Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę wygina się do tyłu
Fotolia
Karmienie

Karmienie dziecka gdy mama wraca do pracy

Często młode mamy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Warto wtedy utrzymać karmienie piersią.

Coraz częściej młode mamy muszą wracać do pracy tuż po urlopie macierzyńskim. Warto wtedy utrzymać karmienie piersią. Podpowiemy Ci, co jeszcze możesz zrobić, by maluszkowi niczego nie zabrakło.

Nawet jeśli musisz spędzać w firmie wiele godzin dziennie, zrób wszystko, by utrzymać karmienie piersią. W tej sytuacji to dla Twojego maleństwa najlepsze rozwiązanie.

Odciąganie pokarmu

Jeśli nie możesz karmić dziecka w godzinach pracy (mało z nas ma to szczęście, że pracuje blisko domu), musisz odciągać pokarm. Rób to w ustronnym miejscu (to skandal, że zazwyczaj jedynym takim miejscem jest toaleta), używając odciągacza lub ściągając mleko ręcznie do wyparzonego naczynia (szklanego lub z atestowanego plastiku, koniecznie z zakrętką). Do pracy zabierz także tetrową pieluszkę, chusteczki i wkładki laktacyjne, by nie zabrudzić ubrania pokarmem. W sklepach z akcesoriami dla niemowląt można też kupić torby wyposażone we wszystko, czego będzie potrzebować karmiąca i pracująca mama.

Odciągnięte mleko przechowuj w specjalnych torebkach i wstawiaj do lodówki (może być turystyczna). Po powrocie do domu naczynie z pokarmem powinno trafić do chłodziarki (jeśli dziecko ma go wypić następnego dnia). Może tam stać do 5 dni, w zamrażalniku do 2 tygodni, a w osobnej zamrażarce nawet – 3 miesiące.

Rytm karmienia

Warto przygotować dla opiekunki plan dnia malucha (spisz go i powieś w widocznym miejscu). Dziecko przyzwyczaja się do pewnego rytmu, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Układ karmień maleństwa może wyglądać na przykład tak (pory posiłków zależą od tego, kiedy malec jest głodny):
1. Karmienie piersią przed wyjściem mamy do pracy.
2. Pokarm mamy podawany łyżeczką lub butelką.
3. Zupka jarzynowa lub kaszka.
4. Pokarm mamy.
5. Karmienie piersią po powrocie mamy z pracy.
6. Karmienie piersią przed snem.
7. Karmienia nocne.

By uniknąć błędów żywieniowych, ustal z opiekunką, że zupka ma być podana dziecku pod Twoją nieobecność, a nie tuż przed powrotem. Ostatnie karmienie musi się odbyć na 1-2 godziny przed końcem Twojej pracy. Syty maluch może bowiem pogardzić piersią pełną mleka. A to może prowadzić do zastoju pokarmu, czy zapalenia piersi.

Czytaj także: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt 2014!

Przed wyjściem do pracy nakarm dziecko piersią. Gdy wrócisz do domu, najpierw przytul i nakarm maleństwo. Czas spędzony w domu wykorzystaj na częste karmienia, by maluchowi zrekompensować swoją nieobecność. Licz się z tym, że dziecko w nocy może nadrabiać zaległości w ssaniu.

W dniach wolnych od pracy utrzymuj tygodniowy rytm karmień, ale nie odmawiaj dziecku piersi wtedy, gdy chce ssać. Wiele maluchów popija zupkę mlekiem z piersi lub zjada kaszkę zaraz po ssaniu. W tych dniach daj dziecku nacieszyć się swoją obecnością.

Co zrobić, gdy nie uda się utrzymać laktacji na wystarczającym poziomie? Nawet wtedy warto przystawiać dziecko do piersi, by dostawało choć trochę mleka mamy. Ustal z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, jaki rodzaj mleka modyfikowanego jest dla malca odpowiedni.

Przywileje karmiącej mamy

Warto je znać, bo przysługuje Ci płatna przerwa na karmienie (art. 187 Kodeksu Pracy). Przy sześciogodzinnym dniu pracy to 30 minut, a przy pracy powyżej 6 godzin dziennie – 2 razy po 30 minut lub raz 60 minut.

Konsultacja: Dr Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, mama pięciorga dzieci. Pracuje w Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, który mieści się w IMiD w Warszawie. Prowadzi kursy dla doradców laktacyjnych i jest zaangażowana w akcję „Szpital przyjazny dziecku”.
Zanotowała Joanna Kieniewicz-Górska

Zobacz też:  5 błędów pracujących mam

5 rad na: odstawienie dziecka od piersi [WIDEO]

Mama wraca do pracy
Fotolia
Karmienie
Karmiąca mama wraca do pracy - najczęstsze dylematy
Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

Jeszcze karmisz dziecko piersią, a za chwilę wracasz do pracy i zastanawiasz się, czy da się to sprawnie połączyć? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny. Ile pokarmu muszę odciągnąć, by wystarczyło na następny dzień? Trudno tu podać konkretną ilość w mililitrach (każda jest ważna). Przede wszystkim odciąganie pokarmu powinno się odbywać w pracy, np. co 3-4 godziny. Jego rytm powinien być zgodny z tym, jak często wcześniej przystawiałaś dziecko do piersi. Kiedy jesteś w domu, karm malucha piersią. Jeśli odciągniętego mleka nie wystarcza, w piątym miesiącu jedno karmienie możesz zastąpić posiłkiem bezmlecznym, np. kaszką bezglutenową, zupką, przecierem z jabłek. W szóstym i siódmym miesiącu mogą to już być dwa posiłki. Polecamy:   6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Zobacz także: 7. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Co najpierw wprowadzać do diety – zupkę, kaszkę czy posiłek owocowy? Korzystnie jest podawać jako pierwszy dodatkowy posiłek zupkę, a dopiero potem kaszkę lub przecier owocowy, by dziecko na początku nie przyzwyczajało się do słodkiego smaku. Jaką zupkę podać maluchowi? Może być gotowa – ze słoiczka, możesz też ugotować zupkę samodzielnie (tego samego dnia). Pierwsza zupk a powinna być dwuskładnikowa, np. z marchewki i ziemniaka z dodatkiem łyżeczki oliwy lub świeżego masła oraz dwóch łyżeczek kleiku ryżowego. Podaj ją w porze obiadowej, jako trzeci posiłek w ciągu dnia. Jeśli niemowlę zaakceptuje jej smak, po dwóch tygodniach dodaj do niej pietruszkę, a w następnym miesiącu dwie łyżeczki osobno gotowanego mięsa. Pierwszą zupkę (2-3 łyżeczki) podaj dziecku na kilka dni przed powrotem do pracy. Potem niania powinna przygotowywać porcję ok. 120-150 g. Jeśli dziecko nie będzie chciało jeść zupy...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz