Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji
W piersiach masz mało pokarmu, martwisz się, że twoje dziecko płacze z głodu i nie najada się. Jak zwiększyć laktację? Znamy sprawdzone sposoby.
- Katarzyna Pinkosz
Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację.
1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej
Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada? Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka.
Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze.
2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać
Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz. Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12).
Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji.
Laktatory elektryczne - sprawdź opinie
3. Karm piersią w nocy
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Interaktywny talerz dla karmiącej Czytaj więcejJeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach).
4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś
Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi.
Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi.
5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią
Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10 minut, inne potrzebują na to 30 minut. Nie pospieszaj dziecka, ale też nie pozwól mu zasypiać przy piersi.
Jeśli noworodek zasypia w czasie karmienia, mobilizuj go do ssania: łaskocz go w policzek, pod brodą.
6. Odciągaj mleko między karmieniami
Nie martw się, że jeśli odciągniesz pokarm, to dziecko nie będzie miało co jeść. Mleko w piersiach tworzy się wtedy, gdy dziecko ssie. Im więcej będzie ssało i im więcej odciągniesz mleka laktatorem, tym więcej pokarmu wytworzy się w piersiach. Możesz odciągać pokarm ręcznie, ale lepiej to robić dobrej jakości laktatorem.
7. Nie podawaj dziecku do picia wody z glukozą ani mleka w butelce
Pierś wyprodukuje tyle mleka, ile dziecko wyssie i ile odciągniesz. Jeśli podasz dziecku wodę z glukozą, zaspokoi ona nie tylko pragnienie, ale też częściowo głód. Podobnie jeśli podasz dziecku mleko modyfikowane. Nie będzie wtedy miało ochoty ssać dłużej piersi.
Jeśli chcesz zwiększyć laktację, nie podawaj dziecku nic innego oprócz piersi (o podaniu dodatkowo mleka modyfikowanego zawsze powinien zadecydować lekarz).
8. Nie podawaj dziecku smoczka
Nawet uspokajaczka! Smoczek ssie się inaczej niż pierś: pracują zupełnie inne mięśnie. Jeśli dziecko przyzwyczai się do ssania smoczka, będzie płycej ssać pierś. A wtedy nie opróżni jej do końca, co spowoduje, że mleka w piersiach będzie jeszcze mniej.
9. Dużo pij
Jeśli masz mało mleka, pamiętaj, by dużo pić. W czasie laktacji powinnaś pić litr więcej niż zwykle (bo dziecko wypija około litra mleka dziennie). Najlepsza jest woda niskozmineralizowana, owocowe herbatki, soki.
Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy będzie ci się chciało pić (to już świadczy o lekkim odwodnieniu). Najlepiej zawsze mieć przy sobie szklankę (lub butelkę) z wodą i popijać co jakiś czas.
10. Pij zioła mlekopędne
Zwiększają laktację: anyż, koper włoski, czarnuszka. Są też w sklepach specjalnie skomponowane zestawy ziół mlekopędnych dla karmiących mam.
Żeby zwiększyć laktację, wypijaj 3 razy dziennie po filiżance naparu. Nie więcej, gdyż picie ziół w zbyt dużych ilościach przez mamę może być jedną z przyczyn kolki u noworodka.