refluks u dziecka
stock.adobe.com
Zdrowie

Refluks u dziecka: objawy, przyczyny, co na refluks u dzieci

Jeżeli niemowlę bardzo często ulewa, nie przybiera na wadze, a także odmawia jedzenia i jest płaczliwe – może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Cofanie się treści pokarmowej może być groźne dla zdrowia malucha. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę, a także jakie są jej przyczyny i w jaki sposób należy leczyć refluks u dziecka. 

Każdemu niemowlakowi zdarza się ulewać mleko po jedzeniu. Układ trawienny małych dzieci nie jest jeszcze w pełni sprawny, stąd te dolegliwości. Czasami jednak ulewanie jest na tyle częste i intensywne, że rodzice podejrzewają, że dziecko może cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. 

Spis treści:

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Co to jest refluks u dziecka?

Refluks to inaczej choroba refluksowa przełyku. Jest to dolegliwość, która polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W żołądku produkowane są enzymy trawienne i kwas solny, które wracają wraz z pokarmem, powodując charakterystyczne pieczenie, czyli zgagę. Dzieje się tak na skutek obniżonego napięcia zwieracza dolnego przełyku.

Refluks żołądkowy u dzieci: przyczyny

Główną przyczyną refluksu u niemowląt jest niedojrzałość zwieracza przełyku. Działanie mięśnia odpowiedzialnego za zamykanie wejścia do żołądka i blokowanie cofania się pokarmu jest osłabione. Układ trawienny takiego malucha nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a co za tym idzie – zwieracz przełyku nie domyka się w sposób poprawny.

Refluks u dorosłych i starszych dzieci powoduje:

 • otyłość,
 • nieprawidłowe opróżnianie się żołądka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.
Choroba refluksowa występuje często równocześnie z innymi chorobami, np. twardziną lub cukrzycą. Mogą na nią zapadać nie tylko dorośli, lecz także dzieci, w tym noworodki i niemowlaki.

Refluks u dziecka: objawy

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, można rozpoznać po dodatkowych objawach, które towarzyszą refluksowi.

Wskazania do podejrzenia refluksu u niemowlaka:

 • częste ulewanie po posiłku, 
 • świszczący oddech, 
 • kaszel,
 • brak apetytu,
 • spowolniony przyrost masy ciała. 


Dodatkowe charakterystyczne objawy refluksu u niemowląt:

 • Na refluks żołądkowy u niemowlaka wskazuje również przenikliwy płacz dziecka, które ulało podczas odbijania. Taki płacz świadczy o pieczeniu w gardle.
 • Niemowlę, które ma refluks, ulewa nie tylko tuż po posiłku, lecz także w przerwach między posiłkami lub w nocy.


Objawami refluksu u starszych dzieci dodatkowo są: 

 • chrypka, 
 • ból lub kłucie w okolicy przełyku, 
 • trudności z połykaniem, 
 • dławienie i krztuszenie się, 
 • duszność, 
 • częste zapalenie krtani

Ulewanie u niemowlaka a refluks

Jak odróżnić refluks od ulewania pokarmu typowego dla wieku niemowlęcego? Niepokoju nie powinno wzbudzać ulewanie, które nie jest obfite i trwa nie dłużej niż do 8 miesiąca życia.

Zwykle, gdy dziecko zaczyna się pionizować, czyli samodzielnie siadać, próbować stawać, problemy z ulewaniem mijają. Jeśli jednak mimo skończonego roku, dziecko nadal ulewa, konieczna jest wizyta u specjalisty. Leczeniem refluksu żołądka zajmuje się gastrolog. Warto choćby przy wizycie kontrolnej u pediatry wspomnieć o swoich przypuszczeniach. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, skieruje na dalsze badania. 

Sposoby na refluks u niemowlaka

Leczenie refluksu u małego dziecka skupia się na zmianie sposobu przyjmowania pokarmu. Niemowlę nie powinno być karmione w pozycji leżącej na płasko, ale mieć główkę ułożoną znacznie wyżej niż brzuszek.

Bardzo ważne jest, by po posiłkach dziecko nie leżało, ale było pionizowane (niemowlę można trzymać w pozycji do odbicia). Dobrym sposobem jest też podniesienie części łóżeczka, w której niemowlę ma głowę, np. podkładając pod nogi łóżeczka książki lub pod materac wysoką poduszkę.

Przed podaniem mleka można podać dziecku kropelki zapobiegające ulewaniu. Dzieciom karmionym sztucznie warto wybierać mieszanki antyrefluksowe (oznaczone symbolem AR). Działają one w ten sposób, że pęcznieją w żołądku i tym samym blokują cofanie się pokarmu w stronę przełyku.

Co na refluks u starszych dzieci?

Leczenie refluksu musi być dostosowane do wieku dziecka. U niemowląt można liczyć na to, że refluks zniknie samoistnie. U starszych dzieci w leczeniu refluksu przełyku bardzo ważna jest zmiana diety. Dziecko powinno jeść częściej, ale mniejsze porcje. Jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania problem pozostaje, konieczne jest leczenie farmakologiczne. 

Gastrolog zleci do wykonania szereg badań, które pozwolą na prawidłowe zdiagnozowanie choroby i później efektywne jej leczenie. Niezbędne badania to:

 • badanie RTG klatki piersiowej;
 • badanie endoskopowe przełyku;
 • 24-godzinna pH-metria przełyku.


Zobacz też:

ulewanie u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?
Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.

Ulewanie w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka zdarza się często. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: najczęściej nie jest to choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku, zwłaszcza kiedy ulewa obficie lub chlustająco.  Spis treści: Ulewanie u niemowlaka: przyczyny Kiedy niemowlę przestaje ulewać Jak odróżnić ulewanie od wymiotów Ulewanie u niemowląt karmionych piersią Ulewanie u dziecka karmionego butelką Dziecko ulewa, co robić po karmieniu Dziecko ulewa często i obficie Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza Ulewanie u niemowląt: przyczyny Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi. Ulany pokarm może mieć różny wygląd: przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie, przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka. Kiedy niemowlę przestaje ulewać? N iedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może  utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia , czasem dłużej – do końca 6. miesiąca .  Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. Częste ulewanie lub ulewanie utrzymujące się dłużej niż do 12. miesiąca życia może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym , który trzeba diagnozować i...

noworodek, płacz, mama
Noworodek
Dolegliwości noworodka: kolka, ulewanie, czkawka i inne
Dziecko nie może zrobić kupy, boli je brzuch, a czasem po jedzeniu ulewa mleczko. Nie martw się, takie kłopoty ma prawie każdy noworodek.

Czkawka u noworodka może niepokoić rodziców, tak samo jak kolka czy ulewanie, czyli typowe dolegliwości noworodków. Nie martw się, to normalne! Bardzo szybko po urodzeniu twoje dziecko musi nauczyć się wielu nowych rzeczy: oddychać, ssać pierś, robić siusiu i kupę. To wszystko nie jest wcale takie proste. Dlatego niemal każdemu dziecku na początku przydarzają się różne kłopoty. Przeczytaj, jak sobie radzić z czkawką u noworodka, kolką i innymi przypadłościami. Czkawka u noworodka Z jakiego powodu noworodek ma czkawkę? Niedojrzałość układu nerwowego, zmarznięcie lub połknięcie zbyt dużej ilości powietrza podczas picia mleczka. Co robić, gdy noworodek ma czkawkę? Jeśli przypuszczasz, że dziecku może być zimno (sprawdź, jaki ma karczek – powinien być ciepły, a nie chłodny), ubierz je nieco cieplej. Zaproponuj ssanie piersi lub wypicie kilku łyków wody – to zwykle pomaga. Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli niemowlę ma czkawkę całymi godzinami. Czasami takie długotrwałe czkawki mogą być spowodowane chorobami, np. zapaleniem płuc i opłucnej, urazami klatki piersiowej, schorzeniami układu pokarmowego, problemami neurologicznymi. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko. Kolka u noworodka Z jakiego powodu noworodek ma kolkę? Ma ją ponad połowa dzieci. Kolkowe bóle brzuszka zaczynają się zwykle około trzeciego tygodnia życia. Ataki pojawiają się głównie wieczorami. Przyczyn kolki może być wiele, najczęściej jest to niedojrzałość układu pokarmowego. Zwykle problemy mijają same pod koniec pierwszego półrocza życia. Co robić, gdy noworodek ma kolkę? Nie denerwuj się: kolka nie wpływa na rozwój dziecka. Gdy malec płacze, ułóż go na brzuszku (albo w takiej pozycji noś na ręku). To ułatwia pozbycie się gazów jelitowych. Pomaga też masowanie brzuszka, położenie na niego ciepłej, świeżo uprasowanej pieluszki. Niektóre...

badanie usg dziecka
Fotolia
Zdrowie
Usg prawdę ci powie – jakie badania usg robi się dzieciom
Chociaż my, patrząc na zdjęcia usg, możemy zawołać tylko: „Ciemność, widzę ciemność!”, to specjalista dojrzy na nich dużo więcej. Lekarze cenią badanie usg ze względu na jego precyzję i bezpieczeństwo i często zlecają je dzieciom. Kiedy?

Jeszcze przed narodzinami dziecko było przynajmniej trzykrotnie badane za pomocą usg, dzięki czemu lekarze mogli już wtedy wykryć nieprawidłowości. Teraz, gdy dziecko już jest na świecie, nadal czasem może zostać skierowane na badanie usg. Usg przezciemięczkowe Badanie usg mózgu jest możliwe tylko u niemowląt, które mają jeszcze duże ciemiączko (kości nie przepuszczają fal ultrasonograficznych). Lekarz może wypisać skierowanie na usg przezciemiączkowe np. jeżeli u dziecka zaobserwuje się np. drgawki albo nadmierny przyrost obwód głowy. Często badanie przez ciemiączko jest wykonywane także u tych dzieci, które podczas narodzin były niedotlenione albo które tuż po porodzie uzyskały mniej niż 7 punktów w skali Apgar . Uwaga! Zdaniem większości neonatologów u wszystkich wcześniaków powinno się jednorazowo wykonywać badanie usg w 1. tygodniu ich życia. Badanie usg stawów biodrowych Dzięki usg ortopeda może bardzo dokładnie obejrzeć bioderka dziecka. Przede wszystkim sprawdzi, czy panewka (zagłębienie w miednicy) nie jest zbyt płytka i czy kość udowa jest w niej prawidłowo usadzona. Usg bioderek nie boli, choć przygotuj się na to, że maluch może podczas niego płakać – żadne niemowlę nie lubi być unieruchamiane, a to podczas badania jest niestety konieczne. Uwaga! Pierwsze badanie stawów biodrowych wskazane jest już w 4. tygodniu życia dziecka, jednak lekarz może zlecić je wcześniej, gdy np. rodzice wyczują, że nóżka dziecka przeskakuje w biodrze (słychać klik) lub gdy dziecko zdecydowanie bardziej zgina lub porusza tylko jedną nóżką.  Jeśli ortopeda zdiagnozuje dysplazję (czyli niedorozwój) stawów biodrowych, badanie usg będzie konieczne po zakończeniu leczenia. Tak się nie baw z dzieckiem! – zobacz, jakich zabaw unikać. Brzuszek na monitorze Usg jamy brzusznej wykonuje się np. w przypadku nawracających bólów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz