
Niestety, nie możemy obiecać, choć bardzo byśmy chcieli, że karmienie piersią nigdy nie sprawi Ci trudności. Że będziesz mieć tyle mleka, ile trzeba, a noworodek za każdym razem przyssie się do Twojej piersi. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak trzeba.
Noworodek lubi każdą pierś
Niezależnie od tego, czy masz je duże, czy małe, możesz z powodzeniem karmić. W niewielkiej piersi wcale nie musi być mniej mleka niż w dużej, bo pokarm wytwarza się wtedy, gdy dziecko ssie. Jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki, warto je delikatnie „wyciągąć”. Przydadzą Ci się specjalne nakładki formujące piersi. Noś je między karmieniami.
Noworodek ma za mało jedzenia
Jak zwiększyć laktację w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka? Przystawiaj go do piersi: im częściej będzie ssać, tym więcej będziesz miała mleka. W czasie kryzysów laktacyjnych, które mogą się zdarzyć około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka. Pozwalaj mu ssać, ile chce. Dużo pij (niegazowaną wodę, rozcieńczone soki, a także herbatki na laktację).
Mama i noworodek męczą się, gdy mleka w piersiach jest za dużo
Dopiero martwiłaś się, czy będziesz mieć wystarczającą ilość mleka, tymczasem po kilku dniach jest go... znacznie za dużo! To nawał mleczny. Piersi są tak pełne, że aż twarde, a dziecko nie może uchwycić brodawki. Musisz mu pomóc, bo inaczej będzie głodne, a w piersiach pojawi się stan zapalny. Często przystawiaj noworodka. Przedtem odciągnij trochę pokarmu – tyle, by noworodek mógł uchwycić brodawkę. Gdy nie chce ssać, a pierś się przepełniła, odciągnij pokarm, aż poczujesz ulgę (uwaga: intensywne odciąganie spowoduje kolejny nawał mleczny). Pomoże też okład z liści białej kapusty (zgnieć liście, włóż do lodówki na dwie godziny) i picie naparu szałwii przez dzień lub dwa.
Odciąganie pokarmu
Naucz się odciągać pokarm. Jeśli będziesz to robić sporadycznie, wystarczy Ci odciąganie ręczne. Przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, zrelaksuj się. Delikatnymi ruchami rozmasuj pierś. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć otoczkę w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, jak na tarczy zegara. Gdy po kilku minutach mleko przestanie wypływać, zacznij odciągać z drugiej piersi.
Jak przechować odciągnięty pokarm
Pokarm przechowuj w małych pojemniczkach (podpisz, kiedy został odciągnięty). W lodówce może stać dwa dni, a w zamrażalniku (w temperaturze -18 st. C) nawet do pół roku. Gdy chcesz potem nakarmić dziecko, podgrzej mleko, ale tylko do temperatury pokojowej – wstaw butelkę do garnuszka z gorącą wodą lub podgrzewacza. Nie gotuj, bo pokarm straci wiele właściwości.
Zobacz też: Przechowywanie pokarmu – poejmniki, woreczki, torebki
Jak karmić noworodka odciągniętym pokarmem
Jeśli dziecko ma mniej niż trzy miesiące, nie podawaj mleka butelką ze smoczkiem. Ssie się go inaczej i dziecko może potem denerwować się, że pokarm z piersi leci wolniej. Spróbuj nakarmić noworodka łyżeczką, kubeczkiem lub strzykawką.

Droga Redakcjo! Wczoraj wyszłam ze szpitala po porodzie. Piłam herbatki na laktację, bo miałam mało mleka, a teraz jest go aż za dużo! Piersi mam twarde, pokarm wręcz tryska. Co z tego? Szymuś chwilę ssie, a potem z całej siły odrywa się od piersi i krzyczy wniebogłosy. Muszę odciągać pokarm i podawać mu z butelki. Piersi strasznie mnie bolą. Co mam zrobić, by synek znów normalnie ssał? Pomocy! Iza To, co opisuje Iza to nawał mleczny. Pełne piersi są znakiem, że organizm zaczął pracować pełną parą i wytwarza mnóstwo mleka. Piersi są dobrze stymulowane ssaniem dziecka, bez zarzutu pracują hormony odpowiedzialne za wytwarzanie pokarmu. Tak więc wszystko jest w porządku, bo u prawie każdej kobiety między 2. a 6. dobą po porodzie dochodzi do nawału. Nagle pojawia się bardzo dużo pokarmu. Tak się dzieje też u mam, które bały się, że mają za mało mleka. Chociaż nawał mleczny jest czymś normalnym, jednak trzeba sobie z nim mądrze poradzić. Nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do tego, że dziecko zniechęci się do jedzenia (gdy pierś jest zbyt twarda, maluszek nie może jej ssać). A kiedy pokarm zaczyna gwałtownie tryskać, dziecko krztusi się nim, wręcz nie może złapać oddechu. Jedzenie w takich warunkach na pewno nie jest zbyt przyjemne. Nawał mleczny może mieć również dla ciebie nieprzyjemne konsekwencje, gdyż zalegający w kanalikach mlecznych pokarm często doprowadza do stanów zapalnych piersi. Ale nic się nie martw. Są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem mleka. Jeśli zastosujesz się to tych rad, za kilka dni wszystko będzie w porządku, a w piersiach będzie tyle pokarmu, ile trzeba. Zrób sobie przed karmieniem ciepły prysznic lub okład na piersi Okład może być z pieluszki zmoczonej ciepłą wodą. Pobudzi to wypływ pokarmu. Dobrym pomysłem jest również pomasowanie piersi tuż przed karmieniem (pamiętaj o kierunku: zawsze w stronę...

Kiedyś położne radziły, aby po każdym karmieniu dodatkowo odciągać pokarm , aby „całkowicie opróżnić pierś” i w ten sposób uniknąć zastoju pokarmu. Dziś wiemy, że coś takiego, jak całkowite opróżnienie piersi nie istnieje – mleko powstaje podczas ssania dziecka, a jego ilość zależy od tego, jak często dziecko ssie i jak efektywnie. Wiadomo też, że odciąganie mleka po każdym karmieniu nie chroni przed zastojem mlecznym – przeciwnie, paradoksalnie może nawet do niego doprowadzić. Odciąganie mleka będzie wskazane z innych powodów. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto odciągać pokarm: 1. Dziecko jest wcześniakiem Karmienie wcześniaka może być trudne, szczególnie kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Jednak dla wszystkich wcześniaków mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru. Nawet jeżeli dziecko nie może od razu być przystawione do piersi, warto regularnie odciągać pokarm i dbać o laktację. Odciąganie pokarmu powinno odbywać się ok. 6-8 razy na dobę, metodą: 7-5-3-1. Polega ona na tym, że odciągamy naprzemiennie z obu piersi: po 7 minut, następnie po 5, potem po 3 i na końcu po jednej minucie. W ten sposób maksymalnie stymulujemy wytwarzanie pokarmu. Odciąganie mleka z piersi jest bardzo ważne, ale w stymulowaniu laktacji równie ważną rolę odgrywa też bliskość z dzieckiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by rodzice dotykali wcześniaka w inkubatorze (trzeba jednak zapytać lekarzy, jak można to robić). Głaskanie, tulenie albo noszenie (jeśli to możliwe) wcześniaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też powoduje u mamy wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję pokarmu. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 2. Dziecko słabo ssie Jeżeli dziecko nie umie prawidłowo uchwycić piersi albo ssie nieefektywnie (nie słychać...

Nawet jeśli zamierzasz przez cały rok nie wracać do pracy, tylko być razem ze smykiem, nieraz będziesz go chciała zostawić z babcią, ciocią czy tatą. Warto więc nauczyć się przygotowywać zapasy ze swojego mleka. Muszę mieć laktator czy mogę odciągać ręcznie? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz odciągać mleko . Jeśli myślisz, że zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml): zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. włącz muzykę, którą lubisz, przygotuj czysty, wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech wyobraź sobie coś bardzo miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny? Gdy chcesz bardzo często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Możesz go też wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym). Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć. Niektóre laktatory mają dodatkową wkładkę sylikonową masującą pierś (są mamy, którym to pomaga)....