Jak odstawić dziecko od piersi?
Adobe Stock
Karmienie

Jak odstawić dziecko od piersi? 7 sprawdzonych wskazówek

Poznaj 7 sposobów, jak odstawić dziecko od piersi. To praktyczne rozwiązania, które sprawdziły się u innych mam. Polecają je również lekarze i psycholodzy, zatem na pewno są bezpieczne dla twojego maluszka. Odstawianie dziecka od karmienia piersią naprawdę może odbyć się... spokojnie.
dr hab. Aleksandra Jasielska
Konsultacja merytoryczna

Odstawienie dziecka od piersi budzi wiele emocji i może być niełatwym zadaniem zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Dlatego też decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią nie może być pochopna i pojmowana w emocjach. Zanim zrobisz pierwszy krok, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Poza tym, decydując się na zakończenie karmienia piersią, trzeba wypracować kompromis, który będzie zgodny z potrzebami obu stron. Jak zatem odstawić dziecko od karmienia piersią, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem?

Oto 7 skutecznych sposobów, na to, jak odstawić dziecko od piersi.

1. Zmień zwyczaje

Karmienie piersią to intymna relacja między mamą a dzieckiem, która często jest związana z pewnymi rytuałami. Aby łatwiej zakończyć „mleczną przygodę”, zmień swoje i dziecka przyzwyczajenia. W jaki sposób? Przez kilka dni nie karm dziecka w miejscu, w którym to robiłaś np. na kanapie. W porze karmienia zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze.

2. Skróć czas karmień

Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie piersi jako jedyną formę bliskości i przyjemnego relaksu. Stopniowo skracaj czas karmienia i zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut, i bądź w tym konsekwentna. Po posiłku pobawcie, poprzytulajcie, tak aby nadal wzmacniać wartościową i bliską relację. Niech maluszek wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko – towarzysz mu w zabawie i innych codziennych czynnościach. Zrezygnuj także z karmienia piersią jako sposobu na płacz, zamiast tego wypróbuj inne metody uspokajania dziecka.

3. Daj coś pysznego w zamian

Zanim odstawisz dziecko od piersi, zacznij stopniowo rozszerzać dietę i wprowadzać stałe posiłki. Gdy maluszek będzie umiał zaspokoić głód innym jedzeniem niż twoje mleko, odstawienie od piersi będzie dla niego łatwiejsze. W porze, kiedy zazwyczaj karmiłaś dziecko piersią, podaj przygotowany wcześniej atrakcyjny posiłek adekwatny do jej lub jego wieku. Co ważne, musi to być coś, co dziecko chętnie zje, a przez to, że nie będzie już odczuwało głodu, prawdopodobnie nie będzie upominało się już o pierś. 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie piersią.

4. Sama nie proponuj piersi 

Odstawianie od piersi może być również trudne i dla mamy. Jednak postaraj się karmić dziecko tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Gdy czujesz, że twoje piersi są pełne i ciężkie, spróbuj delikatnie, przy pomocy dłoni, upuścić niewielką ilość mleka, jednak tylko na tyle, żebyś poczuła ulgę. Z czasem gruczoły zmniejszą produkcję mleka, dostosowując się do zanikającego zapotrzebowania na pokarm. Aby twoje piersi przestały być łatwo dostępne dla dziecka i nie wywoływały jednoznacznego skojarzenia z jedzeniem i bliskością, zacznij nosić ubrania, które utrudniają dostęp do piersi. W czasie odstawiania dziecka od piersi wybieraj długą bluzkę z golfem zamiast T-shirtu z dużym dekoltem.

5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka

Jeśli wstajesz w nocy do maluszka i uspokajasz go poprzez przystawienie do piersi, pomyśl o zmniejszeniu częstotliwości nocnego karmienia. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc np. taty dziecka. Niech je buja, śpiewa, przytula, a jeśli usypianie niemowlaka lub nieco starszego dziecka sprawia kłopot, można spróbować podać do picia niesłodzoną wodę w butelce lub kubeczku niekapku (jeśli dziecko jest na tyle duże, że może z niego pić). Na początku maluch może się buntować i wołać mamę. Jeśli jednak oboje z mężem lub partnerem będziecie wytrwali i nie ulegniecie, w końcu dziecko zaakceptuje tę zmianę.

Uwaga: całkowite pominięcie nocnego karmienia to zazwyczaj ostatni etap odstawiania od piersi.

6. Odwlekaj karmienie

Odstawianie starszych, dwu- lub trzyletnich dzieci nie zawsze jest łatwiejsze: dziecko może się buntować, ma też dużo większą świadomość tego, co dzieje się wokół niego. Jednak fakt, że kilkuletnie dziecko rozumie znacznie więcej niż niemowlę, może pomóc przy odstawianiu od piersi. Maluszka fascynuje świat, chętnie go eksploruje i poznaje. Wykorzystaj jego lub jej ciekawość świata i gdy będzie domagało się piersi, możesz spróbować odwrócić jego uwagę wspólną zabawą, czytaniem książeczki lub inną aktywnością, którą lubi twoje dziecko. Jeśli jest głodne, podaj zdrową przekąskę. Tym samym, zwiększasz długość przerw między karmieniami. Możesz mówić, że pierś będzie później, np. wieczorem albo po drzemce. I dotrzymuj słowa.

7. Rozmawiaj 

Starszemu dziecku możesz wytłumaczyć (zapewne nie będzie to jeden raz), dlaczego nie będzie już mogło ssać twojej piersi. Ono naprawdę wiele rozumie i jest w stanie zaakceptować zmianę. Możesz powiedzieć, że: „mleczko się skończyło” lub „duże dzieci już nie ssą piersi”. Maluch może co jakiś czas prosić o pierś mimo to, ale z czasem sam zauważy, że faktycznie mleka jest już znacznie mniej. Ważne: odstawienie dziecka od piersi nie jest odstawieniem dziecka od mamy. Okazuj dziecku wiele miłości, czułości i zrozumienia.

Pamiętaj, że odstawanie od piersi jest procesem, który trwa, czasem nawet kilka tygodni. Jednak każde dziecko jest inne i czas, kiedy twoje dziecko zrezygnuje z piersi, może być dłuższy lub krótszy.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku niemowlęcym, zastanów się nad wyborem dobrego „mleka z butelki”. W zależności od wieku dziecka, etapu rozszerzania diety, a także indywidualnych umiejętności malucha mleko modyfikowane możesz podać w butelce, kubeczku lub kaszce.

Nasze rady? Bądź spokojna, cierpliwa, konsekwentna, a wszystko przyjdzie z czasem. I najważniejsze: okazuj swojemu maluszkowi wiele, wiele miłości. Kamenie piersią to niejedyna możliwa forma okazywania czułości.

Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA