Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
butelka do mleka
Panthermedia
Karmienie

Jak karmić butelką: 10 ważnych rad

Jak przygotować mleko dla niemowlęcia, jak wybrać butelkę, smoczek, skąd wiedzieć, czy dziecko jest głodne: nasz ekspert wyjaśnia.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Jeśli masz trudności z karmieniem dziecka piersią, zanim zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi i podanie mu sztucznego mleka, poradź się doświadczonej osoby – położnej, doradcy laktacyjnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, nie traktuj tego jak porażki – nowoczesne mieszanki są doskonałej jakości: twoje dziecko będzie rozwijać się zdrowo.

1. Wybierz dla noworodka odpowiedni smoczek i butelkę

Najlepszy jest tzw. smoczek anatomiczny, przypominający kształtem brodawkę, co ułatwia dziecku uchwycenie go. Dla noworodków polecane są smoczki o tzw. wolnym przepływie.
Chodzi o to, by mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko, gdyż dziecko może się zakrztusić. Smoczek powinien mieć też odpowietrzacz, by dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza. Jeśli niemowlę często miewa kolki, kup specjalną profilowaną butelkę.

2. Dla noworodka używaj wody dobrej jakości

Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana. Układ wydalniczy niemowlęcia jest bowiem jeszcze niedojrzały, nerki nie są w stanie przefiltrować zbyt dużej ilości związków mineralnych.
Możesz też używać wody oligoceńskiej (ale powinna być przechowywana w małych buteleczkach w lodówce, najwyżej przez jeden dzień, gdyż inaczej bardzo szybko namnażają się w niej chorobotwórcze bakterie). Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wszystko zależy od stanu wody i sieci wodociągowej: warto o to zapytać a najbliższej stacji sanepidu. Wodę powinnaś gotować przez 2–3 minuty.

3. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mieszanki dla noworodka

Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu. Dlatego trzeba je sporządzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Wsypuj dokładnie tyle mlecznego proszku, ile zaleca producent. Często rodzice niejadków wsypują go więcej, by ich dziecko było lepiej odżywione. To błąd! Zbyt skoncentrowane składniki nie będą prawidłowo przyswajane, mogą też spowodować biegunkę u niemowlęcia. Z kolei zbytnie rozcieńczanie mleka (tzn. wsypywanie za małej ilości proszku) nie jest dobrym sposobem na małego grubaska. Przez takie postępowanie dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

ulewanie u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?
Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.

Ulewanie w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka zdarza się często. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: najczęściej nie jest to choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku, zwłaszcza kiedy ulewa obficie lub chlustająco.  Spis treści: Ulewanie u niemowlaka: przyczyny Kiedy niemowlę przestaje ulewać Jak odróżnić ulewanie od wymiotów Ulewanie u niemowląt karmionych piersią Ulewanie u dziecka karmionego butelką Dziecko ulewa, co robić po karmieniu Dziecko ulewa często i obficie Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza Ulewanie u niemowląt: przyczyny Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi. Ulany pokarm może mieć różny wygląd: przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie, przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka. Kiedy niemowlę przestaje ulewać? N iedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może  utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia , czasem dłużej – do końca 6. miesiąca .  Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. Częste ulewanie lub ulewanie utrzymujące się dłużej niż do 12. miesiąca życia może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym , który trzeba diagnozować i...

jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie
Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką. Spis treści: Jak często karmić noworodka butelką? Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką? Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką? Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką? Jak często karmić noworodka butelką? Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić. Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny): 6:00 9:00 12:00 15:00 18:00 21:00 24:00 Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany   w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później). Ile mleka powinien wypijać noworodek...

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz