dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie

Światowej sławy genetyk: każdy miesiąc karmienia to mniejsze ryzyko raka

Prof. Jan Lubiński, wybitny genetyk i znawca nowotworów namawia do karmienia piersią. Bo każdy miesiąc karmienia o 2 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi. Nawet u tych kobiet, które mają gen BRCA1 - ten sam, który ma Angelina Jolie. Rocznie to prawie o 25 proc.!

Ani dla dziecka, ani dla matki nie jest obojętne, czy karmi dziecko piersią, czy podaje mleko modyfikowane. Jedną z największych i niepodważalnych korzyści karmienia piersią jest zmniejszenie ryzyka raka piersi. Potwierdza to prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, współodkrywca jednego z genów predysponujących do raka piersi.

Czytaj też: Kobiety karmiące piersią lepiej zwalczają raka

Każda kobieta powinna sprawdzić gen BRCA1

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. Zachorowania na raka piersi w Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie, rosną i będą rosnąć: jest to głównie spowodowane zmianami cywilizacyjnymi. Przeciętnie u każdej Polki ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 6 proc.
W ok. 5-30 proc. przyczyną nowotworów piersi są czynniki genetyczne. Część z nich jest już znana: to geny BRCA1,  BRCA2, PALB2, niedawno odkryty przez zespół prof. Lubińskiego gen RECQL. U kobiet, które mają mutację genu BRCA1 (tę samą, jaką miała Angelina Jolie, która poddała się profilaktycznej mastektomii), ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie aż 10 razy.
- W Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek genu BRCA1, jednak tylko ok. 10 proc. o tym wie - mówi prof. Jan Lubiński. Dlatego każda kobieta, w której rodzinie matka, babcia, siostra, ciotka chorowała na nowotwór piersi, powinna sprawdzić, czy nie jest nosicielką mutacji BRCA1 lub BRCA2. Badania wykonuje się bezpłatnie, sieć poradni genetycznych jest w całej Polsce, konieczne jest jedynie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
- Optymalnie byłoby, gdyby każda kobieta przebadała się pod tym kątem. Ryzyko zachorowania wynosi 60-70 proc., dlatego może się zdarzyć, że ani matka, ani babcia nie zachorowały, mimo że były nosicielkami. Kobieta może też odziedziczyć mutację genu BRCA1 po ojcu, i wtedy również wcześniej w rodzinie może nie być zachorowań – tłumaczy prof. Lubiński.

Czytaj też: WHO potwierdza karmienie piersią chroni przed rakiem

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka

Każda kobieta, która karmi piersią, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, niezależnie od tego, czy jest nosicielką mutacji genu, czy nie. – Każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko o 2 proc., tak więc karmiąc przez rok można zmniejszyć ryzyko zachorowania o ponad 20 proc. – przekonuje prof. Lubiński.

Antykoncepcja hormonalna niebezpieczna dla młodych kobiet

Profesor Lubiński przestrzega też przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej do 25. roku życia. - Są dowody, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej przed 25. rokiem życia znacznie zwiększa ryzyko raka piersi. Jest to udowodnione w przypadku nosicielek mutacji BRCA1 i BRCA2, jednak najprawdopodobniej ryzyko to rośnie także w przypadku kobiet, które nie są nosicielkami mutacji w tych genach – dodaje prof. Lubiński.

Czytaj też: Co może jeść matka karmiąca

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

Fotolia
Mama
Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia
W Polsce bardzo niewiele kobiet bada piersi. Tymczasem samobadanie piersi to lepszy sposób wykrycia zmian nowotworowych niż USG i mammografia – twierdzą specjaliści. Badać piersi trzeba co miesiąc.

10 minut – tyle mniej więcej czasu zajmuje samobadanie piersi . Najlepiej je wykonywać od 20. roku życia (wtedy piersi są już w miarę ukształtowane), co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia, np. tuż po zakończeniu miesiączki . Dzięki temu, że poznasz swoje piersi, masz szansę wykryć podejrzane zmiany lepiej niż najbardziej czuła aparatura. Samobadanie w domu i u ginekologa Zbadać piersi powinien też każdy lekarz, do którego przychodzisz na wizytę, zwłaszcza ginekolog (to jego obowiązek!). Jeśli ginekolog nie zaproponuje ci badania piersi, sama o to poproś, nie wstydź się. Pamiętaj jednak, że badanie przez ginekologa nie zastąpi jednak samobadania. – Guzy wykryte przez samą kobietę są o połowę mniejsze niż wykryte przypadkowo przez ginekologa lub w dzięki badaniom – mówi prof. Ewa Nowak-Markwitz, specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Warto wiedzieć: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? USG i mammografia Często kobiety nie robią samobadania piersi, gdyż uważają, że to niedokładne badanie, a guzki w ten sposób wykryte są już bardzo duże i lepiej wykonywać badanie USG i mammografię. Ani USG, ani mammografia nie zastąpią jednak samobadania piersi. – Za pomocą USG można wykryć torbiele w piersi , ale nie da się na podstawie USG zdiagnozować, czy podejrzana zmiana to zmiana nowotworowa . Z kolei mammografia jest mało czuła u kobiet poniżej 50. roku życia. Mammografia nie wykrywa 1 na 5 nowotworów; wiele zależy od umiejętności radiologa. Skuteczniejszy jest rezonans magnetyczny, jednak jest to badanie drogie. Tak naprawdę jednak żadne z tych badań nie zastąpi samobadania piersi – dodaje prof. Ewa Nowak-Markwitz. Badaj piersi co miesiąc...

karmienie piersią chroni przed rakiem
Fotolia
Aktualności
Karmienie piersią chroni kobiety przed groźną chorobą!
Badania w 30 krajach dowiodły, że możemy zmniejszyć ryzyko choroby od 4-11%!

Eksperci z Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem wydali oświadczenie, które jest bardzo dobrą nowiną dla kobiet! Badania prowadzono w 30. krajach i wynika z nich, że te mamy, które karmiły swoje dzieci piersią przez 12 miesięcy, mają o 4 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi . Jeżeli jednak zdecydują się na kolejne dziecko i również będą karmić piersią, wtedy ryzyko zachorowania zmniejsza się o kolejne 7 proc. Nie jest to bez znaczenia, bowiem rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych i niestety coraz więcej kobiet dotyka choroba. Obecnie mówi się o 23 proc. kobiet. Zobacz: Jadłospis matki karmiącej piersią Karmienie piersią oprócz tego, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ma cały szereg innych pozytywnych skutków. Zapewnia dziecku ochronę immunologiczną, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajników, zapobiega osteoporozie, zmniejsza ryzyko depresji i wiele wiele innych. Czy wiedziałaś o tym? Maluch przy piersi - zalety karmienia piersią źródło: mamdziecko.interia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz