Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie

Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć.

Spis treści:

Przepis na lemoniadę pietruszkową - źródło żelaza dla kobiet w ciąży

Co to jest anemia u niemowlaka?

Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia.

Skutki anemii u niemowlaka

Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem!

Anemia u niemowlaka: przyczyny

Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla.

Niedokrwistość fizjologiczna

W pierwszym roku życia dziecko potrzebuje najwięcej żelaza. W tym czasie malec bardzo szybko rośnie – potraja masę urodzeniową! Zdarza się, że następuje wówczas dysproporcja między zbyt szybkim przybieraniem na wadze a zbyt małą ilością żelaza w diecie. Zwykle pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia u niemowląt pojawia się tzw. anemia fizjologiczna (niedokrwistość fizjologiczna). To naturalny proces, który rzadko wymaga leczenia czy podawania dziecku preparatów żelaza. Mimo to należy kontrolować u niemowląt poziom żelaza, zwłaszcza jeśli są karmione naturalnie.

W drugim półroczu życia dziecko musi już dostawać produkty bogate w żelazo, takie jak żółtko, różne gatunki mięsa (mięso zawiera dużo żelaza hemowego) oraz zielone warzywa, np. brokuły, szpinak, zielony groszek.

Anemia u wcześniaków

Niedokrwistość częściej występuje u wcześniaków niż u niemowląt urodzonych w terminie. Dzieje się tak, ponieważ w trzecim trymestrze życia płodowego dziecko gromadzi żelazo, które wykorzysta w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Im krócej więc trwa ciąża, tym mniej zapasów tego pierwiastka.

Dzieci, które powinny od drugiego miesiąca życia przez wiele tygodni (do ok. 12. miesiąca życia) dostawać preparaty żelaza, to także:

  • maluszki urodzone ze zbyt małą masą ciała,
  • bliźniaki i wieloraczki,
  • dzieci urodzone niedługo po starszym rodzeństwie (np. w odstępie roku),
  • dzieci mam, u których stwierdzono anemię w ciąży,
  • noworodki z silną lub przedłużającą się żółtaczką.


Preparaty z żelazem wydawane są na receptę.

Anemia u niemowlaka: objawy

Anemia u niemowlaka nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Dziecko nie od razu musi być blade i apatyczne. Początkowo jedynym objawem świadczącym o chorobie może być gorszy apetyt i wolniejsze przybieranie na wadze. 

Niemowlę z anemią:

  • bywa blade,
  • jego śluzówki są jaśniejsze niż zwykle,
  • ma kłopoty ze snem,
  • nie ma apetytu,
  • jest apatyczne,
  • jest bardziej podatne na infekcje.


Jeśli taki stan trwa długo, anemia może spowolnić rozwój psychomotoryczny dziecka. Jeśli zauważysz u swojego niemowlaka takie objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza i zrób badania krwi pod kątem anemii.

Jak rozpoznać anemię u niemowlaka?

Diagnozę stawia lekarz po wykonaniu badania krwi. Normy dotyczące wyników badań krwi u dzieci zawsze interpretuje się w odniesieniu do ich wieku. U noworodków poziom hemoglobiny jest wysoki (ok. 19 g/dl). Około 3-6 miesiąca życia poziom hemoglobiny fizjologicznie się obniża. Dziecko wchodzi wówczas w tzw. okres anemii fizjologicznej. Hemoglobina może obniżyć się wówczas nawet do 9-10 g/dl. W wieku od 6 miesięcy do 2 lat najniższa prawidłowa wartość hemoglobiny u dziecka wynosi ok. 11 g/dl, a do wieku dojrzewania – 11,5 g/dl.

Anemia u niemowląt: leczenie

Na anemię lekarz przepisuje zazwyczaj dziecku żelazo w syropie lub kropelkach (na receptę). Lek należy podawać maluchowi przez ok. 2-3 miesiące. W zależności od rodzaju preparatu specjalista może dodatkowo przepisać dziecku witaminę C, kwas foliowy i/albo witaminę B6.

To mit, że leki na niedokrwistość mogą uszkadzać zęby. Jedynie wtedy, gdy będą mieć kontakt ze szkliwem, mogą spowodować przebarwienia. By tego uniknąć, niemowlę po przyjęciu leku powinno więc dostać wodę do popicia (starsze dziecko musi dokładnie wypłukać usta).

Uwaga: nadmiar żelaza może być dla niemowlęcia szkodliwy! Preparaty żelaza można podawać dziecku tylko na zlecenie lekarza, bo jego nadmiar wywołuje biegunkę, a nawet zatrucie. Nie przedawkujesz jednak żelaza, podając malcowi bogate w nie pokarmy.

Dieta przy anemii u niemowląt

Ogromną rolę przy anemii u niemowlaka odgrywa także dieta. Nawet niewielki dodatek mięsa do posiłku składającego się z warzyw, kasz lub ziemniaków prawie dwukrotnie zwiększy wchłanianie obecnego w nich żelaza niehemowego (różni się ono od hemowego tym, że znacznie gorzej się przyswaja).

Anemia a witamina C
Dieta bogata w witaminę C ułatwia wchłanianie żelaza. Organizm malca lepiej przyswoi ten pierwiastek, jeśli będziesz dawać dziecku soki z czarnych i czerwonych porzeczek, truskawki, pomarańcze, kiwi, kiszoną kapustę. Dodawaj także do potraw zieloną pietruszkę.

Żelazo hemowe znajdziesz w mięsie – cielęcinie, wieprzowinie, wołowinie oraz drobiu, a także wątróbce cielęcej, rybach i żółtku jaj. Źródła żelaza niehemowego to: rodzynki, winogrona, orzechy laskowe, suszone i świeże morele, czarne i czerwone porzeczki, zielona pietruszka, brokuły, papryka, rzodkiewki, szpinak, szczypiorek, sałata, buraki, fasola, groch, groszek zielony, kasza gryczana i jęczmienna, płatki owsiane, a także chleb graham.


Anemia a mleko:
Mleko kobiece i krowie zawierają tyle samo żelaza, ale z mleka krowiego wchłania się ono gorzej. To jeden z powodów, dla którego niemowlęta powinny być karmione piersią (o ile jest to możliwe). Zbyt wczesne wprowadzanie do ich diety pełnego mleka krowiego może przyczynić się do niedoborów żelaza.

Najlepszym sposobem zapobiegania niedokrwistości u niemowląt karmionych sztucznie jest podawanie im wzbogaconego w żelazo mleka modyfikowanego i kaszek (w mleku początkowym jest 5-6 mg żelaza na litr, w następnym 8-13 mg).
Dziecko karmione piersią przyswaja z pokarmu mamy aż 50 proc. żelaza, natomiast karmione butelką wchłania z mleka modyfikowanego jedynie 5 proc. tego pierwiastka.

Zobacz też:

anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)
Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi. Spis treści: Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci - jak ją zdiagnozować? Rodzaje niedokrwistości u dzieci Jak wygląda leczenie anemii u dzieci? Menu dla dziecka z anemią Inne przyczyny anemii u dzieci Anemia u dzieci z alergią Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci może objawiać się poprzez:  osłabienie, bladość, brak apetytu , suchość skóry. Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty , by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania. Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość? Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić  badanie krwi . W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC). Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest: poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich, poniżej 13 g/dl u mężczyzn, poniżej 12 g/dl u kobiet, poniżej 11 g/dl u ciężarnych. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Rodzaje niedokrwistości u dzieci Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje...

zapytajnik1.jpg
Żywienie
Jaka dieta na anemię
Czy dieta może pomóc przy anemii rocznego dziecka? Konkretnych wskazówek dietetycznych udziela nasz ekspert.

Moja roczna córeczka ma anemię. Julce podaję żelazo i witaminy, ale nie ma poprawy. Czy pomoże jej jakaś dieta? Kasia Tak. Proszę podawać zupy i jarzynki z dodatkiem zielonych warzyw, np. brokułów, fasolki szparagowej oraz posiekaną natkę pietruszki. Dobrym źródłem żelaza jest czerwone mięso (np. królik, wołowina, cielęcina), żółtko jajka. Z owoców zaleca się morele, winogrona, a z produktów zbożowych – kaszę jaglaną, razowe pieczywo. Po to, by żelazo było lepiej przyswajalne, dziecko powinno jeść produkty bogate w witaminę C. Do obiadu warto np. podać surówkę, sok z owoców.

Zmęczona kobieta, odpoczynek, relaks
Fotolia
Mama
Niedobór żelaza – jakie są przyczyny i objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza może prowadzić do rozwoju niedokrwistości, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia. Polega ono głównie na usunięciu przyczyny niedoboru żelaza oraz na suplementacji tego pierwiastka.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza? Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest długotrwałe krwawienie (ocenia się, że jest to 80% przypadków), np. z przewodu pokarmowego (w tym wrzody, żylaki przełyku), z dróg rodnych, z dróg oddechowych, z powodu urazów, a także stosowania leków upośledzających krzepliwość krwi.   Przyczyną niedoboru żelaza może być również upośledzenie wchłaniania (zespół złego wchłaniania), niewystarczająca podaż tego pierwiastka w diecie (małe dzieci, wegetarianie). Niedobór żelaza jest też charakterystyczny w czasie ciąży, karmienia piersią, a nawet pokwitania. U niemowląt, dzieci i młodzieży za niski poziom żelaza odpowiada najczęściej uboga w ten pierwiastek dieta lub… pasożyty układu pokarmowego. Natomiast u dorastających dziewczynek i miesiączkujących kobiet comiesięczne, obfite krwawienia . Warto wiedzieć: Gdy dziecku brakuje żelaza... Jak się objawia niedobór żelaza? Najczęstszymi objawami niedoboru żelaza są: osłabienie, męczliwość psychiczna, słaba tolerancja wysiłku fizycznego, częste infekcje, zawroty i bóle głowy , szumy w uszach, mroczki przed oczami, senność, wzmożona drażliwość, zaburzenie koncentracji uwagi, pogorszenie pamięci. Dodatkowo mogą wystąpić: suchość skóry, zajady , problemy z włosami, z paznokciami (łamliwość, rozdwajanie itp.) dolegliwości żołądkowe – spowodowane spadkiem kwaśności soku żołądkowego. Jakie badania zleca się w przypadku niedoboru żelaza? Podstawowym badaniem jest morfologia krwi (w celu oznaczenia stężenia żelaza) oraz wywiad lekarski, w celu wykluczenia przyczyny związanej z ubogą w żelazo dietą lub obfitymi miesiączkami. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie kału (na obecność krwi) oraz badania wykluczające inne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak