Reklama

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych

W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem.

Reklama

2.

Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią.

Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie

3. Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm.

Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej.

4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia!

Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. ​

5.

Noworodki nie przepadają za solą.

Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia. Wszystkie niezbędne składniki czerpią oczywiście z mleka.

6. Już od urodzenia noworodki mają słabość do zapachu mleka.

Po ok. 2 tygodniach dziecko przyzwyczaja się do niego tak bardzo, że potrafi odróżnić mleko swojej mamy od mleka innej mamy.

7. Noworodek nie roni łez

Noworodek często płacze (tak się komunikuje z rodzicami), ale jego małe oczka nie produkują łez. Ciało dziecka produkuje ich tylko tyle, żeby utrzymać oko w wilgoci. Dopiero po 3. miesiącu życia zobaczysz, jak łzy spływają po zapłakanej twarzyczce.

8. Noworodki mają więcej kości niż dorośli.

I to znacznie, bo w malutkim ciałku jest ich nawet 300, podczas gdy mama i tata mają „tylko” po 200. Gdy dziecko rośnie, zrastają się także jego kości.

9. Ciemiączko pełni bardzo ważną funkcję.

Ten miękki punkt na główce noworodka pozwala czaszce zmienić kształt podczas przeciskania się przez kanał rodny. Prawda, że sprytne?

10. Noworodek położony na brzuchu mamy zaczyna przemieszczać się w stronę piersi.

To instynkt każe mu znaleźć „źródełko”, dzięki któremu przetrwa. Działa to od razu po porodzie.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama