Karmienie noworodka: 7 błędów, których lepiej nie popełniać
Wydaje się proste: wystarczy podać noworodkowi pierś, gdy tylko jest głodny. Ale... skąd wiedzieć, kiedy jest głodny i czy się najadł? Karmienie piersią noworodka nie zawsze idzie jak po maśle.
Karmienie piersią noworodka nie zawsze jest proste. Rzadko karmienie piersią noworodka wygląda tak, jak to sobie wyobrażałaś: dziecko wpatruje się w ciebie i spokojnie ssie pierś. Bywa i tak, że noworodek nie chce ssać, krztusi się mlekiem, płacze. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są błędy. Nie popełniaj tych błędów!
1. Nie podawaj piersi za każdym razem, gdy noworodek zapłacze
Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem. Dlaczego noworodek płacze? Płacz to mowa noworodka. Gdy noworodek płacze, to mówi ci o rzeczach, które mu się nie podobają: uwiera go pieluszka, dokucza pragnienie, boli brzuszek, bo napił się za dużo mleka.
Może noworodek wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Przecież gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.
2. Nie denerwuj się, jeśli noworodek jest niespokojny, gdy karmisz go piersią
Nie myśl, że z tobą coś jest nie w porządku albo, że Twoje mleko jest słabej jakości lub nawet dziecku szkodzi. Jeśli noworodek wierci się i popłakuje, gdy karmisz go, to może po prostu boli go brzuszek? Uspokój dziecko, pogłaszcz je po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś.
Ale w chwili spokoju zwróć uwagę na to, co jesz: może w Twoim menu jest coś, co dziecku szkodzi? Na liście podejrzanych są głównie: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.
3. Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka i bawarki
Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka ani bawarki - to nieprawda, że bawarka wzmaga laktację.
Mleko i nabiał są potrzebne (jeśli ty lub twoje dziecko nie macie alergii pokarmowej na mleko), ale we wszystkim konieczny jest umiar. Wystarczą dwie szklanki mleka dziennie albo jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera, kubeczek twarożku. Za duża ilość nabiału może u wrażliwego malca spowodować objawy alergii lub nietolerancji. A Tobie pokarmu wcale nie przybędzie!
4. Nie podawaj noworodkowi wody z glukozą
Woda z glukozą jest całkowicie bezwartościowa (szczególnie jeśli porównasz ją ze skarbami, które znajdują się w twoim pokarmie, dlatego warto karmić piersią). Jeśli myślisz, że dziecku chce się pić, po prostu podaj mu pierś. Na początku każdego karmienia mleko jest bardziej wodniste, wspaniale zaspokoi pragnienie.
5. Gdy karmisz noworodka piersią, nie pij bez przerwy herbat wzmagających laktację
Anyż, koper włoski, czarnuszka – te zioła rzeczywiście zwiększają laktację. Nie pij jednak więcej niż trzy filiżanki herbatek dziennie. Pij zioła mlekopędne tylko wtedy, jeśli naprawdę czujesz, że masz mniej pokarmu. Zioła mlekopędne pite zbyt długo i w zbyt dużych ilościach po prostu przestają działać!
6. Gdy karmisz piersią noworodka, nie podawaj mu smoczka
Zwłaszcza w pierwszych tygodniach, gdy dziecko dopiero uczy się jeść z piersi. Smoczek, nawet o najbardziej anatomicznym kształcie, ssie się zupełnie inaczej niż pierś, stąd często trudne początki karmienia piersią.
Podawanie smoczka może spowodować, że dziecko przyzwyczai się do płytszego ssania piersi, a przez to nie „wyciągnie” z niej tyle mleka, ile potrzebuje. Jeśli się uda, to lepiej, szczególnie na początku, zrezygnować ze smoczka.
7. Gdy karmisz noworodka piersią, nie dokarmiaj go mlekiem
Wydaje ci się, że masz mało pokarmu? Sprawdź, jak dziecko przybiera na wadze. Jeśli niewiele, poradź się położnej lub konsultanta laktacyjnego. Podpowiedzą, co zrobić, by mleka było więcej.
Dużo odpoczywaj, a najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj pierś, kiedy tylko dziecko ma ochotę ssać. Oczywiście czasem konieczne jest dokarmianie dziecka mieszanką i podawanie mleka raz z piersi, raz z butelki. Powinien to jednak zlecić lekarz (zarówno rodzaj mleka, jak i jego ilość).