Reklama

Mleko mamy - magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka. Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia, chociaż w 90 procentach składa się z wody. Pozostałe 10 procent to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Najnowsze badania pokazują, że w mleku mamy znajdują się komórki macierzyste, działające jak wewnętrzny system naprawczy w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Reklama

Dlaczego kobiecy pokarm jest bezcenny?

Tłuszcze zawarte w kobiecym mleku (około 5 procent) dostarczają dziecku energii oraz biorą udział w procesie rozwoju mózgu. Węglowodany (ok. 7 procent), głównie laktoza, poza dostarczaniem energii, kształtuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Białko natomiast reguluje procesy biochemiczne w organizmie, w tym reguluje gospodarkę hormonalną. Pozostałe 0,2 procent to składniki mineralne i witaminy: sód, potas, wapń, magnez i inne, poza witaminą K, którą trzeba suplementować w pierwszym miesiącu życia dziecka. Mleko kobiece dodatkowo zawiera specjalne enzymy, które pomagają w trawieniu mleka.
Bardzo ważnym składnikiem pokarmu kobiecego są tzw. czynniki wzrostowe: – Są to substancje obecne wyłącznie w mleku kobiecym, nie ma ich w żadnej innej mieszance i mleku sztucznym, czyli pochodzącym z mleka krowiego. Czynniki wzrostowe sterują rozwojem organizmu w życiu płodowym i powodują, że organizm różnicuje się w różnorodne tkanki i narządy. Potem w pokarmie kobiecym czynniki te są ważne dla rozwoju i wzrastania noworodka głównie wcześniaków i powodują, że ten niedojrzały organizm nadal się rozwija po urodzeniu, korzystając właśnie z tych czynników wzrostowych, które pomagają w rozwoju mózgu, komórek mięśniowych, komórek tkanki łącznej, różnych narządów i układów – mówi dr Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

Polecamy: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne

Jakie korzyści czerpie noworodek karmiony mlekiem mamy?

Dzieci od urodzenia karmione mlekiem mamy, unikają w okresie noworodkowym wielu chorób infekcyjnych. Dzieje się tak za sprawą niezwykle cennych wartości odżywczych zawartych w mleku mamy. Ostatnio przeprowadzone badania Foteini Hassiotou z Uniwersytetu Zachodniej Australii udowodniły, że mleko mamy zawiera komórki macierzyste, które przenikają do krwiobiegu, a następnie do konkretnych narządów, gdzie przekształcają się w inne komórki, np. neurony. Dziennie dziecko przyjmuje miliardy takich komórek.
Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują w okresie noworodkowym i rzadziej łapią infekcje, zaś w późniejszych latach unikają chorób przewodu pokarmowego, cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych.
– Stan zdrowia dzieci karmionych pokarmem kobiecym w okresie wczesnego dzieciństwa jest lepszy i te korzyści rozwijają się na cały okres życia człowieka. Nie tylko w okresie noworodkowym i niemowlęcym, ale również w wieku dorosłym. Może warto też wspomnieć, że korzyści z karmienia odnoszą również mamy tych dzieci, a więc kobiety karmiące. Zmniejsza się ryzyko zachorowań na raka piersi, w ogóle na chorobę nowotworową. Kobiety te unikają również chorób układu kostnego, a więc osteoporozy w życiu dorosłym. Stąd ważna jest długotrwała laktacja dla zdrowia i życia mam tych dzieci, co jest dla nas niemniej ważne od zdrowia dzieci – mówi dr Maria Wilińska.

Polecamy: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem [CMS_PAGE_BREAK]

Co robić, gdy dziecko nie może być karmione mlekiem mamy?

Kiedy mama z różnych przyczy nie może karmić dziecka, np. gdy dziecko trafia do szpitala, ważne, żeby spożywało kobiecy pokarm. Taką możliwość daje mleko z banku mleka kobiecego. Mleko to jest poddane bardzo szczegółowej procedurze pasteryzacji i kontroli jakości. Jest bezpieczne, zdrowe, jałowe, nie niesie ryzyka przeniesienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych od dawczyni. Każda kobieta, która chce być dawczynią mleka przechodzi bardzo skrupulatne badania, jest też odpowiednio przygotowywana do procesu oddawania mleka do banku mleka.
– Mleko to ma może nieco mniejszą wartość, ponieważ pasteryzacja zmniejsza stężenie niektórych składników aktywnych, ale nadal jest to mleko niezwykle wartościowe, bo przede wszystkim swoiste gatunkowo, a więc ludzkie, zachowuje ono część składników immunologicznie czynnych, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie przez dziecko z tych dobroczynnych właściwości mleka niemal tak jak od własnej mamy. Równolegle do procesu karmienia mlekiem z banku mleka staramy się, my lekarze, pielęgniarki, zespoły neonatologiczne mobilizować mamę do laktacji jak najwcześniej tak, aby jak najszybciej możliwa była podaż pokarmu własnej mamy – mówi dr Maria Wilińska.

Zobacz wypowiedź dr Marii Wilińskiej o zaletach karmienia piersią:

Źródło: Newseria

Reklama

Zobacz także: Mało znane właściwości mleka kobiecego

Reklama
Reklama
Reklama