Canpol Lovi laktator
materiały prasowe
Karmienie

Problemy z laktacją? Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić!

Kiedy na świat przychodzi maleństwo, doświadczamy zupełnie nieznanych dotąd emocji, przeżywając wszystko inaczej, intensywniej. To jednak również czas, w którym przychodzi mierzyć się z nowymi wyzwaniami i problemami. Większość tych drugich wynika z braku rodzicielskiego doświadczenia i z upływem czasu rozwiązują się one… same. Są jednak i takie, gdzie potrzebne jest profesjonalne wsparcie. Mowa między innymi o kłopotach z laktacją.

Każda mama chce otoczyć swoje nowonarodzone dziecko najlepszą opieką, dając mu to, co dla niego najlepsze, najdoskonalsze i najzdrowsze. Swój czas, swoją miłość, czułość i odpowiedni pokarm. Mleko mamy to nie tylko pokarm odżywczy i bogaty w cenne składniki mineralne. Czynność, jaką jest przystawianie malca, pozwala budować z nim niepowtarzalną więź. Aż 67% mam uważa, że karmiąc piersią, daje dziecku to, co jest dla niego najlepsze*.

Problemy z karmieniem piersią

Początki „mlecznej drogi”, jak nazywa się okres karmienia maluszka piersią, mogą być trudne. Wiele mam, najczęściej bezpośrednio po porodzie, doświadcza problemów z laktacją. Jakie trudności związane z karmieniem piersią mogą się pojawić, zwłaszcza w przeciągu kilku pierwszych tygodni po porodzie?

1. Ból podczas karmienia
Podczas przystawiania malucha do piersi może pojawić się ból spowodowany przez obolałe i wrażliwe brodawki sutkowe. Najczęściej po kilku dniach od porodu. Może być to efekt „napełnienia się” piersi mlekiem oraz nieumiejętnego chwytania sutka przez maluszka. Warto upewnić się, że dziecko przystawiane jest do piersi prawidłowo lub wypróbować inne pozycje karmienia. Nie zaszkodzą również maść z lanoliną lub odrobina własnego mleka wtarta w brodawki – pozwolą złagodzić podrażnienia.

2. Niedobór pokarmu

Początkowo laktacja może być niewielka. Zmiany hormonalne zachodzą w organizmie powoli i dopiero około 2-4 dni po porodzie możesz spodziewać się odpowiedniej ilości mleka. Jednak w żołądku noworodka mieści się ilość mleka wielkości zawartości małej łyżeczki – twój maluch nie potrzebuje dużo pokarmu...

Canpol Lovi laktator
materiały prasowe

Podczas karmienia maluszka mogą pojawiać się również kryzysy laktacyjne, czyli przejściowe problemy z laktacją, które związane są choćby ze skokami rozwojowymi malucha oraz jego większym zapotrzebowaniem na mleko.

3. Nawał mleczny
To sytuacja odwrotna, czyli stan, w którym ma miejsce gwałtowny wzrost produkcji mleka. Często mamy mierzą się z nadmiarem pokarmu w piersiach około 2-6 dni po porodzie, kiedy hormony jeszcze szaleją, a laktacja się normuje, stabilizuje. Piersi w tym czasie stają się powiększone, napięte, cięższe, czasami gorące.
U niektórych kobiet laktacja rozpoczyna się jednak bardzo intensywnie i unormowanie tego procesu zajmuje kilka tygodni. Piersi produkują więcej mleka niż potrzebuje go maluch i muszą przyzwyczaić się do ilości, jaką dziecko je. Do tego czasu piersi mogą być twarde i bolesne. Czasem zdarzają się również wycieki mleka.

4. Obrzęk piersi
Pełne i twarde piersi to jednocześnie uczucie gorąca, nadwrażliwości, dyskomfortu a nawet bólu. Najczęściej jest to stan przejściowy i trwa od 24 do 48 godzin. To problem, który pomogą rozwiązać regularne sesje karmienia: pozwolą unormować produkcję mleka.
Canpol Lovi laktator
materiały prasowe

5. Wyciek mleka
Kiedy piersi wypełnione są pokarmem, czasem jego odrobina się wydostaje między karmieniami. Albo zdarzy się, że mamie karmiącej jedną piersią, nieco mleka wycieknie z drugiej – na skutek działania jakiegoś zewnętrznego bodźca, np. ucisku lub podczas snu. Warto w takiej sytuacji regularnie korzystać z wkładek laktacyjnych.

Ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Nawał i zastój pokarmu, ból brodawek, a także obrzęk i zapalenie piersi czy zatkane ujście przewodu mlecznego, to tylko niektóre problemy, jakie napotkało aż 87 %* świeżo upieczonych mam. Niezależnie jednak  od tego, czy zmagasz się z kłopotami związanymi z karmieniem, czy zwyczajnie chcesz zostawić malucha pod opieką taty lub innego bliskiego członka rodziny, warto wyposażyć się w dobry laktator. To urządzenie niewątpliwie stanowić będzie najlepsze wsparcie mam na początku przygody z macierzyństwem. Co więcej – o zakupie laktatora warto pomyśleć jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie. Są bowiem sytuacje, których przewidzieć nie można, np. poród przez nieplanowane cesarskie cięcie. Wiele mam obawia się, że poród zakończony w ten sposób zagraża ich szansie na karmienie maleństwa. W przypadku niepowodzenia i niewywołania laktacji po próbach przystawiania dziecka do piersi, warto korzystać właśnie z laktatora.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Warto sięgnąć po LOVI Expert 3D Pro – laktator, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych.

Canpol Lovi laktator
materiały prasowe

Laktator Expert 3D Pro zapewnia mamie łatwe, efektywne i bezbolesne odciąganie mleka. Dostosowuje się do indywidualnych potrzeb kobiety karmiącej.
Urządzenie wyposażone jest w delikatny, silikonowy lejek 3D, pomocny zwłaszcza mamom po cesarskim cięciu. W odróżnieniu od lejków klasycznych, lejek 3D nie tylko ssie, ale przede wszystkim uciska brodawkę w bardzo podobny sposób, jak robi to dziecko, stymulując tym samym wydzielanie się prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Lejek jest osłonięty ażurową osłoną, która umożliwia kontrolę siły nacisku na brodawkę, co dodatkowo pozwala uniknąć bólu.  Specjalna konstrukcja lejka zapobiega cofaniu się odciągniętego mleka, co umożliwia komfortowe odciąganie pokarmu w półleżącej pozycji, wygodnej szczególnie po CC.
Mamy docenią również dwufazowy system odciągania pokarmu, inspirowany naturalnym rytmem ssania piersi przez dziecko. W pierwszej fazie stymulacji naśladuje szybkie ruchy dziecka, kiedy stara się ono pobrać pokarm, co pobudza gruczoły mleczne do pracy. Natomiast w fazie drugiej następuje głębokie odciąganie, które jest odzwierciedleniem efektywnego pobierania pokarmu. Oba tryby mogą działać na 9 poziomach mocy, w zależności od indywidualnych preferencji mamy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie jest głośne – przeciwnie. Dzięki temu można spokojnie odciągać mleko również w nocy.
Canpol Lovi laktator
materiały prasowe

Laktator Expert 3D Pro sprawdzi się także na spacerach. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi w dowolnym miejscu i czasie mama może odciągnąć pokarm, nie zaburzając tym samym laktacji. Dodatkowo można naładować go przez USB np. z powerbanka.
To, co dodatkowo spodoba się mamom, to nowoczesny design laktatora. Biel i róż nadają urządzeniu kobiecego i ponadczasowego charakteru.

Witaj w rodzinie, maluchu

Od momentu, w którym zostajesz mamą, zmienia się całe życie. Jest pięknie, ale bywa trudno. Dlatego kiedy tylko to możliwe, należy sięgać po sprawdzone rozwiązania ułatwiające życie.  Laktator Expert 3D pomoże w tych związanych z karmieniem. Jest niezastąpiony podczas różnorodnych problemów laktacyjnych, takich jak np. niedobór, zastój czy nawał pokarmu, poranione piersi, wklęsłe lub płaskie brodawki. Jest także niezwykle pomocny, kiedy poród następuje w wyniku cesarskiego cięcia, maleństwo pojawia się na świecie przedwcześnie lub nie może ssać piersi.
LOVI Expert 3D pomoże ci przygotować się na początek macierzyństwa najlepiej, jak to możliwe. Dzięki niemu możesz odpuścić zamartwianie się laktacją i w tym czasie skupić się na celebrowaniu codzienności z maluchem i przeżywaniu uczuć, których... nie da się opisać słowami. Masz czas i przestrzeń, by otoczyć malca najlepszą opieką, zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i dać wszystko, co jest najlepsze.
 
* Źródło: KANTAR, październik-listopad 2020. Badania U&A kategorii laktatorów
Artykuł powstał z udziałem marki LOVI

Cesarskie cięcie na życzenie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie na życzenie: zalety i możliwe powikłania
W Polsce cesarka na życzenie nie istnieje – przynajmniej oficjalnie. Choć ginekolodzy i położne zalecają poród naturalny – który jest zdrowszy zarówno dla matki, jak i dziecka – wiele kobiet i tak znajduje sposób, by zaplanować własną cesarkę. Często zapominają o ryzyku, które niesie przeprowadzenie cięcia cesarskiego na życzenie.

Cesarka na życzenie wydaje się idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które boją się wysiłku i bólu, który towarzyszy porodowi naturalnemu. Taki zabieg jest wygodny, ciężarna bowiem może sama ustalić konkretny termin przyjścia dziecka na świat. Lekarze nie zalecają jednak takiego rozwiązania. W Polsce decyzję o tym, czy należy przeprowadzić cesarskie cięcie , podejmuje lekarz – nie kobieta. Cesarka na życzenie – czy w Polsce można ją wykonywać? Jak informuje Fundacja Rodzić po Ludzku, w Polsce cesarskie cięcie na życzenie oficjalnie nie istnieje. Zabieg ten nie jest więc przeprowadzany w pełni legalnie (lekarze decydują się na niego głównie w prywatnych klinikach). Dlaczego? Lekarze zwykle zalecają poród naturalny (chyba że istnieją konkretne wskazania do cesarskiego cięcia ), który jest o wiele zdrowszy dla dziecka i jego matki. Cesarka wiąże się z ryzykiem krwotoku, infekcji, uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelita, a nawet skaleczenia dziecka skalpelem – choć zdarza się to bardzo rzadko. Raz przecięta macica nie będzie taka sama jak ta, która nigdy nie była operowana. Jeśli mama jest w kolejnej ciąży po cięciu cesarskim, to zagrożenie jest większe niż wtedy, gdy macica nigdy nie była uszkodzona. Taki zabieg wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań po cesarskim cięciu oraz długotrwałą rekonwalescencją. Młodym mamom może być o wiele trudniej dojść do siebie po cesarce niż po porodzie naturalnym. Niemal 44 proc. porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem, mimo że dostęp do zabiegu nie jest tak łatwy jak w wielu innych krajach europejskich. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii można zdecydować się na cesarskie cięcie bez konieczności posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniu do porodu naturalnego. W Niemczech każda kobieta może zażyczyć sobie cięcie cesarskie. Co więcej, jest ono refundowane przez kasę chorych. Cesarskie...

kiedy dochodzi do zapłodnienia
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?
To, kiedy dochodzi do zapłodnienia, zależy od kilku czynników. Aby dojrzała komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem, na ogół musi dojść do współżycia i wytrysku męskiego nasienia do pochwy. Dodatkowo kobieta powinna być w fazie płodnej, w której miejsce ma owulacja. To ogólna zasada, od której są wyjątki w postaci przypadków zajścia w ciążę przy stosunku przerywanym (bez wytrysku). Opisujemy również, kiedy dochodzi do poczęcia dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi przed owulacją oraz w trakcie dni płodnych (zwykle między 13. a 15. dniem przed kolejną miesiączką) .  Do zapłodnienia może dojść poprzez współżycie lub w wyniku zastosowania metody in vitro, która polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się zatem albo w ciele kobiety, albo w naczyniu laboratoryjnym. Opisujemy, kiedy dokładnie dochodzi do poczęcia nowego życia. Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku? Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24 (maksymalnie 48) godzin od jej uwolnienia z pęcherzyka Graafa. W tym czasie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Czas, w którym dojdzie do zapłodnienia po owulacji, jest uzależniony od tego, ile plemniki przetrwają w ciele kobiety. Zazwyczaj wytrzymują trzy dni, niektóre z nich, te wyjątkowo silne – nawet od pięciu dni do tygodnia. Do zapłodnienia może zatem dojść 3   dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dwa dni po niej. Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem – muszą upłynąć ok. 24 godziny, aby powstała zygota. Następnie w ciągu 3-4 dni zygota przedostaje się do macicy. Tam następuje końcowy etap  zapłodnienia , czyli zagnieżdżenie się zarodka. Od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć 7-12 dni. Czas, w którym dochodzi do zapłodnienia, zależy między innymi od: ruchliwości plemników, indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety, synchronizacji plemnika z komórką jajową.  Kiedy dochodzi do zapłodnienia po inseminacji? Do zapłodnienia metodą in vitro  (inseminacji) dochodzi poprzez połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Aby wyznaczyć przybliżony moment owulacji, kobieta przyjmuje lek na...

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj