Pozycja naturalna do karmienia – jak wygląda, zalety dla mamy i dziecka
Pozycja naturalna jest bardzo wygodna dla mamy i dziecka. Poleca się ją przy problemach z przystawianiem niemowlęcia do piersi, przy szybkim wypływie mleka czy niespokojnym dziecku. Na dodatek zostawia mamie swobodną rękę, którą może sięgać po napój lub książkę.
Pozycja naturalna do karmienia nazywana jest też pozycją odchyloną lub biologiczną. Jest bardzo komfortowa dla mamy i niemowlęcia. Dziecko w tej pozycji karmi się na kanapie lub w łóżku. Całe ciało kobiety jest podparte, niemowlę ma opartą główkę i możliwość chwycenia brodawki pełną buzią.
Jak przyjąć pozycję naturalną do karmienia?
Dokładnie tak, jakbyś szykowała się na serialowy seans w łóżku. Przyjmij pozycję półleżącą z dobrze podpartymi, lekko ukośnie ustawionymi plecami i podpartą głową. Nogi możesz mieć ugięte lub wyprostowane i zmieniać ich ułożenie w czasie karmienia. Dla dodatkowej wygody sięgnij po poduszki i obłóż się nimi tak, aby w razie potrzeby umieścić je pod plecami, głową lub przedramionami.
Połóż dziecko na sobie – brzuszkiem do brzucha, tak aby jego główka znalazła się na wysokości twojej piersi. Maluszek zacznie celować ustami do brodawki, uchwyci ją i odchyli lekko główkę, gdy zacznie jeść. W tym momencie możesz mu podeprzeć głowę ręką po stronie piersi, z której karmisz.
Drugą rękę masz wolną. Pozycja odchylona jest niemal identyczna jak ta, którą przyjmują matka i dziecko podczas zalecanego pierwszego karmienia breast crawl.
Pozycja naturalna do karmienia piersią. fot. Adobe Stock
Zalety pozycji biologicznej do karmienia
Dlaczego akurat pozycja naturalna – jedna z wielu pozycji do karmienia – uznawana jest za naprawdę dobrą? Jest kilka powodów, które o tym decydują:
- Maluszek dzięki sile grawitacji trzyma główkę przy piersi, może więc się odprężyć i nie napinać, aby zapobiec oderwaniu ust od brodawki.
- Opadająca na pierś główka pozwala dziecku naprawdę głęboko uchwycić brodawkę, co ułatwia skuteczne karmienie – dziecko się nie denerwuje.
- Ryzyko wypadnięcia brodawki z ust dziecka jest minimalne, co ma znaczenie w przypadku niemowląt z krótkim wędzidełkiem języka.
- Dziecko nie obciąża piersi – nie pociąga jej w dół, co zapobiega powstawaniu bolesności sutków.
- Niemowlę może pozostawać skóra do skóry z mamą, co daje mu większe poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
- Całe plecy mamy, a także jej barki, szyja i głową mogą być podparte, są więc odciążone.
- Mama ma minimum jedną rękę wolną, a przy odrobinie wprawy, również obie ręce.
Jeśli karmisz piersią, koniecznie wypróbuj pozycję naturalną. Przekonasz się, że zapewnia wygodę i tobie, i dziecku. Karmiąc w pozycji naturalnej możesz odpoczywać lub w razie potrzeby sięgnąć po przygotowane picie lub po telefon.
Sprawdź też: