Koniec karmienia piersią: jak bezstresowo odstawić dziecko od piersi?
Odstawienie dziecka od piersi zwykle nie jest łatwe ani dla mamy, ani dla dziecka. Jak zatem karmienie piersią przeprowadzić w możliwie najlepszy sposób? Radzi dr Magdalena Nehring-Gugulska.
Zakończenie karmienia piersią może nie tylko wiązać się ze stresem u karmiącej mamy i karmionego dziecka, lecz także z zastojem pokarmu w piersi albo nawet z zapaleniem piersi u kobiety.
Jak uniknąć trudności, zarówno tych związanych z psychiką, jak i ciałem? Postępuj wg 5 punktów:
1. Dobrze przemyśl czy naprawdę chcesz zakończyć karmienie piersią.
Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi powinna zapaść dopiero po dokładnym przemyśleniu. Jeżeli jeszcze się wahasz, ponownie rozpatrz wszystkie za i przeciw. Zastanów się, co ci przeszkadza w karmieniu piersią, a czego będzie ci żal. To bardzo ważny element świadomego procesu odstawiania.
2. Nie śpiesz się z całkowitym odstawieniem dziecka od piersi.
Prawidłowe odstawianie dziecka od piersi wymaga czasu (nawet kilku tygodni). Rób to stopniowo. Na początek zrezygnuj z 1-2 mniej ważnych dla dziecka karmień (np. porannych). Jeżeli dziecko domaga się piersi, spróbuj odwrócić jego uwagę. Noś takie stroje, które utrudniają dostęp do piersi np. długie sukienki, nierozpinane bluzki.
3. Powoli skracaj czas karmień.
Dziecku, które ma już kilka miesięcy, wystarczy 5-10 minut ssania piersi, aby się najeść. Zwykle pozostały czas ssania ma związek raczej z potrzebą bliskości a nie głodem. W okresie odstawiania spróbuj potrzebę dziecka zaspokajać w inny sposób. Po karmieniu szybko zaproponuj jakąś zabawę. W pierwszych dniach odstawiania od piersi pozostaw jednak jedno karmienie dowolnie długie – najlepiej to przed snem.
4. Obserwuj piersi, żeby nie dopuścić do zastoju.
Jeżeli piersi nadmiernie się przepełniają albo bolą to znaczy, że trzeba zwolnić tempo odstawiania. Aby zmniejszyć dolegliwości stosuj zimne okłady na piersi. Przy planowym, stopniowym odstawianiu leki hamujące laktację nie są potrzebne. Stosuje się je tylko w przypadku medycznych wskazań do nagłego zahamowania laktacji.
5. Nie unikaj bliskości.
Wiele mam rzadziej przytula dziecko w okresie odstawiania od piersi z obawy, że taka fizyczna bliskość przypomni mu o ssaniu. Tymczasem w tym trudnym okresie dziecko potrzebuje twojej czułości jeszcze bardziej niż zwykle.
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Czytaj także:
- Sposoby innych mam na zakończenie karmienia
- Przed tymi chorobami chroni mleko mamy!
- Karmienie piersią wpływa na zdrowy rozwój dziecka