Skład kobiecego mleka jest tematem badań od lat. Wyniki z dwóch ostatnich lat znowu zaskoczyły naukowców.
– Okazało się bowiem, że skład kobiecego mleka zmienia się nie tylko w czasie, ale i zależy od pory dnia, ale i płci dziecka – mówi dr hab. n. med. Jan Mazela z Katedry Neonantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Z badań wynika, że inna jest zawartość tłuszczy w pokarmie matek, które karmiły potomka płci męskiej i żeńskiej.

Reklama

Mleko z piersi inne dla córki i inne dla synka

Informacje o tych wynikach badań potwierdza również prezes Polskiego Towarzystwa Dietetycznego.
– Rzeczywiście ostatnie badania potwierdzają to, że mleko matki nie tylko ma unikalny skład, ale i ten skład zmienia się i to nie tylko w czasie – mówi dr inż. Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki. – Jest inny u kobiet, które urodziły wcześniaki, inny u matek, które urodziły niemowlę o czasie. Skład mleka zmienia się w zależności od pory karmienia; inny jest na początku karmienia, inny na końcu i to w zależności od pory dnia – dodaje dietetyk. – Z kolei najnowsze doniesienia są takie, że skład kobiecego mleka zależy również od tego, czy kobieta karmi chłopca, czy dziewczynkę.
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA udowodnili, że w mleku matek chłopców jest więcej tłuszczów niż w mleku matek mających córki (2,8% do 1,74%). Badacze uzasadniają to różnicami
jeśli to miał być myślnik, to należy
napisać "fizjologicznymi — mężczyźni".---#---fizjologicznymi-mężczyźni#fizjologicznymi — mężczyźni---#---fizjologicznymi - mężczyźni">fizjologicznymi – mężczyźni są bardziej umięśnieni i potrzebują więcej tłuszczów i białka. Co ciekawe, w miejscach o wysokiej śmiertelności niemowląt (kraje trzeciego świata) zawartość tłuszczów jest wyższa w mleku matek mających córki.

Mleko matki i jego magiczne właściwości

Skład kobiecego mleka jest tematem badań od lat. Wciąż odkrywane są nowe jego właściwości.
Mleko kobiece jest tajemniczym i cudownym produktem, które przynosi informacje o zawartości poszczególnych składników na rozwój i inteligencję dziecka w przyszłości – mówi dr inż. Danuta Gajewska, dietetyk.
Zdaniem ekspertów, właśnie ze względu na niesamowity skład mleka kobiecego tak ważne jest karmienie piersią, szczególnie w tym początkowym okresie.
– Zawartość mleka początkowego tzw. siary jest tak skonstruowana, że dostarcza noworodkowi dużą ilość białka, które pełni funkcję nie tylko odżywczą, ale i przeciwzapalna, między innymi przez zawartość immunoglobuliny i laktoferyny, co wpływa na wzmacnianie układu odpornościowego – mówi dr hab. n. med. Jan Mazela z Katedry Neonantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka a później kontynuowanie go w trakcie rozszerzania diety.

Chcesz zobaczyć więcej filmów o karmieniu piersią? Zajrzyj do działu wideo na stronie Babyonline.pl lub wejdź na Youtube i Subskrybuj nasz kanał.

Polecamy:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama