Karmienie piersią chroni w przyszłości dziecko przed nadwagą, otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami serca, osteroporozą, nadciśnieniem. Lista chorób, przed którymi chroni karmienie piersią, stale się wydłuża. Badania naukowe pokazują, że są pewne okresy krytyczne, kiedy sposób żywienia ma wpływ na zdrowie przez długie lata: programuje jego przyszłość.
Po urodzeniu najlepsze, co możesz dla swojego dziecka zrobić, to karmić piersią.

Reklama

Karmieniu piersią nie dorówna mleko z butelki

Karmienie piersią najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia - twierdzą naukowcy. Chociaż sztuczne mieszanki są coraz lepsze, to jednak żadne mleko z butelki nie dorówna składem mleku mamy. W kobiecym pokarmie znajdują się składniki, których nie da się dodać do mieszanki w butelce. Dziecko dostanie je tylko wówczas, gdy karmisz je piersią.
- W kobiecym pokarmie znajduje się ponad 200 substancji biologicznie aktywnych, przeciwinfekcyjnych, enzymy, hormony, cytokiny, czynniki wzrostu - mówi prof. Wanda Furmaga-Jabłońska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W kobiecym pokarmie naukowcy odnajdują coraz więcej składników, które mają wpływ na zdrowie dziecka nawet w dalekiej przyszłości.

Karmienie piersią: korzyści dla niemowlęcia

Karmienie piersią ma wpływ na zdrowie niemowlęcia: niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują, rzadziej zapadają na infekcje dróg oddechowych, rzadziej mają alergię i astmę.
Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę typu 1. Z najnowszych badań wynika, że dzieci zagrożone cukrzycą typu 1 pijące mieszanki zawierające białka mleka krowiego, mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Karmienie piersią jest bardzo ważne, bo w Polsce liczba zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci rośnie najszybciej w Europie!

Zobacz także

Czytaj też: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci.

Zawarty w kobiecym pokarmie trypofan (rodzaj białka) poprawia zdolności intelektualne dziecka. Laktoferryna (inne białko) poprawia przyswajanie żelaza, co nie tylko zapobiega anemii u niemowlęcia, ale też poprawia IQ dziecka.
Kwasy omega-3 zawarte w kobiecym pokarmie budują strukturę mózgu, mają też wpływ na rozwój mowy, zapobiegają alergii, dysleksji, ADHD.

Reklama

Karmienie piersią: korzyści po latach

- Z wielu badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika, że karmienie piersią przynosi korzyści po latach. Karmienie piersią poprawia zdolności poznawcze dziecka, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, zmniejsza ciśnienie tętnicze, zmniejsza o 25 proc. ryzyko nadwagi - mówi prof. Piotr Socha, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zawarte w kobiecym pokarmie glikoproteiny mają korzystny wpływ na masę kostną dziecka, a w przyszłości zapobiegają osteoporozie.
W kobiecym pokarmie znajdują się optymalne proporcje białka, a najnowsze badania wskazują, że za duża ilość białek może zwiększać ryzyko otyłości.
- Nadmiar białka może też powodować trwały przerost nerek, co w przyszłości może prowadzić do nadciśnienia - dodaje prof. Socha.
Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na to, że karmienie piersią jest dla niemowlęcia najlepsze i że warto przeżyć nieprzespane noce, poranione brodawki, zastój pokarmu i brak pokarmu. Po to, by jak najdłużej karmić piersią.

Reklama
Reklama
Reklama