Odstawienie dziecka od piersi budzi wiele emocji i może być niełatwym zadaniem zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Dlatego też decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią nie może być pochopna i pojmowana w emocjach. Zanim zrobisz pierwszy krok, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Poza tym, decydując się na zakończenie karmienia piersią, trzeba wypracować kompromis, który będzie zgodny z potrzebami obu stron. Jak zatem odstawić dziecko od karmienia piersią, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem?

Reklama

Oto 7 skutecznych sposobów, na to, jak odstawić dziecko od piersi.

1. Zmień zwyczaje

Karmienie piersią to intymna relacja między mamą a dzieckiem, która często jest związana z pewnymi rytuałami. Aby łatwiej zakończyć „mleczną przygodę”, zmień swoje i dziecka przyzwyczajenia. W jaki sposób? Przez kilka dni nie karm dziecka w miejscu, w którym to robiłaś np. na kanapie. W porze karmienia zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze.

2. Skróć czas karmień

Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie piersi jako jedyną formę bliskości i przyjemnego relaksu. Stopniowo skracaj czas karmienia i zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut, i bądź w tym konsekwentna. Po posiłku pobawcie, poprzytulajcie, tak aby nadal wzmacniać wartościową i bliską relację. Niech maluszek wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko – towarzysz mu w zabawie i innych codziennych czynnościach. Zrezygnuj także z karmienia piersią jako sposobu na płacz, zamiast tego wypróbuj inne metody uspokajania dziecka.

3. Daj coś pysznego w zamian

Zanim odstawisz dziecko od piersi, zacznij stopniowo rozszerzać dietę i wprowadzać stałe posiłki. Gdy maluszek będzie umiał zaspokoić głód innym jedzeniem niż twoje mleko, odstawienie od piersi będzie dla niego łatwiejsze. W porze, kiedy zazwyczaj karmiłaś dziecko piersią, podaj przygotowany wcześniej atrakcyjny posiłek adekwatny do jej lub jego wieku. Co ważne, musi to być coś, co dziecko chętnie zje, a przez to, że nie będzie już odczuwało głodu, prawdopodobnie nie będzie upominało się już o pierś.

Zobacz także

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie piersią.

4. Sama nie proponuj piersi

Odstawianie od piersi może być również trudne i dla mamy. Jednak postaraj się karmić dziecko tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Gdy czujesz, że twoje piersi są pełne i ciężkie, spróbuj delikatnie, przy pomocy dłoni, upuścić niewielką ilość mleka, jednak tylko na tyle, żebyś poczuła ulgę. Z czasem gruczoły zmniejszą produkcję mleka, dostosowując się do zanikającego zapotrzebowania na pokarm. Aby twoje piersi przestały być łatwo dostępne dla dziecka i nie wywoływały jednoznacznego skojarzenia z jedzeniem i bliskością, zacznij nosić ubrania, które utrudniają dostęp do piersi. W czasie odstawiania dziecka od piersi wybieraj długą bluzkę z golfem zamiast T-shirtu z dużym dekoltem.

5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka

Jeśli wstajesz w nocy do maluszka i uspokajasz go poprzez przystawienie do piersi, pomyśl o zmniejszeniu częstotliwości nocnego karmienia. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc np. taty dziecka. Niech je buja, śpiewa, przytula, a jeśli usypianie niemowlaka lub nieco starszego dziecka sprawia kłopot, można spróbować podać do picia niesłodzoną wodę w butelce lub kubeczku niekapku (jeśli dziecko jest na tyle duże, że może z niego pić). Na początku maluch może się buntować i wołać mamę. Jeśli jednak oboje z mężem lub partnerem będziecie wytrwali i nie ulegniecie, w końcu dziecko zaakceptuje tę zmianę.

Uwaga: całkowite pominięcie nocnego karmienia to zazwyczaj ostatni etap odstawiania od piersi.

6. Odwlekaj karmienie

Odstawianie starszych, dwu- lub trzyletnich dzieci nie zawsze jest łatwiejsze: dziecko może się buntować, ma też dużo większą świadomość tego, co dzieje się wokół niego. Jednak fakt, że kilkuletnie dziecko rozumie znacznie więcej niż niemowlę, może pomóc przy odstawianiu od piersi. Maluszka fascynuje świat, chętnie go eksploruje i poznaje. Wykorzystaj jego lub jej ciekawość świata i gdy będzie domagało się piersi, możesz spróbować odwrócić jego uwagę wspólną zabawą, czytaniem książeczki lub inną aktywnością, którą lubi twoje dziecko. Jeśli jest głodne, podaj zdrową przekąskę. Tym samym, zwiększasz długość przerw między karmieniami. Możesz mówić, że pierś będzie później, np. wieczorem albo po drzemce. I dotrzymuj słowa.

7. Rozmawiaj

Starszemu dziecku możesz wytłumaczyć (zapewne nie będzie to jeden raz), dlaczego nie będzie już mogło ssać twojej piersi. Ono naprawdę wiele rozumie i jest w stanie zaakceptować zmianę. Możesz powiedzieć, że: „mleczko się skończyło” lub „duże dzieci już nie ssą piersi”. Maluch może co jakiś czas prosić o pierś mimo to, ale z czasem sam zauważy, że faktycznie mleka jest już znacznie mniej. Ważne: odstawienie dziecka od piersi nie jest odstawieniem dziecka od mamy. Okazuj dziecku wiele miłości, czułości i zrozumienia.

Pamiętaj, że odstawanie od piersi jest procesem, który trwa, czasem nawet kilka tygodni. Jednak każde dziecko jest inne i czas, kiedy twoje dziecko zrezygnuje z piersi, może być dłuższy lub krótszy.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku niemowlęcym, zastanów się nad wyborem dobrego „mleka z butelki”. W zależności od wieku dziecka, etapu rozszerzania diety, a także indywidualnych umiejętności malucha mleko modyfikowane możesz podać w butelce, kubeczku lub kaszce.

Nasze rady? Bądź spokojna, cierpliwa, konsekwentna, a wszystko przyjdzie z czasem. I najważniejsze: okazuj swojemu maluszkowi wiele, wiele miłości. Kamenie piersią to niejedyna możliwa forma okazywania czułości.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr hab. Aleksandra Jasielska

Psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Reklama
Reklama
Reklama