zastój pokarmu
Adobe Stock
Karmienie

Zastój pokarmu – co oznacza, jak zlikwidować zator mleczny [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Konsultacja merytoryczna

Zastój pokarmu powstaje wskutek niewystarczającego opróżnienia piersi. To z reguły problem występujący na początku karmienia piersią, mniej więcej między 2. a 10. dobą po porodzie. Dochodzi wówczas do znacznej produkcji mleka i przytkania się kanalików mlecznych. Jednak to nie jedyny moment, w którym może dojść do zastoju pokarmu.

Zastój pokarmu, zwany także zatorem, to sytuacja w której dochodzi do zablokowania przewodów mlekowych w piersi. Efektem tego jest utrudnienie wypływu mleka z piersi.  Najczęściej dochodzi do niego w czasie nawału pokarmu.

Spis treści:

Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film

Przyczyny zastoju pokarmu

Do zastoju pokarmu może przyczyniać się wiele różnych czynników. Są to m.in. stres, karmienie głównie jedną piersią, karmienie zawsze w tej samej pozycji, zmęczenie.

Najczęstsze powody zastoju pokarmu:

 • zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi,
 • zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi,
 • zbyt długa przerwa w karmieniu,
 • niewłaściwa pozycja do karmienia lub technika ssania dziecka,
 • dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym,
 • źle dobrany, zbyt uciskający biustonosz do karmienia.

Objawy zastoju pokarmu oraz powikłania

Piersi karmiącej mamy przy zastoju pokarmu są:

 • nabrzmiałe,
 • twarde,
 • ciepłe,
 • bolesne,
 • nie wypływa z nich mleko,
 • czasami widoczna jest czerwona plama lub wyczuwalny jest w piersi guzek.


Problem może dotyczyć całej piersi lub jej fragmentu. U niektórych kobiet zastojowi pokarmu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. 

Powikłania zastoju pokarmu

Po wystąpieniu zastoju pokarmu kobieta powinna jak najszybciej odpowiednio zadbać o piersi. Zignorowanie tego problemu może prowadzić do powikłań:

Zastój pokarmu – ile trwa?

Czas zastoju pokarmu w piersiach jest różny. Zastój zazwyczaj mija po kilku dniach i dochodzi do stabilizacji laktacji. Czas ten można jednak skrócić poprzez odpowiednie działania. To, jak długo trwa zastój pokarmu w piersiach, zależy od sposobu leczenia, a także tego, jak szybko się je podejmie.
Niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań – stosowanie sprawdzonych metod, które są zalecane przez położne i konsultantów laktacyjnych, pomoże szybciej uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Jak pozbyć się zastoju pokarmu

Jak zlikwidować zator mleczny? Karmienie piersią to najlepszy sposób na pozbycie się zastoju pokarmu, dlatego pozwól dziecku ssać częściej niż zwykle. Karmienie zaczynaj do tej piersi, w której doszło do zastoju. Najlepiej przystawiaj dziecko tak, aby jego bródka lub nos przylegały do tej strony piersi, w której jest zator mleczny. Odruch ssania dziecka najlepiej przetka zatkany kanalik mleczny. W czasie ssanie piersi przez dziecko dochodzi bowiem również do masowania piersi.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!


Bardzo korzystna podczas nawału mleka jest pozycja do karmienia tzw. spod pachy, bo najczęściej zatykają się właśnie przewody mleczne z boku piersi.

Przed karmieniem przy zastoju pokarmu możesz wziąć ciepły prysznic lub położyć na piersi rozgrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową (uważaj, żeby się nie poparzyć). To ułatwi wypływanie mleka z przewodów mlecznych. Po karmieniu dobrze jest na 20 minut zrobić zimny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i przyhamuje laktację.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zastojem pokarmu jest też odciąganie mleka za pomocą laktatora. W ten sposób na bieżąco udrażniane są kanaliki mleczne piersi i ściągany jest pokarm, co zwiększa laktację.

 


Ulgę przynoszą też okłady z liści kapusty. Wyjęty z lodówki liść kapusty trzeba rozbić i włożyć do biustonosza. Okład taki działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Przy dużej bolesności piersi i/lub gorączce można zastosować leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Jak masować pierś przy zastoju pokarmu

Wielu doradców laktacyjnych na zastój pokarmu zaleca masaż piersi. Rób go naprawdę delikatnie i zawsze w kierunku od nasady piersi w kierunku brodawki. To nawet nie powinien być masaż, a raczej głaskanie. Nie uciskaj, ani nie zgniataj piersi – to nie pomoże, a czasem nawet prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów: zapalenia piersi albo nawet ropnia.

Leczenie zastoju pokarmu

Jeżeli po dwóch dniach zastój w piersiach nie mija, a dolegliwości nasilają się – należy skonsultować się z położną, doradcą laktacyjnym lub zgłosić do lekarza rodzinnego. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem są także powiększające się węzły chłonne i pogorszenie się samopoczucia. Czasami w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Na zastój pokarmu w piersiach pomóc mogą ultradźwięki. Wykonuje się je przez 3-5 minut na godzinę przed karmieniem, by zmniejszyć ból oraz poprawić ukrwienie. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest całkowicie nieinwazyjny i nie stanowi przeszkody w karmieniu dziecka

Zobacz także:

 

skaza białkowa a karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Skaza białkowa a karmienie piersią - co jeść, a czego unikać?
Skaza białkowa u karmionego piersią dziecka oznacza konieczność stosowania specjalnej diety. Mama karmiąca powinna wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty mleczne, a także wołowinę czy cielęcinę. Dieta eliminacyjna wymaga pozostawania pod kontrolą lekarza, nie wolno wprowadzać jej na własną rękę.

Skaza białkowa i karmienie piersią wcale nie muszą stanowić niebezpiecznego połączenia. Alergię na białko krowie u niemowlęcia zwykle podejrzewa się, gdy dziecko ma silne kolki, biegunki, często ulewa pokarm, wymiotuje, ma suche, zaczerwienione policzki, swędzącą wysypkę na skórze. Przy takich objawach alergii pokarmowej, lekarz zaleci, by karmiąca mama przez kilka tygodni stosowała dietę eliminacyjną.  Jeśli w tym czasie symptomy zmniejszą się, najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości jest skaza białkowa i będziesz musiała nadal stosować dietę. Jeśli nie, to znaczy, że niemowlę raczej nie jest uczulone. Spis treści: Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć? Objawy skazy białkowej u karmionego piersią niemowlęcia Najczęstsze alergeny pokarmowe u niemowląt Skaza białkowa - czego nie jeść karmiąc piersią? Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią - co jeść? Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć? Nadal możesz karmić piersią, kiedy dziecko ma skazę białkową . Pokarm mamy zawiera przeciwciała, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii. Uczulenie u niemowlęcia spowodowane czymś, co zjadła mama karmiąca, występuje stosunkowo rzadko. W takim przypadku najczęstszym alergenem okazuje się białko mleka krowiego . Jeśli twoje dziecko jest w grupie ryzyka (np. z powodu alergii u najbliższych krewnych), nie musisz profilaktycznie wprowadzać diety. Dopiero jeśli zauważysz objawy skazy białkowej u dziecka, lekarz pomoże ci tak skomponować jadłospis, żebyś mogła odkryć, co uczula twoje dziecko. Naukowcy udowodnili, że unikanie alergizujących pokarmów w czasie ciąży i laktacji, nie zapobiega alergii pokarmowej. Wiadomo jednak, że karmienie wyłącznie piersią może chronić dziecko przed wystąpieniem u niego uczulenia na mleko krowie oraz atopowego zapalenia skóry. Objawy skazy białkowej u...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

morsowanie a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Morsowanie a karmienie piersią - czy „​lodowate kąpiele”​ są dozwolone podczas laktacji?
Morsowanie w czasie karmienia piersią nie jest zabronione. Nie ma jednak konkretnych wytycznych lub zaleceń w tej kwestii, specjaliści mają różne poglądy na ten temat. Morsując podczas laktacji należy przede wszystkim robić to z głową i odpowiednio się wcześniej przygotować. Ważne, byś nie morsowała, jeśli aktualnie masz zapalenie piersi.  

Eksperci nie zajmują jednego stanowiska w kwestii tego, jak morsowanie wpływa na laktacje i czy podczas karmienia piersią kobiety mogą uprawiać tę aktywność. W sieci jednak możemy natknąć się na wiele wypowiedzi mam karmiących, które morsując, nie odczuły żadnych negatywnych skutków.  Morsowanie a karmienie piersią Nie ma dokładnych i jasno określonych naukowych wytycznych w kwestii morsowania podczas karmienia piersią . Eksperci nie są jednomyślni w tej sprawie. Mleka matki nie da się zamrozić, ani przeziębić, więc nie może być to argumentem przeciw morsowaniu. Podczas morsowania kobieta krótko przebywa w bardzo niskiej temperaturze, a więc nie powinno to zaburzyć procesu laktacji. Pewne jest jednak, że nie powinno się morsować w czasie stanu zapalnego piersi . Ważne jest także, by zachować wszelkie środki ostrożności i odpowiednio przygotować się do lodowatych kąpieli. Co to jest morosowanie? Morsowanie to zanurzanie się lub bardzo krótkie pływanie w lodowatej wodzie. Zazwyczaj robi się to w zbiornikach wodnych, np. morzu, jeziorze, rzece. W wodzie spędza się od 3-5. minut, morsowanie dzieci trwa krócej, około 2. minut, morsować można też w ciąży. Taka kąpiel hartuje organizm i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jak często powinno się morsować? Zależy to od konkretnej osoby, jednak ogólnie przyjmuje się, że należy kąpać się w zimnej wodzie raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność morsowania. Morsowanie – zasady Morsując, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Oto najważniejsze z nich:  Przyzwyczajenie organizmu do niższej temperatury. Możesz to robić, np. biorąc coraz zimniejszy prysznic. Rozgrzewka. Przed wejściem do zimnej wody koniecznie trzeba wykonać rozgrzewkę. Możesz zrobić to przy pomocy sportu, który lubisz, jednak najskuteczniejsze będzie bieganie.  Spokojne wejście do wody. Do wody należy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj