Gruszki dla niemowlaka: czy to aby na pewno dobry pomysł? Jak najbardziej! Gruszki to zwykle miękkie i lekkostrawne owoce o wyjątkowo słodkim smaku. Podobnie jak banany, gruszki same w sobie stanowią zdrowy zamiennik cukru, np. w placuszkach czy w muffinkach, dzięki czemu możesz wykorzystać je w diecie malucha na wiele różnych sposobów.

Reklama

Gruszki dla niemowlaka: właściwości

Gruszki to cenne źródło witaminy A, C, K i witamin z grupy B. To także doskonałe źródło błonnika i potasu regulującego ciśnienie krwi. Jeżeli zauważyłaś, że twoje dziecko ma problem z wypróżnieniem się, podaj mu niewielką ilość gruszki, w krótkim czasie powinna pomóc – gruszka to naturalne remedium na zaparcia.

Gruszki dla niemowlaka: kiedy można włączyć ją w dietę malucha?

Gruszkę można bezpiecznie podać dziecku, które skończyło 7. miesiąc życia. Na początku warto podać gruszkę dziecku w formie musu bądź przecieru. Czy gruszka dla niemowlaka musi być upieczona na bądź ugotowana? Niekoniecznie. Można podać surową, dojrzałą gruszkę. Wystarczy ją umyć, obrać ze skóry, usunąć gniazdo nasienne i… gotowe!

Gruszki dla niemowlaka: jaka gruszka będzie najlepsza?

Dziecku najlepiej jest podać słodkie odmiany. Do słodkich gruszek należą odmiany takie jak konferencja czy klapsa, są one w Polsce bardzo popularne i dostępne nawet w dyskontach. Polecamy jednak zaopatrzyć się w gruszki BIO, które są najzdrowsze, a do ich uprawy nie wykorzystuje się toksycznych oprysków czy nawozów. Do podania pierwszego musu z gruszki dobrze jest wybrać bardzo dojrzałą, wręcz miękką gruszkę. Wówczas łatwo będzie zrobić z niej papkę za pomocą zwykłego widelca, blender nie będzie potrzebny. Jeżeli rozszerzasz dziecku dietę metodą BLW, możesz obrać miękką, dojrzałą (ale nie przejrzałą!) gruszkę i pokroić ją w cienkie paski – takie, aby dziecko nie miało problemu ze złapaniem ich w rączkę.

Najsmaczniejsze rodzaje gruszek dla niemowlaka

  • Konferencja – delikatna, soczysta, słodka. Gdy dojrzeje, nie brązowieje, ale miąższ staje się bardzo szybko ciastowaty. Dobra do suszenia.
  • Wiliams – ma delikatny, rozpływający się w ustach miąższ. Soczysta, słodko-korzenna z typowym zapachem. Świetna na surowo, ale także na przetwory i do suszenia
  • Klapsa – jest bardzo smaczna, ma bardzo soczysty i smaczny miąższ, do jedzenia na surowo i na przetwory.
  • Komisówka – uważana za najsmaczniejszą z gruszek, ma duże owoce o wyśmienitym smaku.
  • Lukasówka – ma duże, jajowate owoce, biały, słodko-winny, aromatyczny miąższ.

Gruszki dla niemowlaka: przepisy

Mus z gruszek (od 7. miesiąca życia)

Składniki:

Zobacz także
  • Dojrzała, słodka gruszka (najlepsza będzie odmiana klapsa albo konferencja)

Przygotowanie: Gruszkę dokładnie umyj, obierz cienko ze skóry, usuń ogonek i gniazdo nasienne. Pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli jest miękka, wystarczy, że zgnieciesz ją widelcem na gładką papkę. Jeśli nie jest aż tak miękka, użyj blendera z ostrzem S. Tak przygotowany mus możesz podać dziecku. Możesz także podgrzać mus w garnku, w formie deseru na ciepło. Podawaj w temperaturze pokojowej.

Kaszka z aromatycznym musem gruszkowym (od 10. miesiąca)

Składniki:

  • 3 łyżki ulubionej kaszki dziecka (np. ryżowa, jaglana)
  • 200 ml wody
  • Gruszka
  • Cynamon

Przygotowanie: Do garnka wlej wodę i zagotuj ją. Do wrzącej wody dodaj kaszkę. Mieszaj energicznie aż do wchłonięcia się wody. Gruszkę dokładnie umyj, obierz cienko ze skóry, usuń ogonek i gniazdo nasienne. Pokrój ją na mniejsze kawałki i wrzuć na suchą patelnię. Duś gruszkę na patelni do momentu, aż się rozpadnie. Możesz dodać dwie łyżki wody, jeśli gruszka jest za mało soczysta – wówczas szybciej zrobi się z niej mus. Na koniec, dodaj do gruszki szczyptę cynamonu. Do miski wlej przygotowaną wcześniej kaszkę, a kaszkę przykryj aromatycznym, gruszkowym musem. Podawaj w temperaturze pokojowej.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama