karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Zdziwisz się, do czego można zastosować kobiecy pokarm

Ma służyć jako pokarm dla dziecka, ale czy wiedziałaś, że oprócz tego ma właściwości lecznicze, pielęgnacyjne i kulinarne? Czytaj o niezwykłym zastosowaniu mleka kobiecego.

Myślisz o nim, jako o pokarmie dla swojego dziecka, który dostarcza mu bezcennych dla zdrowia składników odżywczych. Ale mleko kobiece to nie tylko pokarm, to źródło szerokich zastosowań leczniczych, pielęgnacyjnych i kulinarnych.

Lecznicze zastosowania kobiecego pokarmu

 • Ból gardła i katar można pokonać stosując kobiece mleko. W przypadku bólu gardła wystarczy spożywać pół szklanki mleka na dobę i kilka razy dziennie płukać nim gardło. Katar zwalczymy, jeśli co kilka godzin będziemy aplikować po 2 krople mleka do każdej dziurki.
 • Zapalenie spojówek, zarówno u niemowląt, dzieci i dorosłych można leczyć przy pomocy kobiecego pokarmu. Należy zakraplać po 2 krople czystym kroplomierzem, dwa razy dziennie.
 • Infekcje ucha można zwalczyć zakraplając kroplomierzem dwa razy dziennie 3, 4 krople mleka kobiecego u wejścia kanału słuchowego.
 • Odparzenia i ciemieniucha u niemowląt to częsty problem u noworodków. Kobiecy pokarm, dzięki właściwościom antyseptycznym i łagodzącym pielęgnuje i leczy ciemieniuchę, odparzenia, trądzik niemowlęcy, a także odpieluszkowe zapalenie skóry.
 • Poranione brodawki w wyniku karmienia piersią są częstym problemem zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Dlatego zawsze po skończonym karmieniu należy wycisnąć dodatkowo kilka kropli i delikatnie rozsmarować na poranionej brodawce. To naturalny preparat, którego nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem.
 • Skaleczenia i zadrapania można posmarować mlekiem mamy, ponieważ obecne w nim przeciwciała IgA, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów w miejscu skaleczenia i powodują, że rana szybciej się goi i nie szczypie.
 • Ugryzienia i oparzenia często powodują swędzenie skóry. Wystarczy te miejsca posmarować mlekiem mamy, które złagodzi objawy swędzenia i przyspieszy gojenie.
 • Opuchlizna, która powstała w wyniku ugryzienia, czy odczynu po szczepieniu może być posmarowana kobiecym mlekiem. Wystarczy zrobić z niego okłady i wciągu kilkunastu godzin opuchlizna zniknie.

Polecamy: Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych

Pielęgnacyjne zastosowania kobiecego pokarmu

 • Demakijaż - Mleko kobiece ze względu na to, że jest tłuste może być wykorzystywane w demakijażu twarzy i oczu, zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą i trądzikową.
 • Trądzik - Antyseptyczne i łagodzące właściwości kobiecego pokarmu pomagają w walce ze zmianami skórnymi i leczeniu trądziku. Wystarczy na oczyszczoną skórę posmarować punktowo miejsca z trądzikiem i pozostawić do wyschnięcia. Zawarty w mleku kwas laurynowy skutecznie pomaga leczyć trądzik.
 • Nawilżanie skóry - Z mleka kobiecego można przygotować delikatne i nawilżające balsamy do ciała i mydła. To najlepsze kosmetyki na przesuszoną skórę. Można też po prostu dodawać matczyne mleko do kąpieli dziecka, co dodatkowo działa korzystnie na jego skórę.

Polecamy: 6 kosmetycznych cudów, które ratują życie pracującej mamie

Do czego można jeszcze wykorzystać kobiecy pokarm?

Mleko mamy może mieć również szerokie zastosowanie w kuchni, do robienia chleba, babeczek, masła, lodów, czy jogurtu.
Brytyjska lodziarnia The Lictators oferuje lodowy przysmak, przyrządzony z kobiecego mleka z domieszką madagaskarskiej wanilii i skórki cytrynowej. Mamy, które oddawały swoje mleko, oczywiście po jego przebadaniu, dostawały 15 funtów za 300 ml pokarmu.
Nowojorski szef kuchni Daniel Angerer, z mleka swojej żony przygotowywał podobno przepyszne sery i fantazyjne dania, jednak nie dostał on pozwolenia na sprzedaż ich w swojej restauracji.
Ostatnio modne stało się wykorzystanie mleka mamy do tworzenia biżuterii i innych artystycznych przedmiotów, które mogą być później pamiątką dla dziecka. Mamy oddają trochę swojego mleka, które przetwarzane jest na specjalną substancję, zamkniętą w bransoletce, czy naszyjniku. Koszt takiej biżuterii to ok. 100 zł.

Zobacz także: Dziwaczny deser - lody z kobiecego mleka

Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]

mleko
Panthermedia
Karmienie
Lepsze mleko z banku niż modyfikowane
Jeśli noworodek, zwłaszcza wcześniak nie może dostawać mleka mamy, lepsze od sztucznej mieszanki jest dla niego mleko innej mamy – takie są rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia.

Kobiecy pokarm dla noworodka jest skarbem, dla wcześniaka – wręcz lekiem. Zawiera ponad 100 czynników przeciwzapalnych, witaminy oraz przeciwciała. Jednak tylko 10% wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy, większość jest dokarmianych sztuczną mieszanką. Mama, która nie może karmić piersią, nie jest zdana wyłącznie na mleko modyfikowane : może karmić dziecko mlekiem z Banku Kobiecego Mleka . W Unii Europejskiej jest ponad 180 banków kobiecego mleka, w Polsce – 3, ale niedługo powstaną kolejne.   Korzyści dla dziecka z karmienia mlekiem mamy Dzieci karmione naturalnym mlekiem rzadziej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, astmę , rzadziej maja nadwagę i otyłość – wykazały to badania prowadzone na całym świecie. Dzieci karmione naturalnie osiągają dużo lepsze wyniki w testach na inteligencję. Udowodniono, że kobiecy pokarm zmniejsza zachorowalność na: bakteryjne zapalenie opon  mózgowo-rdzeniowych, późną posocznicę u wcześniaków, bakteriemię, zakażenie układu moczowego, martwicze zapalenie jelit, biegunki, infekcyjne zapalenie dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, SIDS – zespół nagłej śmierci niemowląt. Banki kobiecego mleka w Polsce Jeśli mama nie może karmić noworodka swoim pokarmem, lepiej niż sztuczną mieszankę podać mu mleko innej mamy. Jak na razie w Polsce jest to możliwe tylko w trzech szpitalach: w Warszawie, Rudzie Śląskiej oraz Toruniu, i dotyczy głównie wcześniaków, dlatego że im pokarm mamy jest najbardziej potrzebny. Jedynie Bank Kobiecego Mleka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu mleko przekazuje wszystkim potrzebującym noworodkom z województwa kujawsko-pomorskiego. Kto może oddać mleko do Banku Mleko do Banku Mleka Kobiecego może oddać każda kobieta w okresie laktacji , która jest zdrowa, prowadzi prawidłowy tryb życia i ma nadmiar...

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych
Komórki macierzyste zawarte w mleku mamy, to bezcenny prezent podarowany dziecku na całe życie. O dobroczynnych wartościach przekazywanych z mlekiem mamy mówi doktor Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. Orłowskiego CMKP.

Mleko mamy - magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka . Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia, chociaż w 90 procentach składa się z wody. Pozostałe 10 procent to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Najnowsze badania pokazują, że w mleku mamy znajdują się komórki macierzyste , działające jak wewnętrzny system naprawczy w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia . Dlaczego kobiecy pokarm jest bezcenny? Tłuszcze zawarte w kobiecym mleku (około 5 procent) dostarczają dziecku energii oraz biorą udział w procesie rozwoju mózgu . Węglowodany (ok. 7 procent), głównie laktoza , poza dostarczaniem energii, kształtuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Białko natomiast reguluje procesy biochemiczne w organizmie, w tym reguluje gospodarkę hormonalną. Pozostałe 0,2 procent to składniki mineralne i witaminy : sód, potas, wapń, magnez i inne, poza witaminą K , którą trzeba suplementować w pierwszym miesiącu życia dziecka. Mleko kobiece dodatkowo zawiera specjalne enzymy, które pomagają w trawieniu mleka. Bardzo ważnym składnikiem pokarmu kobiecego są tzw. czynniki wzrostowe: – Są to substancje obecne wyłącznie w mleku kobiecym, nie ma ich w żadnej innej mieszance i mleku sztucznym, czyli pochodzącym z mleka krowiego. Czynniki wzrostowe sterują rozwojem organizmu w życiu płodowym i powodują, że organizm różnicuje się w różnorodne tkanki i narządy. Potem w pokarmie kobiecym czynniki te są ważne dla rozwoju i wzrastania noworodka głównie wcześniaków i powodują, że ten niedojrzały organizm nadal...

Zmiany w NFZ: więcej pieniędzy dla szpitali wykorzystujących kobiecy pokarm
Fotolia
Aktualności
Od 1. listopada zmiany w NFZ. Dobra wiadomość dla mam wcześniaków
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza zmiany w finansowaniu oddziałów neonatologii: szpitale korzystające z banków mleka dostaną więcej pieniędzy.

Mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki może dostać dziecko. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza zmiany w finansowaniu szpitali, które korzystają z kobiecego pokarmu . Placówki, które prowadzą banki mleka lub korzystają z pokarmu w leczeniu np. wcześniaków, dostaną więcej pieniędzy, niż dostawały do tej pory. Więcej pieniędzy, więcej mleka W serwisie gazetaprawna.pl możemy przeczytać wypowiedź prezesa NFZ – Wprowadzamy preferencje finansowe dla tych, którzy na oddziałach neonatologicznych będą podawać mleko kobiece. Zapłacimy im więcej, by zwróciły im się koszty – mówi Andrzej Jacyna. Szpitale, które prowadzą  banki mleka , dostaną na neonatologię 2 procent więcej pieniędzy, niż dotychczas. Placówki, które nie prowadzą banków, jednak dbają o to, by maluszki z grup podwyższonego ryzyka dostawały kobiecy pokarm, otrzymają dodatkowy 1 procent z zawartej w umowie kwoty. Szansa dla banków mleka Decyzję prezesa NFZ skomentowała prezeska Fundacji Bank Mleka Kobiecego dr Aleksandra Wesołowska. Według Wesołowskiej to ogromny postęp i przełom w polskiej neonatologii . Dzięki tym zmianom być może szybciej wzrośnie liczba banków kobiecego mleka w Polsce. Takie samo stanowisko zajęła Dorota Bassara-Nowak z Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. – W samym Rzeszowie mamy cztery szpitale prowadzące opiekę nad ciężarnymi i noworodkami. Ale mleko wożone jest tu z Warszawy, choć dawczyń na miejscu na pewno by nie zabrakło – mówi Bassara-Nowak. Zarządzenie prezesa NFZ z dnia 30 września wejdzie w życie dopiero 1 listopada, jednak Fundusz placówki, które korzystają z kobiecego pokarmu, dostaną wyrównanie za październik. To wspaniała wiadomość dla mam. Być może dodatkowe pieniądze zmobilizują lekarzy do podawania maluszkom kobiecego mleka zamiast mieszanek mlekozastępczych. Czytaj także: Nowy pomysł rządu w sprawie 500+. Korzystny dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz