Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.
- Dominika Bielas
Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką.
Spis treści:
- Jak często karmić noworodka butelką?
- Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką?
- Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką?
- Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym
- Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka
- Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką?
- Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką?
Jak często karmić noworodka butelką?
Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić.
Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką?
Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny):
- 6:00
- 9:00
- 12:00
- 15:00
- 18:00
- 21:00
- 24:00
Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później).
Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką?
Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:
Uwaga! Podane ilości mleka dla noworodka są orientacyjne. Każde dziecko ma nieco inny apetyt. Dlatego jeśli karmisz noworodka butelką, policz, ile w sumie zjada w ciągu dnia i sprawdź, jak przybiera na wadze. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą. Umów się na teleporadę lub e-wizytę .
Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym
- Nigdy nie podawaj większej lub mniejszej ilości proszku, niż wskazano na opakowaniu. Ważna w karmieniu noworodka butelką jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego dla noworodka nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, kolkę, biegunkę u niemowlaka.
- Pamiętaj o odpowiednich proporcjach. Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej.
- Mleko powinno być świeże: najlepiej przygotowywać mieszankę na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że dziecko nie jest głodne albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny, potem trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem.
- Pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu butelki. Zarówno smoczek, i jak i butelka powinny być regularnie sterylizowane.
- Co kilka minut rób przerwy w trakcie karmienia. Podczas picia mleka z butelki noworodek połyka nie tylko mleko, ale także powietrze. Powoduje to uczucie sytości, jeszcze nim dziecko wypije porcję mieszanki. Potrzymaj je w pozycji półpionowej, by odbiło mu się połknięte powietrze, a potem raz jeszcze zaproponuj butelkę. Przerwij też karmienie co jakiś czas, jeśli dziecko pije szybko – niech odpocznie i połknie to, co ma w buzi. Pamiętaj też, że dzieci, które mają zatkany nos (w pierwszych tygodniach życia zdarza się to często), nie mogą jeść i oddychać równocześnie – w takim przypadku także potrzebne są przerwy w karmieniu butelką.
Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka
W trakcie karmienia butelką trzymaj noworodka w ramionach – w ten sposób zaspokoisz nie tylko głód fizyczny, ale i głód czułości (dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą!). Będziesz też mogła kontrolować pozycję główki dziecka. Odpowiednia pozycja do karmienia noworodka butelką jest bardzo ważna. O czym należy pamiętać?
- Nigdy nie podawaj mleka dziecku leżącemu płasko, bo istnieje niebezpieczeństwo, że się zachłyśnie.
- Jeśli będziesz zmieniać ręce w trakcie karmienia, dasz dziecku szansę obserwowania otoczenia z różnych perspektyw.
- Butelkę przechyl tak, by mleko wypełniło smoczek. Gdy trzymasz ją zbyt poziomo, częściowo wypełnia ją powietrze – to prowadzi do powstania dolegliwości związanych z kolką.
- W zapobieganiu połykania powietrza dobrym rozwiązaniem może być również butelka antykolkowa.
Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką?
Płacz w czasie karmienia to sygnał, że maluszkowi coś przeszkadza. Nie dawaj mu wówczas mleka na siłę, ale postaraj się znaleźć przyczynę płaczu.
- Jeśli dziecko płacze w czasie karmienia butelką, powodem może być to, że mleko wypływa zbyt szybko (dziecko wtedy nie nadąża z oddychaniem podczas jedzenia). Spróbuj podać butelkę z innym modelem smoczka.
- Problem może być związany ze zbyt dużym otworem smoczka. Sprawdź to, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając kilka razy. Mleko powinno wyciekać małą strużką, a potem kroplami, a nie ciurkiem.
- Dziecko może też zirytować to, że mleko zupełnie nie leci. Kiedy otwór w smoczku jest za mały lub nakrętka za mocno dokręcona, w środku wytwarza się próżnia i to hamuje jego wypływ. Nie poszerzaj sama dziurki w smoczku nożyczkami lub igłą – smoczek podczas ssania może się rozpaść, co niesie ryzyko zakrztuszenia się dziecka. Lepiej po prostu kup większy model.
- Jeśli dziecko wypluwa smoczek po wypiciu porcji mleka, to sygnał, że musi mu się odbić. Jeżeli potem też nie chce ssać, posiłek uznaj za skończony.
Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką?
Mleko modyfikowane można podawać noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom – przeznaczenie konkretnych mieszanek poznasz po oznaczeniach na opakowaniach: na puszkach z mlekiem dla noworodków i dzieci do 6. miesiąca życia widnieje cyfra 1. To tzw. mleko początkowe, którego skład jest dostosowany do potrzeb dzieci od urodzenia (zawierają m.in. mniej żelaza niż mleka następne). Dobrze, jeśli mleko dla noworodka ma również w składzie kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki.
- Jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, wybierz mleko z oznaczeniem HA.
- Jeśli noworodek często ulewa, kup mleko antyrefluksowe oznaczone symbolem AR.
Wybór mleka dla noworodka skonsultuj z pediatrą.
Zobacz także:
- Kozie mleko modyfikowane zamiast krowiego?
- Do kiedy dawać dziecku mleko modyfikowane?
- Krople na kolkę – czy są bezpieczne?