Jak karmić piersią alergika: radzi alergolog
Karmisz piersią, ale dziecko ciągle boli brzuszek i ma wysypkę. Pediatra podejrzewa, że to alergia na mleko. Co możesz jeść - radzi dr Grażyna Miksa, alergolog.
Silne kolki, biegunki, częste ulewania, wymioty, suche i zaczerwienione policzki, swędząca wysypka – to mogą być objawy alergii na mleko u niemowlęcia. Gdy dziecko ma takie dolegliwości, lekarz zaleci, by karmiąca mama przez kilka tygodni stosowała dietę eliminacyjną. Jeśli w tym czasie objawy zmniejszą się, to prawdopodobnie alergia i musisz nadal stosować dietę i wiedzieć jak karmić piersią alergika.
Co może uczulać niemowlę
Wszystkie składniki z tego, co jesz, przenikają do twojego mleka. Również alergeny. Dziecko może być uczulone niemal na wszystko: nawet na marchewkę czy jabłka. Dlatego zwracaj uwagę na to, kiedy najczęściej pojawiają się u niego wzdęcia, kolki, biegunka czy zmiany skórne.
Najczęściej przyczyną kłopotów niemowlęcia jest alergia na mleko krowie i jego przetwory. Często też uczulają: jajka, kakao, czekolada, ryby, cytrusy, truskawki, poziomki, maliny, orzechy (szczególnie ziemne) oraz dodatki do żywności – sztuczne barwniki, konserwanty, sztuczne dodatki smakowe.
Czytaj też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić
Jeśli dziecko ma alergię na mleko
Wyklucz ze swojej diety: krowie mleko, sery, jogurty, kefir, masło, maślankę i inne przetwory mleczne. Sprawdzaj etykiety produktów, czy nie zawierają mleka lub serwatki.
Pamiętaj, że potrzebujesz odpowiedniej ilości białka i wapnia z innych źródeł.
- Mięso. Jedz je 1-2 razy dziennie. Może to być drób, mięso królika, wieprzowina, a także jagnięcia. Nie jedz cielęciny i wołowiny: zawierają podobne białka, co białko mleka.
- Ryby. Jeśli dziecko nie ma żadnych dolegliwości po rybach, jedz je 1-2 razy w tygodniu, bo są znakomitym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Najlepsze są gotowane lub pieczone w folii - morskie i słodkowodne (tłuste dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo potrzebnych tobie i dziecku). Nie jedz surowych ryb, np. sushi, a także pangi (może zawierać duże ilości metali ciężkich).
- Mleko sojowe. Od czasu do czasu możesz je wypić (bywa o różnych smakach), ale nie w nadmiarze, by dziecko nie uczuliło się na soję. Z serka tofu przyrządzisz smaczne i sycące sałatki z dodatkiem warzyw.
- Preparaty mlekozastępcze. Nutramigen lub Bebilon Pepti możesz pić zamiast mleka oraz używać do sporządzania potraw. Dostarczą Ci białka oraz cennego wapnia.
Jeśli dziecko jest uczulone na jajka
Uczulać może zarówno białko jak i żółtko, jednak częściej alergizuje białko jajka kurzego. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko ma uczulenie na jajka, na czas karmienia piersią zrezygnuj z jajek na miękko, twardo, jajecznicy oraz deserów z dodatkiem białka czy masy jajecznej. Pamietaj o możliwych reakcjach krzyżowych pomiędzy jajkiem a mięsem drobiowym.
Zobacz też: Alergia krzyżowa
Nie martw się, że brak jajek uniemożliwi ci przygotowanie wielu potraw. Ciasto na pierogi doskonale wychodzi bez nich, a kleik kukurydziany lub ryżowy wiąże masę mięsną na kotlety mielone czy klopsy. Panierkę może stanowić mąka kukurydziana lub kleiki. Nawet ciasto można upiec bez jajek, np. szarlotkę, kruche ciasto z owocami.
Czytaj też: Alergia pokarmowa od A do Z: co podawać, czego unikać
Jeśli dziecko jest uczulone na owoce lub warzywa
Nie jedz pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów, melonów, kiwi, ananasów - często uczulają. Lepiej jeść owoce z naszej strefy klimatycznej. Wyjątkiem są truskawki i poziomki, które również często powodują uczulenia.
Inne owoce rzadko powodują alergię. Po ugotowaniu lub upieczeniu owoce są mniej alergizujące. Z warzyw uważaj na selera, paprykę i pomidora. Inne warzywa raczej nie powinny sprawiać problemów.
Zobacz też: Test dla mamy: sprawdź, czy dziecko ma alergię