Chcesz karmić piersią, bo wiesz, że jest to najlepsze dla twojego maluszka. Ale wciąż masz wątpliwości, czy na pewno robisz to dobrze. Przygotowaliśmy poradnik w pigułce, który odpowie na twoje najważniejsze wątpliwości, czy dobrze karmisz piersią i jak karmić piersią.

Reklama

1. Karm piersią tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.

Dziś nikt już nie zaleca, by karmić dziecko jak w zegarku: co 3 godziny. Najlepiej karmić piersią na żądanie, czyli tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.
Jak często karmić noworodka? Noworodek powinien jednak ssać pierś nie rzadziej niż co 3 godziny w ciągu dnia (w nocy najdłuższa przerwa może wynosić najwyżej 6 godzin). Jeśli raz prześpi karmienie, to nie problem. Jeśli częściej, trzeba porozmawiać na ten temat z pediatrą. Przesypianie karmienia może być spowodowane osłabieniem mięśni, przedłużającą się żółtaczką noworodka.

Noworodek zwykle ssie pierś 7-8 razy w ciągu doby. Są jednak dzieci, które chcą ssać pierś nawet kilkanaście razy w ciągu doby.

Zobacz także

2. Karm piersią także w nocy.

Noworodek ma mały żołądek, nie potrafi najeść się na zapas. Musi ssać pierś w nocy. Jest to zresztą dla niego bardzo korzystne. W twoim mleku w nocy jest przecież najwięcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo ważne dla budowy mózgu dziecka i siatkówki oka. Dlatego warto karmić piersią w nocy.

Nie martw się nocnym wstawaniem: jeśli karmiłabyś butelką, przygotowywanie jej zajęłoby ci znacznie więcej czasu.

3. Nie śpiesz się, gdy karmisz piersią.

Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią? Nie ma reguły, każde dziecko jest inne. Są dzieci, które ssą pierś bardzo szybko i posiłek zajmuje im nie więcej niż 10 minut. Są też dzieci, które ssą pierś powoli, karmienie zajmuje im nawet 30 minut.

Pozwalaj dziecku ssać pierś tak długo, jak chce. Nie pozwalaj tylko na spanie przy piersi. Powinnaś słyszeć postękiwanie – to odgłos połykania pokarmu. Jeśli go nie słyszysz, to znaczy, że malec najprawdopodobniej śpi. Trzeba go delikatnie obudzić.

4. Gdy dziecko opróżni jedną pierś, podaj mu drugą.

Przypilnuj, by dziecko wypiło mleko z pierwszej piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest wodniste i mało kaloryczne, zaspokaja głównie pragnienie. Dopiero potem staje się bardziej tłuste, bogate w białko, składniki mineralne.

Dlatego dopiero wtedy, gdy jesteś pewna, że dziecko opróżniło pierś (stała się miękka, malec aktywnie ssał ponad 5 minut), podnieś go na chwilę go pozycji pionowej, poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Potem zaproponuj drugą pierś.

5. Sprawdź, czy dziecko przy piersi najadło się

Nie musisz ważyć dziecka przed i po każdym karmieniu. To skąd wiedzieć, czy dziecko się najadło? Zobaczysz to po jego zachowaniu. Najedzone dziecko pomiędzy karmieniami zwykle jest spokojne, śpi, a jeśli nie śpi, to jest ożywione, macha rączkami, nóżkami. Może płakać - ale raczej z powodu zmęczenia, niewygody. Jeśli z głodu, to nie po dziesięciu minutach po karmieniu piersią, tylko tuż przed kolejnym karmieniem.

Reklama

Jeśli boisz się, że dziecko je za mało, idź do pediatry. Zważ dziecko i sprawdź, ile przybrało na wadze od ostatniego pomiaru. W pierwszych dniach po porodzie dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze co najmniej 20 g dziennie.

Reklama
Reklama
Reklama