Czy karmiąc piersią, można pić kawę?

Picie kawy w nieograniczonej ilości nie jest wskazane w przypadku karmiących mam. Jeśli nie możesz żyć bez kawy, a karmisz piersią, jedna, maksymalnie dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą wystarczyć. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych to maksymalnie 300 mg na dzień. Jedna filiżanka zwykłej kawy w uśrednieniu zawiera ok. 130 mg kofeiny. Idąc tym tropem, w trakcie karmienia piersią powinnaś ograniczyć się do dwóch kaw dziennie.

Kofeina wypita w kawie przez mamę najmocniej wpływa na dzieci do ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt dopuszczalne 300 mg kofeiny może okazać się zbyt dużą ilością. W tym momencie życia dziecka warto ograniczyć kawę do minimum lub całkowicie z niej zrezygnować. Niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia są już mniej wrażliwe na kofeinę.

Dlaczego w czasie laktacji należy ograniczyć kawę?

Kawa nie jest najlepszym napojem dla karmiącej nie tylko z uwagi na zawartość kofeiny. W okresie laktacji kobieta jest narażona na niedobory niektórych składników mineralnych. Kawa, pomimo swoich prozdrowotnych właściwości, ma także swoje ciemne strony. Jakie są wady nadmiernego picia kawy? Nadmiar kawy:

Zobacz także
  • wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B i witaminę C,
  • utrudnia przyswajanie wapnia, potasu, cynku,
  • podnosi ciśnienie krwi.

Pamiętaj też o tym, że kofeina jest też w herbacie (zwłaszcza w białej, czarnej, czerwonej i zielonej). Szklanka czarnej herbaty to aż 45 mg kofeiny! Jeśli pijasz herbatę, należy wliczyć ją do dziennego spożycia kofeiny.

Czy kawa przenika do mleka mamy?

Kawa jako taka nie przenika do matczynego pokarmu, ale kofeina zawarta w kawie przenika do krwi matki, z niej dostaje się do pokarmu, a wraz z nim do organizmu dziecka.

Do pokarmu kobiecego przedostaje się ok. 1 proc. kofeiny, którą ma we krwi karmiąca mama. Kofeina działa pobudzająco, dlatego też może wpływać na dziecko. Niektóre niemowlęta są na nią szczególnie wrażliwe, dlatego też, pijąc kawę, należy przede wszystkim obserwować zachowanie i samopoczucie dziecka. Jeśli zauważysz, że po karmieniu poprzedzonym wypiciem kawy dziecko zachowuje się nieswojo i jest niespokojne, to znak, że powinnaś odstawić kofeinę. Poniżej w tabeli ściągawka z informacją, ile kofeiny mogą zawierać różne rodzaje kawy:

Orientacyjna ilość kofeiny w różnych rodzajach kawy

Nie ma znaczenia, czy pijesz kawę parzoną, czy rozpuszczalną. Kluczowa jest właśnie ilość kofeiny, jaką przyjmujesz w ciągu dnia. Działanie kofeiny potęguje nikotyna obecna w dymie tytoniowym i teobromina, która jest zawarta np. w czekoladzie. Zatem kawa z papierosem czy czekoladowym ciasteczkiem wpływa na organizm jeszcze mocniej.

Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią

W czasie karmienia piersią można pić kawę rozpuszczalną. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej wybierać jej bezkofeinową wersję lub pilnować, aby nie przekroczyć dobowej dawki kofeiny zalecanej przez ekspertów kobietom karmiącym.

Kawa bezkofeinowa a karmienie piersią

Karmiące mamy powinny pamiętać, że wbrew temu, co sugeruje nazwa, kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny. Ilość kofeiny jest jednak dużo mniejsza i ściśle uregulowana przez przepisy prawne. Prawo Unii Europejskiej stanowi, że ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej nie może przekroczyć 0,1 proc. (zielone ziarna) i 0,3 proc. (kawa rozpuszczalna). Oznacza to, że w jednej filiżance kawy bezkofeinowej znajduje się od 1 mg do 5 mg kofeiny.

Ponieważ do mleka matki przenika tylko niewielka część kofeiny, kawa bezkofeinowa (choć nie jest jej całkiem pozbawiona tego związku) nie powinna wpływać na dziecko.

Kawa a karmienie piersią – kawa zbożowa

Dieta matki karmiącej może zawierać dowolną ilość kawy zbożowej. Jeśli dziecko jest zdrowe, można pić kawę zbożową bez ograniczeń, nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak niemowlę jest alergikiem i lekarz zaleci specjalną dietę, kawę należy wprowadzać do swojego menu ostrożnie i najlepiej po konsultacji z pediatrą.

Kawę zbożową (wciąż popularnie nazywaną „inką”, choć na rynku dostępne są inne kawy tego typu) produkuje się z palonych ziaren żyta, pszenicy (także z orkiszu) lub jęczmienia, a niekiedy również z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ma mnóstwo wartości odżywczych.

Kawa zbożowa zawiera:

  • błonnik pokarmowy,
  • witaminy z grupy B,
  • magnez,
  • potas,
  • fosfor,
  • inulinę (​prebiotyk).

Kawa zbożowa korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, a dodatkowo, jeśli pije się ją z mlekiem, poprawia wchłanianie wapnia. Warto wiedzieć również, że ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest zalecana w diecie chorych na cukrzycę. Kawa zbożowa zazwyczaj zawiera gluten, stąd muszą jej unikać osoby cierpiące na celiakię lub nadwrażliwość na gluten.

Rodzaje kaw zbożowych

Na rynku dostępnych jest wiele kaw zbożowych, np.:

  • rozpuszczalne instant (np. Inka, Caro, Grande, Celinka);
  • granulowane (np. Poranna);
  • ekspresowe w torebkach (np. Anatol);
  • sypane (np. Kujawianka, Żołędziówka).

Skład poszczególnych kaw zbożowych

Kawy zbożowe produkuje się z różnych rodzajów zbóż:

  • Kawa Anatol i Poranna zawierają cykorię i żyto;
  • Breakfast zawiera jęczmień i żyto;
  • Kawa Caro zawiera jęczmień, słód jęczmienny, cykorię i żyto;
  • Kawa zbożowa Celinka zawiera jęczmień, żyto i pszenicę;
  • Cykoria zawiera prażoną cykorię, żyto i buraki cukrowe;
  • Kawa Inka i Kujawianka zawierają jęczmień, żyto, cykorię i buraki cukrowe;
  • Kawa Żołędziówka zawiera prażone żołędzie (98 proc.), kardamon, imbir, cynamon i goździki.

Jak przyrządzić kawę zbożową?

Możesz przygotować kawę zbożową na wiele sposobów: z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku, na ciepło lub zimno, samą lub z mlekiem. W przypadku kawy rozpuszczalnej sprawdź skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących.

Kawa zielona a karmienie piersią

Kawa zielona, podobnie jak klasyczna czarna kawa, nie powinna być spożywana w nadmiarze w czasie karmienia piersią. Miłośniczki zielonej odmiany kawy mogą pozwolić sobie na maksymalnie dwie filiżanki dziennie (jedna filiżanka zielonej kawy parzonej dostarcza ok. 64-133 mg kofeiny).

Zielona kawa swój nietypowy kolor i smak zawdzięcza temu, że nie jest prażona. Im dłuższemu procesowi wypalania poddawane są ziarna kawy, tym stają się one ciemniejsze. Dodatkowo w procesie tym dochodzi do zmniejszania ilości kofeiny. To oznacza, że im ciemniejsze ziarna, tym kawa zawiera mniej kofeiny, a im są jaśniejsze, tym jest jej więcej (choć te różnice nie są bardzo duże).

Wpływ kawy na dziecko

Warto wiedzieć, że kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale także herbata (w tym przypadku substancja ta nazywa się teiną) oraz napoje gazowane typu cola, pepsi. Nieco kofeiny jest też w czekoladzie, a całkiem sporo w napojach energetyzujących (ale z nich powinnaś całkiem zrezygnować). Warto użyć kalkulatora kofeiny, który podpowie, ile jej przyjmujesz.

Jeśli pijesz zbyt dużo mocnej kawy, u dziecka mogą pojawić się:

  • pobudzenie,
  • niepokój,
  • kolki,
  • problemy ze snem niemowlaka.

Jeśli jesteś kawoszką, w czasie laktacji nie tylko powinnaś przestrzegać zalecanych norm, ale także obserwować, jak picie kawy wpływa na dziecko. Niektóre młodsze niemowlęta mogą reagować nawet na jedną filiżankę kawy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama