leki a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie

Leki a karmienie piersią – co można brać na przeziębienie, grypę, katar i ból

Leki i karmienie piersią nie zawsze się wykluczają. Matki karmiące są w lepszej sytuacji niż ciężarne, dozwolonych podczas laktacji leków jest więcej. Mimo że większość substancji czynnych przenika do mleka mamy, nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka.

Leki i karmienie piersią wcale nie muszą się wykluczać. Oczywiście najlepiej nie chorować i nie przyjmować żadnych leków. Ale prawie każdej mamie może przytrafić się choroba! Jesienią i zimą szczególnie łatwo o grypę lub przeziębienie. Niemal każdej kobiecie w czasie laktacji zdarza się zachorować: zwłaszcza że jest osłabiona ciążą, porodem, opieką nad dzieckiem. Są też takie choroby, w których przebiegu przyjęcie leku jest konieczne, by nie doszło do rozwoju choroby, powikłań, pogorszenia stanu zdrowia. Nie każdy lek i nie każdy antybiotyk to przeciwwskazanie do karmienia piersią. Powinnaś jednak wiedzieć, jakie leki możesz przyjmować (i jak to robić!), by nie zaszkodziły dziecku. Dlatego przed zażyciem leku należy obowiązkowo poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Spis treści:

Leki a karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią, nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre substancje czynne są niedozwolone w czasie laktacji, dlatego musisz mieć pewność, że lekarstwo, po które sięgasz, jest bezpieczne dla dziecka. Ważne jest także to, żebyś podczas karmienia piersią przyjmowała leki wg następujących zasad:

  • Weź lek po nakarmieniu dziecka (najlepiej przed długą przerwą nocną w karmieniu). Najlepiej, jeśli nie karmisz piersią dziecka w ciągu 30-90 minut od przyjęcia leku (wtedy jest we krwi i w mleku największe stężenie leku).
  • Zapytaj lekarza, czy jest możliwe wybranie leku w formie wziewnej, do inhalacji lub miejscowej np. w maści – tak by jego ilość w mleku była jak najmniejsza.

Krople do nosa a karmienie piersią

Karmiąc piersią, na katar możesz stosować spreje z wodą morską, sól fizjologiczną oraz krople czy spreje oparte na składnikach naturalnych. Jeśli masz silny katar, możesz stosować krople obkurczające śluzówkę i likwidujące objawy kataru krople do nosa zawierające oksymetazolinę. Stosuj je najwyżej 3-4 dni: stosowane dłużej mogą podrażniać śluzówkę i spowodować tzw. katar polekowy.

Podczas karmienia piersią unikaj środków na katar zawierających xylometazolinę. Karmiąc piersią, nie należy też stosować preparatów z pseudoefedryną (dodawana jest także do leków przeciw alergii i wieloskładnikowych preparatów na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy), ponieważ nawet jednorazowa dawka może zmniejszać produkcję mleka i wywoływać niepokój u dziecka.

Leki na kaszel a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią na kaszel możesz bezpiecznie stosować domowe syropy z cebuli i czosnku. Pomogą ci też niektóre apteczne preparaty roślinne i ziołowe, np. syrop prawoślazowy czy syrop z babki lancetowatej. Dozwolone substancje lecznicze w czasie laktacji to dekstrometrofan, acetylocystaina i bromheksyna, powinnaś za to unikać kodeiny.

Przeziębienie i grypa a karmienie piersią

Przeziębienie i grypa wiążą się z różnymi objawami. Katar karmiąca mama bezpiecznie złagodzi dozwolonymi kroplami, a z bólem głowy czy mięśni oraz z gorączką poradzi sobie paracetamolem lub ibuprofenem. Podczas karmienia piersią unikaj pseudoefedryny, aspiryny i piramidonu.

Przeziębienie i grypa to choroby wirusowe, jeśli nie mają ciężkiego przebiegu, możesz je podczas karmienia piersią leczyć prostymi domowymi sposobami. Zastosowane na początku infekcji są skuteczne. Wspomagaj się herbatą malinową lub z dzikiej róży z miodem, malinami, syropem z aronii, a do potraw dodawaj cebulę, czosnek i chrzan (nie martw się, czosnek wcale nie zniechęci malca do ssania piersi!). 

Nie zapominaj o kiszonej kapuście, dodawaj do potraw bakteriobójczy chrzan i cebulę. Pamiętaj o miodzie, zwłaszcza gryczanym, lipowym i spadziowym: ma działanie przeciwzapalne i nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Osłania błonę śluzową gardła, hamuje kaszel i rozwój drobnoustrojów. 

Gorączka i leki przeciwbólowe a karmienie piersią

Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w czasie karmienia piersią jest paracetamol. Możesz też przyjmować ibuprofen (działa też przeciwzapalnie). Nie stosuj aspiryny i polopiryny. Unikaj środków zawierających metamizol, indometacynę i piramidon.  

Ból gardła a karmienie piersią: jakie leki

Najprostszym sposobem na dobranie leków na ból gardła w czasie karmienia piersią jest wizyta w aptece i rozmowa z farmaceutą lub konsultacja lekarska. Leki na ból gardła najczęściej zawierają kilka substancji czynnych, a przyjmowanie takiego farmaceutycznego koktajlu lepiej jest skonsultować ze specjalistą, który wykluczy ewentualne niepożądane działanie, także interakcje z innymi lekami. Na pewno pomoże ci płukanie gardła wodą z solą i tymiankiem. Za bezpieczne substancje lecznicze na gardło podczas laktacji uważa się benzydaminę, flurbiprofen, chlorheksydyne i lidokainę.

Antybiotyk a karmienie piersią

Jeśli okaże się, że musisz brać antybiotyk, nie martw się. Wiele antybiotyków jest dopuszczonych do stosowania podczas karmienia piersią i wcale nie oznaczają konieczności odstawienia dziecka od piersi. Bezpieczne antybiotyki dla mam karmiących to m.in. penicylina, cefalosporyny, aminoglikozydy. Staraj się zażywać antybiotyk po karmieniu dziecka (czyli np. jeśli musisz go zażyć co 12 godzin, pierwszą dawkę zażyj po porannym karmieniu, a kolejną po wieczornym, tym przed snem dziecka).

Gdy jesteś chora, nie odstawiaj dziecka od piersi

Jeśli jesteś przeziębiona, masz grypę, katar, kaszel, gorączkę, biegunkę, nie odstawiaj dziecka od piersi. Twój organizm produkuje przeciwciała zwalczające chorobotwórcze drobnoustroje: twoje dziecko dostaje je „gotowe’’ wraz z twoim mlekiem (właśnie dlatego dzieci karmione piersią rzadziej chorują). Często myj ręce. Możesz zakładać na usta i nos medyczną lub uszytą maseczkę, żeby nie zarazić dziecka. Jedyną sytuacją, gdy podczas laktacji będziesz musiała odstawić dziecko od piersi, jest zażywanie leków niedozwolonych podczas karmienia piersią. O tym poinformuje cię lekarz.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli choroba trwa dłużej niż 2-3 dni, to może być znak, że infekcja wirusowa przeszła w infekcję bakteryjną i może być konieczne podawanie innych leków, także antybiotyków. Również i wówczas nie zawsze jest konieczne odstawienie dziecka od piersi – lekarz może dobrać taki lek, który będzie bezpieczny dla dziecka. Ilość leku przenikająca do organizmu niemowlęcia poprzez mleko matki zazwyczaj nie przekracza 4% dawki, którą kobieta przyjmuje.

Zdarza się jednak, że lek, który zapisze ci lekarz, nie będzie bezpieczny dla dziecka i lekarz doradzi ci, abyś w czasie kuracji nie karmiła piersią. Po to, by przez ten czas stymulować laktację, często i regularnie odciągaj pokarm (a potem go wylewaj). Po zakończeniu leczenia nic nie stoi na przeszkodzie, byś nadal karmiła.

Leki a karmienie piersią – wiarygodne źródła informacji

Przed przyjęciem leku zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, warto także czytać ulotki przyjmowanych farmaceutyków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w sytuacji, gdy kontakt z profesjonalistą jest niemożliwy, a sytuacja jest poważna, kobiety podczas laktacji mogą na własną rękę szukać informacji o bezpieczeństwie stosowania leków na wiarygodnych, eksperckich stronach internetowych. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie można stosować wyłącznie w sytuacjach podbramkowych i jak najszybciej trzeba skonsultować zażywanie leku z lekarzem.

W laktacyjny leksykonie leków znajdziesz listę przygotowaną przez Centrum Nauki o Laktacji we współpracy z prof. Hale. Możesz tam sprawdzić jak klasyfikowana jest substancja aktywna w leku wg FDA oraz wg klasyfikacji Hale'a.

Opis klasyfikacji FDA znajdziesz w tekście Leki w ciąży. Tam dowiesz się, co oznaczają symbole: A, B, C, D i X.

Klasyfikacja Hale'a:

  • Kategoria L1 – leki najbezpieczniejsze – zgodne z karmieniem piersią,
  • Kategoria L2 – leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią,
  • Kategoria L3 – leki niewystarczająco przebadane, potencjalnie ryzykowne lub nowe
  • Kategoria L4 – leki potencjalnie niebezpieczne,
  • Kategoria L5 – leki niebezpieczne – przeciwwskazane.


Sprawdź też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA