Jak odstawić dziecko od piersi?
Adobe Stock
Karmienie

Jak odstawić dziecko od piersi? 7 sprawdzonych wskazówek

Poznaj 7 sposobów, jak odstawić dziecko od piersi. To praktyczne rozwiązania, które sprawdziły się u innych mam. Polecają je również lekarze i psycholodzy, zatem na pewno są bezpieczne dla twojego maluszka. Odstawianie dziecka od karmienia piersią naprawdę może odbyć się... spokojnie.
dr hab. Aleksandra Jasielska
Konsultacja merytoryczna

Odstawienie dziecka od piersi budzi wiele emocji i może być niełatwym zadaniem zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Dlatego też decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią nie może być pochopna i pojmowana w emocjach. Zanim zrobisz pierwszy krok, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Poza tym, decydując się na zakończenie karmienia piersią, trzeba wypracować kompromis, który będzie zgodny z potrzebami obu stron. Jak zatem odstawić dziecko od karmienia piersią, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem?

Oto 7 skutecznych sposobów, na to, jak odstawić dziecko od piersi.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

1. Zmień zwyczaje

Karmienie piersią to intymna relacja między mamą a dzieckiem, która często jest związana z pewnymi rytuałami. Aby łatwiej zakończyć „mleczną przygodę”, zmień swoje i dziecka przyzwyczajenia. W jaki sposób? Przez kilka dni nie karm dziecka w miejscu, w którym to robiłaś np. na kanapie. W porze karmienia zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze.

2. Skróć czas karmień

Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie piersi jako jedyną formę bliskości i przyjemnego relaksu. Stopniowo skracaj czas karmienia i zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut, i bądź w tym konsekwentna. Po posiłku pobawcie, poprzytulajcie, tak aby nadal wzmacniać wartościową i bliską relację. Niech maluszek wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko – towarzysz mu w zabawie i innych codziennych czynnościach. Zrezygnuj także z karmienia piersią jako sposobu na płacz, zamiast tego wypróbuj inne metody uspokajania dziecka.

3. Daj coś pysznego w zamian

Zanim odstawisz dziecko od piersi, zacznij stopniowo rozszerzać dietę i wprowadzać stałe posiłki. Gdy maluszek będzie umiał zaspokoić głód innym jedzeniem niż twoje mleko, odstawienie od piersi będzie dla niego łatwiejsze. W porze, kiedy zazwyczaj karmiłaś dziecko piersią, podaj przygotowany wcześniej atrakcyjny posiłek adekwatny do jej lub jego wieku. Co ważne, musi to być coś, co dziecko chętnie zje, a przez to, że nie będzie już odczuwało głodu, prawdopodobnie nie będzie upominało się już o pierś. 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie piersią.

4. Sama nie proponuj piersi 

Odstawianie od piersi może być również trudne i dla mamy. Jednak postaraj się karmić dziecko tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Gdy czujesz, że twoje piersi są pełne i ciężkie, spróbuj delikatnie, przy pomocy dłoni, upuścić niewielką ilość mleka, jednak tylko na tyle, żebyś poczuła ulgę. Z czasem gruczoły zmniejszą produkcję mleka, dostosowując się do zanikającego zapotrzebowania na pokarm. Aby twoje piersi przestały być łatwo dostępne dla dziecka i nie wywoływały jednoznacznego skojarzenia z jedzeniem i bliskością, zacznij nosić ubrania, które utrudniają dostęp do piersi. W czasie odstawiania dziecka od piersi wybieraj długą bluzkę z golfem zamiast T-shirtu z dużym dekoltem.

5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka

Jeśli wstajesz w nocy do maluszka i uspokajasz go poprzez przystawienie do piersi, pomyśl o zmniejszeniu częstotliwości nocnego karmienia. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc np. taty dziecka. Niech je buja, śpiewa, przytula, a jeśli usypianie niemowlaka lub nieco starszego dziecka sprawia kłopot, można spróbować podać do picia niesłodzoną wodę w butelce lub kubeczku niekapku (jeśli dziecko jest na tyle duże, że może z niego pić). Na początku maluch może się buntować i wołać mamę. Jeśli jednak oboje z mężem lub partnerem będziecie wytrwali i nie ulegniecie, w końcu dziecko zaakceptuje tę zmianę.

Uwaga: całkowite pominięcie nocnego karmienia to zazwyczaj ostatni etap odstawiania od piersi.

6. Odwlekaj karmienie

Odstawianie starszych, dwu- lub trzyletnich dzieci nie zawsze jest łatwiejsze: dziecko może się buntować, ma też dużo większą świadomość tego, co dzieje się wokół niego. Jednak fakt, że kilkuletnie dziecko rozumie znacznie więcej niż niemowlę, może pomóc przy odstawianiu od piersi. Maluszka fascynuje świat, chętnie go eksploruje i poznaje. Wykorzystaj jego lub jej ciekawość świata i gdy będzie domagało się piersi, możesz spróbować odwrócić jego uwagę wspólną zabawą, czytaniem książeczki lub inną aktywnością, którą lubi twoje dziecko. Jeśli jest głodne, podaj zdrową przekąskę. Tym samym, zwiększasz długość przerw między karmieniami. Możesz mówić, że pierś będzie później, np. wieczorem albo po drzemce. I dotrzymuj słowa.

7. Rozmawiaj 

Starszemu dziecku możesz wytłumaczyć (zapewne nie będzie to jeden raz), dlaczego nie będzie już mogło ssać twojej piersi. Ono naprawdę wiele rozumie i jest w stanie zaakceptować zmianę. Możesz powiedzieć, że: „mleczko się skończyło” lub „duże dzieci już nie ssą piersi”. Maluch może co jakiś czas prosić o pierś mimo to, ale z czasem sam zauważy, że faktycznie mleka jest już znacznie mniej. Ważne: odstawienie dziecka od piersi nie jest odstawieniem dziecka od mamy. Okazuj dziecku wiele miłości, czułości i zrozumienia.

Pamiętaj, że odstawanie od piersi jest procesem, który trwa, czasem nawet kilka tygodni. Jednak każde dziecko jest inne i czas, kiedy twoje dziecko zrezygnuje z piersi, może być dłuższy lub krótszy.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku niemowlęcym, zastanów się nad wyborem dobrego „mleka z butelki”. W zależności od wieku dziecka, etapu rozszerzania diety, a także indywidualnych umiejętności malucha mleko modyfikowane możesz podać w butelce, kubeczku lub kaszce.

Nasze rady? Bądź spokojna, cierpliwa, konsekwentna, a wszystko przyjdzie z czasem. I najważniejsze: okazuj swojemu maluszkowi wiele, wiele miłości. Kamenie piersią to niejedyna możliwa forma okazywania czułości.

Zobacz też:

mama, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Odstawienie od piersi to wielkie przeżycie dla mamy i dla dziecka. Mamy mają wątpliwości, dzieci płaczą i nie chcą zapomnieć o karmieniu piersią. Czy musi być tak stresująco? Nie. Zrozum emocje i działaj zgodnie z planem - wszystko się uda.

Odstawianie od piersi - zrozumieć emocje (to ważne!) Odstawianie od piersi to naprawdę spore przeżycie. Dlatego warto poświęcić chwilę właśnie na emocje. Co może się wydarzyć i jak to znieść? Jak zrozumieć? Jak postępować? • Niektóre dzieci same rezygnują z kramienia piersią. Wtedy jest łatwiej, choć takie zachowanie dziecka czasem martwi, przeraża mamę. Naprawdę lepiej się cieszyć! Inne sytuacje są trudniejsze. • Odstawianie od piersi jest trudne, bo dla dziecka ssanie piersi to  nie tylko zaspokajanie głodu . Dotykanie i ssanie piersi daje dziecku też poczucie bezpieczeństwa i pozwala intensywniej odczuwać obecność mamy. Dzięki temu łatwiej radzi sobie z emocjami. To dlatego maleńkie dzieci tak często domagają się piersi – czasem wcale nie są głodne, a jedynie chcą poczuć ciepło maminego ciała. Z wiekiem mleko mamy staje się tylko dodatkiem do diety. Ale odstawienie od piersi nadal wcale nie jest łatwe, bo zwykle malec nie chce bez walki i łez oddać tego, co tak lubi. • Podjęcie decyzji o odstawieniu od piersi należy do Ciebie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy przestać karmić piersią . Możesz na przykład wykorzystać naturalnie rozwijającą się u dziecka zdolność pozbywania się rzeczy, która przypada na wiek około 9 miesiąca życia, dobry jest też koniec pierszego roku. Czasem ten moment to czas, kiedy kończy się urlop i musisz wracać do pracy. • Poczujesz się wolna i... mniej potrzebna. Nie musisz być cały czas przy dziecku, by je nakarmić - to plus. Ale nie łudź się – możesz czuć się fatalnie, gdy dziecko będzie płakać, a ty nie dasz mu piersi. Nie myśl jednak, że zabierasz mu swoją miłość. Ona pozostanie – teraz będziecie okazywać ją sobie inaczej. Gdy już odstawisz malucha, możesz poczuć żal za utraconą błogą bliskością z nim. To naturalne uczucie. W końcu jednak...

Karmienie
Trudne rozstanie z piersią
To przeżycie nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy. Jak się do tego przygotować, by wszystko poszło w miarę spokojnie? Oto sprawdzone rady.

    Koniec karmienia bywa tak samo trudny, jak początek (pamiętasz, jak martwiłaś się, czy dobrze przystawiasz malca do piersi?). Często trzeba użyć sprytu i dyplomacji, żeby nakłonić dziecko do pożegnania z cycusiem. Niezależnie od tego, dlaczego kończysz karmienie piersią, musisz to zrobić tak, by nie było to dla malca stresem. Pamiętaj, że ssanie nie tylko zaspokaja głód, ale także zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.  Ograniczaj stopniowo Jeśli maluszek do tej pory ssał pierś pięć razy w ciągu dnia, zredukuj liczbę karmień do czterech, a potem trzech i następnie dwóch. Nie proponuj piersi, jeśli dziecko samo cię o to nie poprosi. Zrezygnuj z cycusia w południe Zostaw wieczorne i ranne, tuż przed snem i po nim. Te są zwykle dla dziecka najważniejsze, bo trudno mu jeszcze przechodzić ze snu do stanu czuwania i odwrotnie. A w południe zamiast piersi podaj maluchowi zupkę, deserek czy kaszkę. Zmień ubrania Łatwo rozpinane koszule, bluzki i sukienki zastąp takimi, które maluszkowi nieco utrudnią dostęp do piersi. Może to być gładka bluzka, golf czy nierozpinana sukienka pod szyję. Poświęcaj dziecku dużo czasu Rozmawiaj, baw się ze szkrabem, przytulaj go, czytaj mu książeczki, po prostu bądź blisko niego. Niech czuje, że nadal go kochasz, chociaż już nie podajesz mu piersi. Dobrze jest, gdy i tata w tym czasie zwraca na malca większą uwagę. Zmień swoje zwyczaje Wyeliminuj wszystkie swoje zachowania, które szkrab kojarzy ze ssaniem. Jeżeli bierzesz brzdąca na ręce, to nie układaj tak, jak do karmienia, tylko na przykład zawsze pionowo itd. Podawaj mu to, co lubi W porze, kiedy zazwyczaj maluszek ssał z lubością pierś, zaproponuj mu jakiś wyjątkowo pyszny posiłek i ładnie go podaj, na kolorowym talerzyku. Zaproponuj coś fajnego Może ciekawą zabawę (pochłonięty nią zapomni o tym, że teraz powinien...

jak polubić karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
22 rady, dzięki którym polubisz karmienie piersią
Nie zawsze od początku karmienie piersią idzie jak po maśle. Bądź jednak cierpliwa, twoje dziecko jeszcze cię zaskoczy pięknym ssaniem!

Wiesz, że pierwszy odruchy szukania piersi twój maluszek miał już gdy byłaś w 13 tygodniu ciąży ? Czy nie jesteś pewna, jak przystawić dziecko do piersi? Boisz się, że robisz coś nie tak? Nie ty jedna! Abyś uwierzyła, że karmienie może być łatwe, że można je polubić, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których warto pamiętać. Po to, by karmienie ci się udało! W karmieniu piersią nie chodzi tylko o to, by dziecko się najadło. Może się też najeść mlekiem modyfikowanym. W ssaniu piersi chodzi o coś więcej: o zdrowie (każdy łyk to przecież mnóstwo cennych składników), miłość, czułość, poczucie bezpieczeństwa. Na pewno – tak jak każdej mamie – zdarzają ci się chwile zwątpienia i kłopoty, z którymi nie wiesz, jak sobie poradzić. Boisz się, że dziecko jest głodne, a pokarm nie taki idealny. Zastanawiasz się, czy nie lepiej odstawić maluszka od piersi. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Tobie też uda się karmić! Musisz w to uwierzyć i pamiętać, że... 1. Kobiecy pokarm jest lepszy od każdej mieszanki       Zawiera składniki (np. przeciwciała i komórki odpornościowe), które nie mogą się znaleźć w mlekach modyfikowanych. Mleczko z piersi działa jak naturalna szczepionka. Twój pokarm ma też specjalne składniki bakteriobójcze i przeciwciała chroniące przed alergią. Korzystnie wpływa na inteligencję: dzieci karmione piersią do 7–9 miesiąca życia mają wyższe IQ od tych, które piły mleko mamy przez miesiąc. Jeszcze się wahasz?       2. Dla powodzenia w karmieniu piersią ważne są pierwsze dni       Maluszek uczy się prawidłowego sposobu ssania. Jeśli przyzwyczai się źle chwytać pierś, potem trudno go tego oduczyć (chociaż oczywiście jest to możliwe). Po to, by w piersiach było dużo mleka, muszą one być pobudzane.  ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj