pierś, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie

Rady na kłopoty - karmienie piersią

Bolesne piersi, za mało mleka, maluszek, który nie chce ssać... Czasem masz ochotę rzucić to wszystko i podać smykowi butelkę z mlekiem. Poczekaj!

Ponad 95 proc. kobiet w ciąży postanawia, że będzie karmić dziecko piersią. Dlaczego nie wszystkim to wychodzi? Za wcześnie się poddają, bo wydaje im się, że robią coś źle albo ich pokarm jest za chudy. Zanim sięgniesz po butelkę, powalcz o karmienie. Jest o co! Pomożemy ci w tym.

1. Problem: Dziecko gryzie pierś, masz poranione brodawki

Coś jednak jest nie w porządku! Dziecko zbyt płytko chwyta pierś, nie może wyssać tyle mleka, ile by chciało, i rani brodawki.

  • Rozwiązanie: Zmień sposób przystawiania dziecka do piersi

Poczekaj, aż szeroko otworzy buzię, a wtedy szybkim ruchem przysuń jego główkę do piersi. Sprawdź, czy objął ustami sporą część otoczki. Podczas ssania usłyszysz charakterystyczny odgłos postękiwania, a nie cmokania. Jeśli widzisz, że malec źle uchwycił pierś, włóż mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie, a po chwili jeszcze raz przystaw maleństwo do piersi. Do czasu, aż brodawki się nie wygoją, po każdym karmieniu smaruj je swoim mlekiem (ma właściwości gojące) lub maścią (Bepanthen, Castor Equi).

2. Problem: Masz wklęsłe brodawki, dziecku trudno je uchwycić

Trochę cierpliwości. Z czasem brodawki się prawidłowo ułożą. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Staraj się przystawiać noworodka do piersi, gdy nie jest jeszcze strasznie głodny – wtedy będzie spokojniej ssać.

  • Rozwiązanie: Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj trochę wyciągnąć brodawkę, np. za pomocą laktatora

Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne (np. Niplette). Jeśli musisz niemowlę dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, nie butelką.

3. Problem: Masz mało mleka, dziecko się nie najada

Tak się zdarza nie tylko w pierwszych dniach karmienia, ale też później. Mleka jest mniej, niż niemowlę potrzebuje.

  • Rozwiązanie: Często przystawiaj dziecko do piersi

Najlepiej połóż się z nim do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko ma ochotę (ale nie rzadziej niż co trzy godziny). Po godzinie od zakończenia karmienia odciągnij mleko laktatorem – aż do ostatniej kropelki. Dzięki temu pobudzisz piersi do większej pracy. Dużo pij: wodę niegazowaną, herbatki wzmacniające laktację (z anyżku, kopru, czarnuszki).

4. Problem: Piersi są przepełnione mlekiem, malec nie może go wyssać

To tzw. nawał pokarmu. Pojawia się w 2–6 dobie po porodzie. Pierś robi się twarda. Dziecko nie może się najeść, gdyż jest mu trudno uchwycić brodawkę.

  • Rozwiązanie: Karm dziecko jak najczęściej, gdy tylko poczujesz, że pierś się przepełnia

Przed przystawieniem odciągnij trochę mleka (by otoczka była miękka). Gdy malec skończy ssać, połóż na piersi zimny kompres – z wody, lodu albo z liści kapusty (trzymanych przez godzinę w lodówce). Jeśli malec niedawno ssał, a pierś znów robi się twarda, odciągnij trochę pokarmu, ale tylko tyle, aż poczujesz ulgę i pierś zmięknie.

Polecamy: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią? - test

5. Problem: Pierś jest twarda, boli

Najprawdopodobniej doszło do zapalenia. Możesz mieć dreszcze, bóle głowy, gorączkę powyżej 38ŻC.

  • Rozwiązanie: Jak najczęściej karm dziecko, zaczynając od chorej piersi

Potem połóż na nią zimny okład (z wody, lodu, liści kapusty). Jeśli bardzo cię boli, weź paracetamol. Gdy po 24 godzinach nie zauważysz poprawy, idź do ginekologa. Może zapisać ci antybiotyk. Na pewno postara się wybrać taki, który można brać i nadal karmić piersią.

