odstawianie od piersi
Adobe Stock
Mama

​Jak zatrzymać laktację – naturalne i farmakologiczne metody

Jak zatrzymać laktację – to często zadawane pytanie przez mamy, które chcą zakończyć karmienie. Co robić, gdy piersi wciąż są pełne mleka? Podajemy skuteczne sposoby na zahamowanie produkcji pokarmu.
Edyta Brala
Edyta Brala
Konsultacja merytoryczna

Jak zatrzymać laktację? Przekonać malucha, aby nie pił twojego mleka, to jedno, a przekonać twój organizm, żeby go nie produkował – to drugie. Najlepsze dla dziecka i karmiącej mamy jest naturalne hamowanie laktacji. Jeżeli mama podjęła decyzję o zakończeniu naturalnego karmienia, może powoli wydłużać odstępy między poszczególnymi karmieniami piersią. Ale to nie wszystko. Sprawdź, jak jeszcze możesz sobie pomóc. 

Spis treści: 

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby na zmniejszenie laktacji

Laktację najlepiej zatrzymywać stopniowym zmniejszaniem liczby karmień. Gwałtowne zaprzestanie karmienia może spowodować zastój pokarmu i powikłania w postaci np. zapalenia piersi. Nie jest też odpowiednie dla dziecka.

Przy stopniowym zmniejszaniu liczby karmień dziecko rzadziej ssie pierś, co przekłada się na mniejszą ilość wytwarzanego mleka. Z dnia na dzień w piersiach będzie mniej pokarmu. Oczywiście należy uzupełnić dietę dziecka o dodatkowe posiłki. Jedzenie, które wypadło z grafiku karmienia naturalnego, należy zastąpić innym.

Tradycyjne metody zatrzymania laktacji, chociaż są skuteczne, wymagają czasu, aby pojawiły się ich efekty. Najlepiej postępuj w ten sposóbodciągnij pokarm, jeżeli dojdzie do przepełnienia piersi, ale nie opróżniaj ich do końca. Odciąganie pokarmu, chociaż chwilowo przynosi ulgę, to jednak pobudza laktację, więc nie jest najlepszą metodą. Rób to tylko w sytuacji, jeżeli zakończaniu laktacji towarzyszy zapalenie piersi. Możesz w takim przypadku zastosować okłady z białej kapusty oraz zimne okłady na całe piersi, na około 15-20 minut.

Do odciągania pokarmu przyda się laktator ręczny - oto kilka jego propozycji, w dobrej cenie:

 

Laktacja powstaje wskutek pobudzania brodawki sutkowej kobiety oraz kanalików mlekowych gruczołu piersiowego w trakcie ssania piersi przez dziecko. Jeżeli będzie się to zdarzało coraz rzadziej, pokarm stopniowo zacznie zanikać. 

Herbatka ziołowa na zatrzymanie laktacji

Aby zatrzymać laktację, możesz:

  • pić napary z mięty lub szałwii, około 3-4 saszetki dziennie,
  • dodawać świeżą szałwię do sałatek czy innych dań,
  • możesz również przyjmować ​szałwię w formie tabletek. 


Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać płynów, gdyż to na pewno nie wpłynie na zahamowanie laktacji, a może tylko ci zaszkodzić. Warto natomiast ograniczyć napoje, które mogą pobudzać laktację, czyli np. herbatki ziołowe zawierające anyż, koper włoski lub kminek.

Nie bandażuj piersi! W ten sposób możesz doprowadzić do stanu zapalnego i pojawienia się bolesnych guzków. Pokarm przecież nadal się produkuje! 

Tabletki na zatrzymanie laktacji

Jeżeli zależy ci na tym, aby laktacja ustała szybciej, powinnaś pójść do ginekologa. Jednym z leków hamujących laktację jest Bromergon, który hamuje wydzielanie prolaktyny, a w efekcie wpływa na zmniejszenie laktacji. Jednak badania naukowe nie potwierdziły jego 100-procentowej skuteczności. Biorąc pod uwagę skutki uboczne (może dojść do zaburzenia cyklu miesiączkowego, zawrotów głowy, wahania nastrojów) większość specjalistów go odradza. 

Lekarz może także przepisać Bromocorn, Dostinex, Parlodel, Norprolac. Zmniejszają one produkcję hormonu przysadki mózgowej – prolaktyny, pobudzającej laktację. Podaje się je zazwyczaj w postaci tabletek do ssania.

Omów z lekarzem możliwość zastosowania tabletek hamujących laktację i rozważ wszystkie za i przeciw, pamiętając, że żaden lek nie jest całkiem obojętny dla zdrowia.

Wraz z rozpoczęciem przyjmowania lekarstw przeciwlaktacyjnych zaleca się zaprzestanie karmienia piersią. 
Nie zaczynaj odstawienia dziecka od piersi w trudnym dla niego momencie, gdy np. maluch ząbkuje lub choruje. W takich sytuacjach dziecko szczególnie potrzebuje bliskości z mamą. 

Zatrzymanie laktacji - jak długo zanika pokarm w piersiach?

Gdy kobieta przestaje z wyboru karmić piersią, laktacja zanika stopniowo, także wtedy, gdy przyjmuje się herbatki czy leki na zatrzymanie laktacji. Proces hamowania wytwarzania produkcji mleka trwa od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie piersi mogą być napięte i twarde. Można te dolegliwości łagodzić okładami z kapusty lub masażem pod ciepłym prysznicem. Za normę uznaje się wypływanie niewielkich ilości mleka po ściśnięciu brodawki sutkowej nawet do kilku miesięcy po zakończeniu karmienia.

Gdy mleko samoistnie wycieka z piersi jeszcze kilka tygodni po odstawieniu dziecka, a piersi są bolesne, twarde i wyczuwalne są w nich guzki (zastój mleka), najlepiej wybrać się na konsultację lekarską.

Zobacz też: 

ciąża, kobieta, mama, piersi
Zdrowie w ciąży
Laktacja w ciąży
Oswajasz się dopiero z myślą o karmieniu piersią, a tu niespodzianka. Coś już wypłynęło. Ale co? I czy to powód do niepokoju?

Od początku ciąży twój biust zaczął się zmieniać i ta zmiana na pewno cię satysfakcjonuje. Wreszcie kształty wybujały. Ale na tym nie koniec. Piersi stały się bardziej tkliwe, czasem nawet bolą (warto uprzedzić o tym swojego partnera), a pod skórą uwidoczniły się naczynia krwionośne. To efekt działania na twój organizm hormonów, które przygotowują biust do laktacji. Za ich sprawą w połowie ciąży mogą się pojawić bardzo wyraźne znaki tego, że niedługo zaczniesz karmić – kropelki płynu, który najwyraźniej pochodzi z twoich piersi. Zwykle budzą one niepokój ciążowych debiutantek. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Co to jest? Przezroczysta lub żółtawa wydzielina z piersi to siara , czyli tzw. pierwsze mleko. Inaczej nazywana jest też colostrum. Tuż po porodzie będziesz nią karmić swoje dziecko, do czasu gdy pojawi się prawdziwy pokarm. Zwykle piersi zaczynają go wytwarzać w trzeciej dobie po przyjściu dziecka na świat.   Jak dużo tego wypłynie? Nie martw się – niewiele. W ciąży piersi produkują po kilka kropelek siary. Pojawia się ona samoistnie, najczęściej w nocy. Ale lekkie zawilgocenie możesz poczuć także pod wpływem silnych przeżyć lub w wyniku masowania brodawek, np. w kąpieli czy gdy wcierasz balsam. Jak sobie z tym radzić? W obawie przed demaskującymi problem plamkami na bluzce możesz używać wkładek laktacyjnych. Nosi się je w staniku. Przydadzą ci się również później – po porodzie, gdy zaczniesz karmić dziecko. Wtedy niekontrolowane wycieki z piersi staną się normą. Poznaj: 8 gadżetów, które ułatwią ci karmienie piersią  

dziecko ssie pierś
Fotolia
Karmienie
Laktacja: jak zwiększyć (a jak zmniejszyć) ilość mleka? Wszystko, co musisz wiedzieć o laktacji!
Doradcy laktacyjni przekonują, że niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko. Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało. Są też sposoby na zmniejszenie laktacji, gdy grozi ci nawał mleczny lub chcesz przestać karmić piersią.

Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną . Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Dlaczego laktacja jest za mała? Zdarza się, że mleka w piersiach jest za mało. Zdarza się tak np. początkowo po cesarskim cięciu. Również przemęczenie, zdenerwowanie, stres mamy hamują wydzielanie prolaktyny i oksytocyny, dlatego mleka może być za mało. Powodem małej laktacji jest też nieprawidłowy sposób przystawiania dziecka do piersi , nieprawidłowy sposób ssania przez dziecko, zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi. W 2-3. tygodniu życia dziecka, w 6. tygodniu oraz w 3. miesiącu zdarzają się tzw. kryzysy laktacyjne . Dziecko zaczyna intensywniej rosnąć, potrzebuje więc większej ilości pokarmu, dlatego laktację trzeba zwiększyć. Zobacz także: Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi Jak zwiększyć laktację Jak zwiększyć laktację? Likwidując przyczyny zbyt małej ilości mleka w piersiach. Karm częściej piersią. Najlepszym sposobem, by pobudzić pęcherzyki mleczne do wytwarzania większej ilości pokarmu, jest częstsze przystawianie dziecka i pozwalanie mu ssać tak często, jak ma ochotę. W przypadku noworodka karmienia nie powinny odbywać się rzadziej niż co 3 godziny w dzień i co 6 w nocy. Zaleca się, by na jeden dzień położyć się razem z dzieckiem do łóżka i pozwolić mu ssać nawet co pół godziny. Karm w nocy. Nocne karmienie jest bardzo ważne: organizm wydziela wówczas więcej prolaktyny , a więc pokarmu w piersiach jest więcej.   Zwróć uwagę na prawidłowe przystawienie do piersi oraz na to, czy...

Wkładki laktacyjne
AdobeStock
Karmienie
Wkładki laktacyjne: jakie wkładki wybrać? [RANKING]
Wkładki laktacyjne to przydatny gadżet dla karmiącej mamy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Można wybrać wkładki jednorazowe, wielorazowe lub silikonowe. Wiele mam zastanawia się jednak, jakie wkładki są najlepsze. Stworzyliśmy ranking popularnych wkładek laktacyjnych: wygodnych, skutecznych i tanich.

Wkładki laktacyjne chronią wrażliwe piersi przed otarciami, a ubranie przed przemoczeniem. Takie wkładki to obowiązkowy punkt w wyprawce do szpitala dla mamy . Wygodne wkładki laktacyjne mogą się także przydać pod koniec ciąży, gdy w piersiach pojawia się już mleko. Wybór wkładek jest jednak niemały, warto więc wiedzieć, czym różnią się wkładki wielorazowe od jednorazowych, i które są najlepsze. Wkładki laktacyjne: co to? Wkładki laktacyjne to bawełniane, materiałowe lub silikonowe krążki, które wkłada się do biustonosza. Dzięki wkładkom karmiąca mama może poczuć się bardziej komfortowo, bo mleko nie brudzi ubrania. Wkładki powinny być przewiewne i nie pozostawiać włókien bawełny na piersiach. Większość wkładek laktacyjnych posiada samoprzylepne paski, dzięki którym wkładka nie przesuwa się w biustonoszu. Warto wiedzieć, że istnieją wkładki w wersji na dzień i na noc (bardziej chłonne). Uwaga na wkładki zawierające plastik: choć zapobiegają przeciekaniu, nie są zdrowe dla piersi, bo nie przepuszczają powietrza i sprzyjają infekcjom. Wkładki laktacyjne jednorazowe Wkładki laktacyjne jednorazowe to tradycyjne wkładki bardzo popularne wśród mam. Mają kształt wyprofilowanych krążków. Zazwyczaj zrobione są ze sprasowanej bawełny, niektóre w środku mają wkład żelujący, dzięki któremu wkładka jest bardziej chłonna. Wkładki mogą różnić się wielkością i grubością, a także wyprofilowaniem. Warto przetestować różne i sprawdzić, które najbardziej ci pasują.   Wkładki laktacyjne wielorazowe Wkładki laktacyjne wielorazowe to ekologiczna alternatywa dla wkładek jednorazowych, które generują dużo odpadów. Wkładki wielorazowe są wykonane z materiału, można je prać w pralce. Niestety zdarza się, że wkładki wielorazowe nie są wystarczająco chłonne i podrażniają brodawki . Z pewnością jednak sprawdzą się u kobiet z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj