Patison pochodzi z Ameryki Południowej. Początkowo uprawiano go jedynie jako roślinę ozdobną ze względu na niezwykły kształt. Patison świetnie prezentuje się na talerzu, a poza tym ma delikatny smak i aromat. Barwa jego skórki i miąższu zależy od odmiany – jest kremowa lub jasnozielona.

Reklama

Co dobrego w patisonie?

Podobnie jak inne warzywa z rodziny dyniowatych patison zawiera witaminy C, z grupy B oraz składniki mineralne, m.in. sporo potasu, wapnia, magnezu, a także fosforu, żelaza. To lekkostrawne i smaczne warzywo. Zawiera też niewiele kalorii - tylko 17 kcal/100g. Reguluje pracę układu trawiennego oraz przemianę materii.

Czy karmiąca mama może jeść patisona?

Tak, patison to dobre warzywo dla karmiącej mamy. Jest łatwostrawny i niskokaloryczny. Nie ma ograniczeń w jego jedzeniu innych niż umiar i zdrowy rozsądek.

Zobacz też: 22 rady, dzięki którym polubisz karmienie piersią

Kiedy jest najlepszy sezon na patisona?

Świeże patisony są dostępne od lipca do października. Poza sezonem spotyka się też w sklepach patisony marynowane w słoikach.

Reklama
Zobacz także

Jak jeść patisona?

Młode owoce patisona można dodawać do sałatek, starsze dusić, dodając do mięsnego gulaszu czy leczo. Patisona można też faszerować, np. mięsnym, grzybowym lub warzywnym farszem. Po pokrojeniu na podłużne kawałki można też z patisona zrobić frytki - najlepiej pieczone w piekarniku. Nadaje się też do marynowania.

Reklama
Reklama
Reklama