6. Problem: Po chwili ssania dziecko odrywa się od piersi, płacze

Przyczyną takiego zachowania jest to, że mleko wypływa zbyt szybko. Maluszek nie może go przełknąć, jednocześnie przy tym oddychając. Krztusi się.

  • Rozwiązanie: Zmień pozycję karmienia

Połóż się na plecach, a dziecko ułóż na sobie i podaj pierś. „Do góry” mleko będzie leciało znacznie wolniej, więc maluszek nie zakrztusi się. Jeśli jednak tak się stanie, podnieś go do pozycji pionowej (podtrzymując plecki) i poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze.

7. Problem: Bez przerwy je, ale mało przybiera na wadze

Zwróć uwagę, czy przy piersi je, czy... śpi! Jeśli ma zamknięte oczy i tylko czasem porusza buzią, to raczej śpi.

  • Rozwiązanie: Mobilizuj dzidziusia do aktywnego ssania

Nie daj mu przysypiać przy piersi. Rozbudzaj go, łaskocząc w policzek, pod bródką, w stópki. Pilnuj, by malec jadł 7–8 razy dziennie, również w nocy (pokarm jest wtedy tłusty i kaloryczny). Przerwa pomiędzy karmieniami nie powinna przekraczać trzech godzin w dzień i sześciu w nocy. Jeśli dziecko mimo to słabo przybiera na wadze, idź z nim do poradni laktacyjnej lub poproś o pomoc doświadczoną położną.

Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.

Zobacz także: Dlaczego rezygnujemy z karmienia piersią tuż po urodzeniu dziecka?
 

 

Czy można przekarmić dziecko karmione piersią?

zapalenie piersi
Panthermedia
Karmienie
To zastój czy zapalenie piersi?
Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, boli. To zastój pokarmu czy zapalenie piersi? Kiedy wystarczy przystawić dziecko do piersi, a kiedy konieczny jest okład z liści kapusty lub wizyta u lekarza? I co jest naprawdę najlepsze, by pozbyć się problemów?

Zatkanie przewodu mlecznego, zastój pokarmu, zapalenie piersi może zdarzyć się każdej karmiącej mamie. Szczególnie często te problemy pojawiają się w pierwszych dniach i tygodniach karmiania piersią.   Zastój czy zapalenie: jak rozpoznać 1. Zatkanie przewodu mlecznego możesz podejrzewać, jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu. Zwykle skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale ty ogólnie czujesz się dobrze. 2. Objawy zastoju pokarmu dotyczą całej piersi. P i erś jest obrzmiała, zaczerwieniona, czujesz dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka. 3. Przy zapaleniu piersi objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Możesz mieć wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.       Co robić przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi Przyczyny zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu i zapalenia piersi są właściwie takie same: nieprawidłowy sposób karmienia  piersią. niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami. Co robić, gdy pojawiają się problemy?  1. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi , a dziecko ssie efektywnie (pije mleko, a nie tylko ssie pierś jak smoczek. 2. Przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (to ważne zwłaszcza w przypadku zastoju). 3. Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu . Dziecku będzie łatwiej uchwycić pierś i ssać, 4. Zmieniaj pozycje karmienia piersią  (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy), 5. Postaraj się karmić częściej niż dotychczas. Zawsze zaczynaj od chorej piersi.  6. Zwróć uwagę, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi podczas karmienia. 7. Po karmieniu połóż na chorą pierś zimny okład , np. z pieluszki nawilżonej chłodną...

karmienie noworodka, bezpieczeństwo noworodka
Fotolia
Karmienie
Jak karmić piersią noworodka: rady na kłopoty
Dziecko i mama. Co więcej jest potrzebne do karmienia piersią. Często nic. Jednak czasami pomoc jest niezbędna. Bo masz za dużo mleka lub odwrotnie za mało. Bądź gotowa na wszystko.

Niestety, nie możemy obiecać, choć bardzo byśmy chcieli, że karmienie piersią nigdy nie sprawi Ci trudności. Że będziesz mieć tyle mleka, ile trzeba, a noworodek za każdym razem przyssie się do Twojej piersi. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak trzeba. Noworodek lubi każdą pierś  Niezależnie od tego, czy masz je duże, czy małe, możesz z powodzeniem karmić. W niewielkiej piersi wcale nie musi być mniej mleka niż w dużej, bo pokarm wytwarza się wtedy, gdy dziecko ssie. Jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki , warto je delikatnie „wyciągąć”. Przydadzą Ci się specjalne nakładki formujące piersi. Noś je między karmieniami. Noworodek ma za mało jedzenia Jak zwiększyć laktację w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka? Przystawiaj go do piersi: im częściej będzie ssać, tym więcej będziesz miała mleka. W czasie kryzysów laktacyjnych , które mogą się zdarzyć około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka. Pozwalaj mu ssać, ile chce. Dużo pij (niegazowaną wodę, rozcieńczone soki, a także herbatki na laktację). Mama i noworodek męczą się, gdy mleka w piersiach jest za dużo  Dopiero martwiłaś się, czy będziesz mieć wystarczającą ilość mleka, tymczasem po kilku dniach jest go... znacznie za dużo! To nawał mleczny . Piersi są tak pełne, że aż twarde, a dziecko nie może uchwycić brodawki. Musisz mu pomóc, bo inaczej będzie głodne, a w piersiach pojawi się stan zapalny. Często przystawiaj noworodka. Przedtem odciągnij trochę pokarmu – tyle, by noworodek mógł uchwycić brodawkę. Gdy nie chce ssać, a pierś się przepełniła, odciągnij pokarm, aż poczujesz ulgę (uwaga: intensywne odciąganie spowoduje kolejny nawał mleczny). Pomoże też okład z liści białej kapusty (zgnieć liście, włóż do lodówki na dwie godziny) i picie naparu...

poranione brodawki
Fotolia
Karmienie
Co pomoże na poranione brodawki: czym można je smarować podczas karmienia piersią?
Poranione brodawki nie muszą być powodem odstawienia dziecka od piersi. Nawet krwawiące brodawki można leczyć samodzielnie, ale tylko za pomocą maści dozwolonych dla mam karmiących.

Poranione brodawki to problem wielu karmiących mam. Brodawki mogą krwawić podczas karmienia piersią od laktatora lub jeśli dziecko źle chwyta pierś. Ale nawet w czasie karmienia można leczyć i smarować poranione brodawki specjalnymi maściami albo... mlekiem mamy.  Co pomoże na poranione brodawki? Możesz samodzielnie leczyć poranione brodawki, a jeśli prawidłowo o nie zadbasz, problem zniknie po kilku dniach. Zamiast od razu odstawiać dziecko od piersi i podawać mu butelkę, najpierw wypróbuj te sposoby na poranione, krwawiące brodawki: Prawidłowo przystawiaj do piersi Pamiętaj, że dziecko powinno objąć ustami nie tylko samą brodawkę, lecz także dużą część otoczki. Przy dobrym ssaniu buzia dziecka jest wręcz wypełniona piersią, policzki są pełne, nie zapadnięte, a wargi wywinięte. Czubek nosa i broda niemowlęcia dotykają piersi. Gdy dziecko ssie, słyszysz nie cmokanie, tylko jakby postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli widzisz, że dziecko jest źle przystawione do piersi , słyszysz cmokanie i czujesz ból podczas karmienia – musisz je przerwać, bo efektem mogą być poranione brodawki. Ale uwaga: nie wyciągaj piersi z buzi, tylko włóż mały palec w kącik ust malca i w ten sposób przerwij ssanie. Gdy maluszek otwiera zbyt wąsko buzię, przytrzymaj palcem jego bródkę: może wtedy głębiej złapie pierś. Masz poranione brodawki? Nie podawaj smoczka Dziecko nie potrafi równocześnie nauczyć się dwóch sposobów ssania (a smoczek ssie się inaczej, dużo płycej niż pierś). Jeśli więc dziecko ma problem z prawidłowym uchwyceniem piersi, próbuj go uspokajać kołysaniem, noszeniem, a nie podawaniem smoczka . Smaruj poranione brodawki swoim mlekiem Rób to po każdym karmieniu (twoje mleko ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące). Wielu mamom pomaga też smarowanie piersi specjalnymi kremami do pielęgnacji brodawek (np. Lano-maść Mama...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz