Karmienie piersią a kolejna ciąża: czy jest bezpieczne?
Czy można karmić piersią, będąc w ciąży? Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią przez ciężarną? Czy karmienie piersią chroni przed ciążą? Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące karmienia piersią i zajścia w kolejną ciążę.
Karmienie piersią a ciąża – to ważny temat dla mam. Niektóre, mimo zajścia w kolejną ciążę, chcą nadal karmić pierwsze dziecko. Inne – zastanawiają się, czy karmienie piersią uchroni je przed następną ciążą. Wyjaśniamy, czy karmienie piersią w czasie ciąży jest bezpieczne dla dziecka (tego, które jest już na świecie i tego, które rozwija się w brzuchu mamy). Tłumaczymy też, że karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę.
Spis treści:
- Karmienie piersią w czasie ciąży
- Przeciwwskazania do karmienia piersią w czasie ciąży
- Jak się zmienia pokarm z piersi podczas ciąży?
- Czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę?
Karmienie piersią w czasie ciąży
Karmienie piersią w czasie ciąży nie jest groźne ani dla dziecka karmionego, ani dla płodu. Nie wpływa negatywnie również na karmiącą mamę. Oksytocyna wydzielana w czasie karmienia powoduje wprawdzie skurcze macicy, ale nie zagrażają one ciąży. Podobne skurcze występują podczas współżycia, a przecież jeśli jesteś zdrowa i zdrowo rośnie twoje dziecko w brzuchu, możesz uprawiać seks w ciąży. Hormony odpowiedzialne za przebieg ciąży, które w niewielkich ilościach dostają się do kobiecego pokarmu, również nie zaszkodzą dziecku karmionemu piersią.
W czasie karmienia piersią podczas ciąży możesz jednak odczuwać pewne dolegliwości, np. bolesność brodawek, niestabilność nastroju, zniechęcenie do karmienia.
Do kiedy można karmić piersią w kolejnej ciąży?
Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, do kiedy można karmić piersią w czasie ciąży. Teoretycznie możesz karmić aż do porodu. Niekiedy jednak, gdy ciąża jest zagrożona, trzeba zmniejszyć liczbę karmień (z powodu działania hormonu pobudzającego skurcze macicy). Zadecyduje o tym lekarz w drugiej połowie ciąży.
Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży
Choć pokarm matki jest dla dziecka najlepszy, to nie zawsze przystawianie malucha do piersi przez ciężarną jest wskazane ze względu na zagrożenie dla płodu. Przeciwwskazaniami do karmienia piersią w ciąży są:
- wcześniejsze poronienia o niewyjaśnionej przyczynie
- skrócona szyjka macicy
- krwawienia z dróg rodnych
- plamienia w czasie karmienia
- bolesne skurcze macicy w czasie karmienia
- silne bóle krzyża w czasie karmienia.
Jak się zmienia pokarm z piersi podczas ciąży?
Mleko ciężarnych kobiet nie staje się dla dziecka karmionego piersią mniej wartościowe. Nie jest też tak, że karmienie w tym czasie piersią odbiera jakiekolwiek składniki odżywcze rozwijającemu się płodowi. Organizm matki jest w stanie jednocześnie zaspokoić potrzeby płodu oraz malucha ssącego pierś.
Jedynymi zmianami, jakie obserwuje się w mleku matki ciężarnej są zwiększenie się w nim ilości przeciwciał oraz nieco inny smak mleka. W związku z tym ostatnim zdarza się, że dziecko karmione piersią odczuwa tę różnicę i czasami samo rezygnuje ze ssania piersi.
Czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę?
Zajście w ciążę podczas karmienia jest możliwe. Co prawda w pierwszych tygodniach po porodzie laktacja rzeczywiście hamuje owulację, ale im więcej czasu mija (i im rzadziej karmisz), tym większe szanse na kolejną ciążę. Może się nawet zdarzyć, że miesiączka po porodzie w ogóle się nie pojawi, bo do zapłodnienia dojdzie podczas pierwszej owulacji po połogu. Bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji podczas karmienia piersią to jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna lub zastrzyk hormonalny.
Zobacz też: