1. Noworodek wędruje do piersi


A przecież jeszcze tyle czasu musi upłynąć, nim naprawdę zacznie chodzić. Natura wyposażyła nowo narodzone dziecko w odruchy. Dzięki nim, a dokładniej odruchowi pełzania, położone na brzuszku 30–40 minut po porodzie samo próbuje zbliżyć się do piersi mamy. Co więcej, często starania te zostają uwieńczone sukcesem i maleństwo zaczyna ssać. Osiągnięcie celu wymaga czasu i wysiłku ze strony dziecka. Dla takich chwil warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Reklama


2. Widzi twarze


Noworodek większość czasu śpi, a gdy się obudzi, lubi patrzeć na osoby, które się nim zajmują. Ktoś ci mówił, że on nic nie widzi? Jak w to uwierzyć, jeśli tuż po narodzinach widzisz jego uważne spojrzenie. Wzrok nowo narodzonych dzieci jest dostosowany do ich potrzeb. W pierwszych dniach życia dziecko widzi przedmioty i osoby, które znajdują się ok. 30 cm od jego twarzy. Cała reszta to niewyraźne plamy. Ich prawdziwy kształt maleństwo zacznie odkrywać trochę później.

Zobacz, co widzi noworodek, a co niemowlę.


3. Wodzi wzrokiem


Wystarczy prosty eksperyment. Weź czerwone jabłko albo małą piłkę i pokaż ją dziecku z odległości ok. 30 cm. Poczekaj, aż skupi na niej wzrok. Wolno przesuń ją w bok. Zobaczysz, jak oczy dziecka za nią podążą. To mocny dowód dla wszystkich, którzy chcieliby upewnić się, że ich dziecko widzi. Także dla tych, którzy nadal w głębi ducha żywią przekonanie, że noworodek nie jest w stanie zbyt wiele zobaczyć.



4. Naśladuje mamę


Noworodek lubi nawiązywać kontakt. Ponieważ nie umie jeszcze powiedzieć: „Mamo, spójrz na mnie”, jest szczęśliwy, gdy rodzice mu się przyglądają. Chętnie – choć mało kto go o to podejrzewa – naśladuje wyraz ich twarzy, np. otwiera buzię albo wystawia język, gdy mama robi to samo. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wykorzystaj chwilę, gdy dziecko nie jest głodne lub zmęczone, i spróbuj zachęcić je do naśladowania twoich min. Pamiętaj jednak, że maleństwo potrzebuje czasu, by ci się dobrze przyjrzeć.


Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Noworodek chętnie się uczy


Wykorzystuje na naukę chwile między drzemkami i karmieniem. Ma wtedy szeroko otwarte oczy i patrzy z uwagą, co dzieje się wokół. Głęboko oddycha, próbuje przysunąć się do przedmiotów i osób, które widzi i które mu się podobają.

6. Pamięta, co było wcześniej


Po przyjściu na świat dziecko rozpoznaje głos mamy, chociaż wcześniej docierał on do niego zniekształcony przez powłoki brzuszne i wody płodowe. Być może zdziwi cię też fakt, że jeśli przez ostatnie miesiące ciąży często śpiewałaś jedną piosenkę, czytałaś na głos jakiś wiersz albo zapamiętale słuchałaś jednej płyty, twoje dziecko po przyjściu na świat będzie to pamiętać.

7. Kojarzy zapach


Około 10. dnia życia trzy czwarte noworodków jest w stanie rozpoznać swoją mamę po zapachu. Dowiodły tego eksperymenty, podczas których obok dziecka układano chusteczki pachnące mlekiem mamy lub pokarmem obcej kobiety. Maleństwa zawsze zwracały główkę w odpowiednim kierunku. Ta umiejętność pozwala im znaleźć w ciemności drogę do piersi i daje pewność, kto trzyma je w ramionach.


8. Wycisza się


Noworodek zwykle leży tak, jak go położyłaś. Ale gdy po karmieniu lub zabawie czuje się zmęczony, odwraca wzrok lub przekręca główkę w drugą stronę, wysyłając czytelny komunikat: „Mam dość, chcę odpocząć”. Mamie i tacie nie pozostaje nic innego, jak pójść w ślady dziecka. Wy też na pewno zasłużyliście na chwilę wytchnienia.

Zobacz też: Noworodek nie chce spać

Reklama


9. Umie się pocieszyć


Choć zazwyczaj płacze, gdy jest mu chłodno, smutno, chce jeść lub oczekuje pomocy, w niektórych sytuacjach sam stara się radzić sobie ze stresem i się uspokoić. Wykorzystuje do tego wszystkie swoje zmysły, np. wkłada do buzi piąstkę lub palec, próbuje zasłuchać się w głos swojej mamy czy też skupia się na czymś, co właśnie znalazło się w polu jego widzenia.

Konsultacja merytoryczna

mgr Bożena Cieślak-Osik

Specjalistka psycholożka kliniczna, położna i trenerka skali NBAS, pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Reklama
Reklama
Reklama