niemowlę wygina się do tyłu
Fotolia
Karmienie

Karmienie dziecka gdy mama wraca do pracy

Często młode mamy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Warto wtedy utrzymać karmienie piersią.

Coraz częściej młode mamy muszą wracać do pracy tuż po urlopie macierzyńskim. Warto wtedy utrzymać karmienie piersią. Podpowiemy Ci, co jeszcze możesz zrobić, by maluszkowi niczego nie zabrakło.

Nawet jeśli musisz spędzać w firmie wiele godzin dziennie, zrób wszystko, by utrzymać karmienie piersią. W tej sytuacji to dla Twojego maleństwa najlepsze rozwiązanie.

Odciąganie pokarmu

Jeśli nie możesz karmić dziecka w godzinach pracy (mało z nas ma to szczęście, że pracuje blisko domu), musisz odciągać pokarm. Rób to w ustronnym miejscu (to skandal, że zazwyczaj jedynym takim miejscem jest toaleta), używając odciągacza lub ściągając mleko ręcznie do wyparzonego naczynia (szklanego lub z atestowanego plastiku, koniecznie z zakrętką). Do pracy zabierz także tetrową pieluszkę, chusteczki i wkładki laktacyjne, by nie zabrudzić ubrania pokarmem. W sklepach z akcesoriami dla niemowląt można też kupić torby wyposażone we wszystko, czego będzie potrzebować karmiąca i pracująca mama.

Odciągnięte mleko przechowuj w specjalnych torebkach i wstawiaj do lodówki (może być turystyczna). Po powrocie do domu naczynie z pokarmem powinno trafić do chłodziarki (jeśli dziecko ma go wypić następnego dnia). Może tam stać do 5 dni, w zamrażalniku do 2 tygodni, a w osobnej zamrażarce nawet – 3 miesiące.

Rytm karmienia

Warto przygotować dla opiekunki plan dnia malucha (spisz go i powieś w widocznym miejscu). Dziecko przyzwyczaja się do pewnego rytmu, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Układ karmień maleństwa może wyglądać na przykład tak (pory posiłków zależą od tego, kiedy malec jest głodny):
1. Karmienie piersią przed wyjściem mamy do pracy.
2. Pokarm mamy podawany łyżeczką lub butelką.
3. Zupka jarzynowa lub kaszka.
4. Pokarm mamy.
5. Karmienie piersią po powrocie mamy z pracy.
6. Karmienie piersią przed snem.
7. Karmienia nocne.

By uniknąć błędów żywieniowych, ustal z opiekunką, że zupka ma być podana dziecku pod Twoją nieobecność, a nie tuż przed powrotem. Ostatnie karmienie musi się odbyć na 1-2 godziny przed końcem Twojej pracy. Syty maluch może bowiem pogardzić piersią pełną mleka. A to może prowadzić do zastoju pokarmu, czy zapalenia piersi.

Czytaj także: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt 2014!

Przed wyjściem do pracy nakarm dziecko piersią. Gdy wrócisz do domu, najpierw przytul i nakarm maleństwo. Czas spędzony w domu wykorzystaj na częste karmienia, by maluchowi zrekompensować swoją nieobecność. Licz się z tym, że dziecko w nocy może nadrabiać zaległości w ssaniu.

W dniach wolnych od pracy utrzymuj tygodniowy rytm karmień, ale nie odmawiaj dziecku piersi wtedy, gdy chce ssać. Wiele maluchów popija zupkę mlekiem z piersi lub zjada kaszkę zaraz po ssaniu. W tych dniach daj dziecku nacieszyć się swoją obecnością.

Co zrobić, gdy nie uda się utrzymać laktacji na wystarczającym poziomie? Nawet wtedy warto przystawiać dziecko do piersi, by dostawało choć trochę mleka mamy. Ustal z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, jaki rodzaj mleka modyfikowanego jest dla malca odpowiedni.

Przywileje karmiącej mamy

Warto je znać, bo przysługuje Ci płatna przerwa na karmienie (art. 187 Kodeksu Pracy). Przy sześciogodzinnym dniu pracy to 30 minut, a przy pracy powyżej 6 godzin dziennie – 2 razy po 30 minut lub raz 60 minut.

Konsultacja: Dr Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, mama pięciorga dzieci. Pracuje w Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, który mieści się w IMiD w Warszawie. Prowadzi kursy dla doradców laktacyjnych i jest zaangażowana w akcję „Szpital przyjazny dziecku”.
Zanotowała Joanna Kieniewicz-Górska

Zobacz też:  5 błędów pracujących mam

5 rad na: odstawienie dziecka od piersi [WIDEO]

Mama wraca do pracy
Fotolia
Karmienie
Karmiąca mama wraca do pracy - najczęstsze dylematy
Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

Jeszcze karmisz dziecko piersią, a za chwilę wracasz do pracy i zastanawiasz się, czy da się to sprawnie połączyć? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny. Ile pokarmu muszę odciągnąć, by wystarczyło na następny dzień? Trudno tu podać konkretną ilość w mililitrach (każda jest ważna). Przede wszystkim odciąganie pokarmu powinno się odbywać w pracy, np. co 3-4 godziny. Jego rytm powinien być zgodny z tym, jak często wcześniej przystawiałaś dziecko do piersi. Kiedy jesteś w domu, karm malucha piersią. Jeśli odciągniętego mleka nie wystarcza, w piątym miesiącu jedno karmienie możesz zastąpić posiłkiem bezmlecznym, np. kaszką bezglutenową, zupką, przecierem z jabłek. W szóstym i siódmym miesiącu mogą to już być dwa posiłki. Polecamy:   6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Zobacz także: 7. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku Co najpierw wprowadzać do diety – zupkę, kaszkę czy posiłek owocowy? Korzystnie jest podawać jako pierwszy dodatkowy posiłek zupkę, a dopiero potem kaszkę lub przecier owocowy, by dziecko na początku nie przyzwyczajało się do słodkiego smaku. Jaką zupkę podać maluchowi? Może być gotowa – ze słoiczka, możesz też ugotować zupkę samodzielnie (tego samego dnia). Pierwsza zupk a powinna być dwuskładnikowa, np. z marchewki i ziemniaka z dodatkiem łyżeczki oliwy lub świeżego masła oraz dwóch łyżeczek kleiku ryżowego. Podaj ją w porze obiadowej, jako trzeci posiłek w ciągu dnia. Jeśli niemowlę zaakceptuje jej smak, po dwóch tygodniach dodaj do niej pietruszkę, a w następnym miesiącu dwie łyżeczki osobno gotowanego mięsa. Pierwszą zupkę (2-3 łyżeczki) podaj dziecku na kilka dni przed powrotem do pracy. Potem niania powinna przygotowywać porcję ok. 120-150 g. Jeśli dziecko nie będzie chciało jeść zupy...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj